Intervjuu Esileediga, kes ei tea, mida tähendab BFF!

See postitus on enda aega oodanud juba iidamast-aadamast. See ei ole tavapärane reklaampostitus, sest ainus põhjus, miks ma seda kirjutan, on see, et Esileedi mind rahule jätaks. Tegime postituse tarbeks ka moe-etenduse, mille pildid tänast postitust kaunistavad. Piltidel tuleks pöörata tähelepanu siis jalanõudele.

Ma ei oska öelda, millal see juhtus, aga ühel hetkel hakkasid meie laste ja Esileedi moodsad ja stiilsed jalanõud väljavahetuma uute vastu, mida kirjeldades ei ole esimesed pähekargavad sõnad stiilsed ja vau! Need nägid välja rohkem nagu sellised, et kõikide meie pereliikmed jalad on üle öö paar sentimeetrit laiemaks kasvanud. Need olid hoopis teistsuguse disainiga. Sellised laiema tallaga ja see muutis need mu silmale võõraks ja harjumatuks. 

Ükskord palus Esileedi mind, et ma telliks mingilt Inglismaa lehelt endale ühe paari, et ta ise maksab ning mina valigu vaid välja. Ma pidin jupp aega otsima, et leida, mis oleks oma stiililt kõige lähemale sellele, mida mina olen harjunud kandma. Jep, kui te aru veel saanud pole, siis Esileedi avastas aasta-paar tagasi meie ellu barefoot jalatsid, ehk siis paljajalujalatsid. Sel korral jäi mulle tellimata, sest olen aru saanud, et tegu on kuuma kaubaga ja selle aja jooksul, mis ma valisin, oli e-pood jõudnud kõik mulle sobivad numbrid maha müüa.

Kuna Esileedi on paljajalujalatsitest sedavõrd vaimustuses, et vahetas kogu oma kingapargi nende vastu välja ja ka lastel on suurem osa jalatsitest barefootid ning minul ei ole mitte ühtegi, siis mõtlesin, et ma võtangi Esileedi ette ja esitan talle küsimused, et ta mulle ja ka teile selgeks teeks, mis värk nendega on.

Esileedi, kas sa oled endale käega löönud ja hakkadki peagi ringi käima kombineega, millele oled kitli peale tõmmanud, peas lokirullid ja käes taignarull? Mis värk on?

Mis asja sa ajad? Saan aru, et sa hakkad kirjutama barefootide postitust ja tahad nende kohta uurida? Tegid siin peent huumorit, eks? Arvad sa tõesti, et sinu kirjeldatud naised nii vingete jalatsitega ringi käivad? Pigem on neil midagi taolist, mida sina endale varba otsa tõmmata armastad.

Ei oleks oodanud, et Esileedi nii teravalt vastata oskab. Pühkisin pisara ja jätkasin küsitlemisega.

Kuidas sa seletad seda, et kõik su firmakad seisavad ja sa käid nüüd ainult selliste kingadega, millega sa ei näeks kunagi ühtegi missi laval kõndimas?

Mis häda sul mu kingadega on? Jumala ilusad ju. OK, minu esimene barefoot nägi tõesti välja nagu lest, aga mine vaata mu uusi. Sa ei ütleks eemalt vaadates elades, et tegu on barefootidega! Kuid ma läksin paljajalujalatsitele üle sellepärast, et ma ei saanud enam oma olemasolevaid jalanõusid kanda, ilma, et mu jalad talumatult valutama ei oleks hakanud. Peale kuut aastat lastega kodus olemist ja peamiselt paljajalu või tossuga käimist, on mu jalad muutunud. Ma ei talu enam nii öelda tavapäraseid jalanõusid.

Alguses mõtlesin, et issand mis mul nüüd viga on, et mul niigi suur jalg on veel suuremaks läinud? Kas tõesti mu jalanumber on suurenenud? Proovisin hirmuga suuremat numbrit, aga ka see ei muutnud midagi. Ikka oli valus ja paha ning siis sain aru, et minu jalad on normaalsed. Tavapärased jalanõud ei olegi jalgade tervist toetavad ja ma ei peagi neid taluma.

Millepoolest siis need barefootid erinevad mõnest teisest jalanõust peale disaini?

Kõigepealt tahaks ma siiski öelda, et barefootide maailm laieneb väga kiirelt ja on olemas juba väga ilusaid jalanõusid. Minul pole sa veel neid kõige ilusamaid näinud, sest minu suur jalanumber loob omad piirangud (number 52 – toimetaja). Esmapilgul võib harjumatu olla, kuna tundub, et need kingad on nö laiad, sest barefootide disainis on oluline, et kandja saaks võimalikult paljajalu lähedase käimise efekti, et jalga ei piirataks jalanõuga ja jalg saaks täisulikult oma ülesandeid täita. Sellepärast nad nii uskumatult mugavad ongi, et on tunne, nagu käiks paljajalu. On ju olemas ka barefoot jalanõule lisaks barefoot friendly jalanõud. Kes kohe kardab barefootile üle minna, saab alustada barefootfriendlyga ehk bff jalanõuga.

Esiteks tähendab bff – best friends forever, et sa teaks ja teiseks, mis see barefoot friendly jalanõu täpsemalt on?

Lollakas!

Barefoot jalanõu peab vastama 7 tingimusele, et teda võiks nimetada barefootiks: 1) jalaosa peab olema piisavalt avar, et kõikidel varvastel oleks ruumi vabalt olla ja ka suur varvas peab saama olla vabalt ja sirgelt 2) tald peab olema õhuke ja painduv, et saaks jalaga kaasa liikuda 3) ei mingit kontsa – kand ja varvas peavad olema ühel kõrgusel 4) kaalult võimalikult kerged 5) jalatsit peab saama korralikult jala külge kinnitada (krõpsud, paelad vms) – et kandja ei hoiaks varvastega jalanõus jalas) 6) ei tohi olla võlvitoestusi 7) puuduvad kanna jms pehmendused

Väga üldiselt öelduna on barefootfriendlyl siis mõni tingimus täitmata

Sa tead kuidagi kahtlaselt palju selle teema kohta… lihtsalt vahemärkuseks… väga kahtlane

Sa tead mind. Ma pean süvitsi minema, kui ma mingeid otsuseid teen. Muide meie sõber Kadri on ka barefootlane, koos oma kolme lapsega.

Ehk siis, kuna meie jalakujud on erinevad, kellel on kõik varbad ühepikkused, kellel suur varvas pikim, kellel mõni muu varvas, kellel on madal jalg, kellel lai, kellel kõrge jne – mudeleid on erinevaid. Ühele sobib üks, teisele teine. Aga valikut on. See võib tunduda alguses hull peavalu, aga tegelikult on nii tore valida oma jalale just sobivad jalanõud ja kui sa need üles leiad, küll on siis mõnus olla OMA kingadega.

Lastel on samamoodi juba selgelt näha, et nad küll tahavad igasugu jalanõusid jalga panna. Vennas armastab muudkui proovida ja no Piigale piisaks sellest, et roosa ja kivikestega… aga tegelikult tulevad nad peagi tuppa tagasi ja panevad oma mugavad kingad või saapad. Tee proovi, pane neile mingi suvaline toss jalga ja vaata, kui nad tuppa vetsu tulevad, mis nad endale õue minnes jalga tõmbavad. Isegi, kui ma ei jäta neid nähtavale kohale, hakkavad nad neid otsima.

Ok, aga miks sa oled Mugaviku kasuks otsustanud ja sealt endale jalanõusid tellid?

Mugaviku kasuks sellepärast, et Mugaviku omanikuks on minu sõbranna Brita ja tema üldse tutvustaski mulle laiemalt seda maailma ja aitas mul meie lastele ja mulle esimesed sobivad barefootid leida. Pluss on Mugavikus valik kogu perele- sulle, mulle, lastele. Et kui sa ühel hetkel oma Crocsidest loobuda kavatsed, siis tule ja proovi ka. Ja mulle meeldib ka see, et kui barefooti maailmas on palju mõõtude ja piltide järgi tellimist, siis Mugavikus olen saanud poes kohal käia ja proovida reaalselt jalanõusid jalga ja avastada, et eelnevalt netis valitud jalanõud üldse ei sobigi. Kuid Mugavik on e-pood, ehk ei pea ise füüsiliselt kohale minema.

Aga kuidas hinnaga jääb? Tavakingaga võrreldes plekime endid nagunii lolliks?

Oleneb. See oleks nagu võrrelda sapakat ja mersut. Sa ei saa öelda, et üks on odav ja teine kallis, enne, kui sa oled mõlemaga sõitnud. Sul võib tunduda, et sapakas ju on normaalne auto ja teeb oma töö kenasti ära ja ühel hetkel saad sa istuda korraks mersusse… ja nüüd ei saa sind sealt väe võimuga ka välja! Enne, kui sa ei olnud veel mersus istunud, oleks sa selle hinda kuuldes käpuli kukkunud. Nüüd aga maitse suhu saanuna ei tundugi see nii kallis. Seega ma ei tea, kas võtta võrdluseks mõni kallis firmaking või suvaline nimetu. Ütleme nii, et odavam kui Ecco ja kallim kui Crocs. Barefootid ei ole odavad, aga mul oleks sada korda enam kahju igast eurost, mis mul kuluks tavakingadele ja mul pole sendiski kahju, mis mul on kulunud barefootide peale.

Kui suvi ja varbavahekate aeg läbi saab, kas ka mul on lootust endale ühed barefootid saada? 

No sa võiksid juba suvel endale ühed eriti mõnusad tossud/tennisedlaadsed jalanõud osta. Minu omad on tellitud ja ootan nende saabumist. Sa arvad, et su Crocsid on mugavad… mees, sa veel ei tea, mis päriselt mugav on! Ma olen juba praegu elevil ja tahaks su nägu näha, kui sa maitse suhu saad.

Siin siis tarkusi Esileedi käest, kes on läinud täiesti barefooti usku ja annab endapoolse Mugaviku soovituse, sest lisaks sellele, et omanik on ta sõbranna, on tal ka vaid head kogemused eelmiste tellimustega. Mugavik pakkus välja ka seda, et kõik, kes kasutavad koodi AMHT10 saavad enda tellimusest 10% hinnast alla ja pluss veel transpordi tasuta. Soodushind kehtib kuni 21. maini.

Kas lugejate seas ka barefooti fänne on? Jagage kogemusi!

Kommentaarid

“Intervjuu Esileediga, kes ei tea, mida tähendab BFF!” on saanud 12 vastust

 1. Aiks ütleb:

  Laiad jalanõud, kuhu jalg päriselt ära ka mahub ja plätu usku olen olnud alati. Meeste plätu siis, sest sookohased plätud on liiga kitsad ja ahistavad. Barefoot ideena on väga äge ja peaks oma laste järgmised kossid ka sealt maailmast vaatama, aga endale ei saa. Plantaarfastsiit tähendab, et paljas jalg võib olla põhimõtteliselt ainult magades. On vaja tuge ja pehmust jne. Skechers go walk on sellel puhul parim jalanõu. Lai ja pehme.

  • Brita ütleb:

   Tegime Mugavikus intervjuu Soome füsioterapeudi Matti Melaneniga, kes ütleb, et plantaarfastsiit ei saa tekkida inimestel, kes käivad ainult paljajalu. Plantaarfastsiiti ja ka hallux valgust ja ka teisi jalahädasid saab tegelikkuses vältida, ja ka leevendada sobilike jalatsitega, aga sinna juurde käib ka jalgade trenn, ravivõimlemine, harjumuste muutmine. Ma ei ütle, et oled oma elu valesti elanud, vastupidi, oled seda teinud oma parimate teadmiste juures! Ja ka füsioterapeudid on täna eri koolkondadest, eri arvamusel, kuidas kedagi peaks ravima (kes on sisetallausku ja kelle meelest on paljajalu ainus viis, kuidas kogu keha on kõige loomulikumas asendis ja kõik eeldused paranemiseks ja arenemiseks on loodud).

   Soovitan lugeda meie blogist intervjuusid füsioterapeutidega. Üks intervjuu on ülipikk, aga seal vahel on videolõigud, mis ehk aitavad mõtteid kiiremini edasi anda 🙂
   Soome füsioterapeudiga intervjuu: https://mugavik.ee/blogi/soome-fusioterapeut-vota-jalatsid-jalast/
   Eesto füsioterapeudi Marii Meinbergiga intervjuu: https://mugavik.ee/blogi/fusioterapeut-marii-meinberg-minimalistlik-jalats-sobib-igauhele/

 2. K. ütleb:

  Olen pikka aega “julgust kogunud”, aga ikka veel ei ole seda valikut teinud. Ma ei saa aru sellest vahest: suvaline õhukese tallaga ja jalga mitte toetav odav kets VS kallis õhukese tallaga ja jalga mitte toeatv jalanõu. Ma arrrrrrmastan oma paksu pehme tallaga skecherseid, nagu pilvel kõnniks. Miks iga kivikese varba vahel tundmine äkki mugav peaks olema? Ma tean, et peaks jalale kuidagi hea olema, aga no..

  • Brita ütleb:

   Vahe tuleb ninaosa kujust. Tavajalatsid, mis on kaneelirulliks rullitavad, on terava, sümmeetrilise ninaosaga, mis ei järgi jalakuju. Selle tulemusena on varbad jalatsi sees kokku surutud, ja astumisel rullub jalg üle suure varba nö vale nurga alt. Paljajalu kõndides on suur varvas nagu ankur, millele toetub pikivõlv, suure varba osalus tasakaalu hoidmises ja tõukamisel/astumisel on väga oluline! Kui ta omalt kohalt ära lükata, hakkab jalg seda muude kompenseerima näiteks sellega, et muudab varbakontide asukohti (hallux valgus)… Oh, pikk teema. Kui on huvi lähemalt lugeda, siis meil on blogis füsioterapeutidega intervjuud ja ka üks artikkel puhtalt hallux valgusest: http://www.mugavik.ee/blogi

   Kivide jala all tundmine on aga puhas rõõm ja nauding ja tasuta jalamassaaž! 😀 Tegelikult kõikide paljajalujalatsite tallad ei ole imeõhukesed, millest kõiki kive läbi tunneb. Paljude tallad on siiski ka paksemad, millest küll aimab kive talla all, aga nad ei saa teha haiget, sest tugevam, paksem tald on vahel (aga siiski painduv tald!). Nagu üks klient ütles, siis pärast paljajalujalatsitele üleminekut ta igatseb seda tunnet, mis oli siis, kui sai ahistavad jalatsid päeva lõpus jalast ära võtta 😀 No enam seda ahistavat tunnet tõesti pole! Ja see on puhas nauding, ausalt – see on üks raskustunne päevas vähem, kui jalgadel on hea olla.

 3. Anne ütleb:

  Kas õhukese tallaga ebamugav ei ole kõval pinnal käia? Või nt kruusateel? Mind jubedalt häirib, kui tunnen mingit üksikut kivi läbi talla. Peaaegu nagu legoklotsi peale astuks 😀
  Muru peal on kindlasti head ja mõbusad jalanõud, aga mind teeb skeptiliseks just asfalt, kruus, tänavakivid jms. Õhtuks kannad valusad ju 😀

  • Henry ütleb:

   Lasen Esileedil vastata, sest päris hea küsimus. Smas ta käib nendega igal pool

  • Brita ütleb:

   Kannad hakkavad valutama ainult siis, kui kogu keharaskusega kanna peale maanduda. Tegelikkuses peaks üle kanna astuma pehmemalt, samm lühem, põlvest nõtkelt. Ei tohiks sirge jalaga *põnts*põnts* kogu keharaskusega kannale maanduda – isegi, kui tavatossudega valu ei tunne, siis põrutus käib hüppeliigesest, põlvest, puusast, seljast, kaelast ikkagi läbi. Kui sama sammuga paljajalu asfaldi peale minna, siis selgub see tõsiasi üsna kiiresti, et sammu on vaja kohandada 🙂 Ja see on võimalik! Youtube’is on videoid sellest, milline on vahe tavajalatsitega kõndimisel ja paljajalu kõndimisel – kehahoiak, jala maandumine jne (nt otsida sõnu “barefoot walking”).
   Kõik need kivid teel on puhas jalamassaaž ja nauding, nagu ka eelmisele kommentaarile vastasin 😀 Mina küll naudin seda jalatalla stimuleerimist. Jala talla all on sadu närve, palju lihaseid-sidemeid, mis tavajalatsis on nagu karpi pandud hoiule, aga paljajalu ja paljajalujalatsites saab need taasavastada. Lisaks kõigele stimuleerib see ka vereringet ehk talvel ei saa jalgadel nii kiiresti külm hakata, kui varvastel on ruumi ja tald paindub kaasa ja tald saab ka maapinnalt stimuleeritud 🙂

 4. Laura ütleb:

  Avastasin barefoot jalanõud enda jaoks paar aastat tagasi, kui lapsele esimesi jalanõusid valisin. Nüüdseks on kõik minu jalanõud barefoot, ka minu lapse. Hiljuti ostis ka minu mees esimesed barefoot jalajõud ja ta ütles, et need on ta elu kõige mugavamad jalanõud. Ilusad on ka. Ma ei saa vahel aru, kuidas ma enne selle peale ei tulnud, et iga varba jaoks peaks ruumi olema ja jalanõu ei tohiks olla eest kitsenev. Ja painduv tald on eriti mõnus. Barefoot jalanõu võib olla ka ilus, valik on nüüdseks suur ja lai. Hinnad on minu arust suht samad mis nö tavajalanõudel.

  • Brita ütleb:

   Ma olen nii nõus sellega, et ei saa lihtsalt aru, mille järgi ma varem jalatseid valisin! 😀 Tõenäoliselt oli see segu meeldimisest ja võib-olla praktilisusest, aga kindlasti ei osanud ma jälgida, et mu varvastele oleks ruumi, et mu varvaste ees oleks ruumi, et tald painduks, et need ei oleks mulle kitsad… 😀 Oeh… Täna on jalad õnnelikud, päriselt!

 5. Mina ütleb:

  52 JALANUMBER !!!! TAEVAKE MA EI SUUDA SEDA ETTEKUJUTADA !!! Mulle kangastus pilt mehest kelle jalanumber on sama mis ta enda pikkus. 🙂 Miks ma ei tea. Lihtsalt tundus nii üüratu number.
  Ise olen vastupidi väikese numbri kandja ja isegi kui mul on 30 kg ülekaalu, ei pea oma jalga laiaks. Enne seda oli number 35-36 ja nüüd siis 36-37 Nii, et see laiuse ja varavaste kitsikuse asi käib must suure kaarega mööda. Ma nagu ei saa täpselt arugi, kas inimestel siis polnud valikut või pressisid meelega oma jallu varbad koomale ja lühemasse jalanõusse? Miks? Mis see andis? Kui palju cm sellega võideti? 1cm!?!?
  Hoopis muudel asjaoludel olen hakanud ise jalanõusid valima. Madalaid, tugevalt jalas püsivaid. Ometi ei oska aimata jalanõu tegelikku sisu, sest poes paar tiiru ümber riiuli ei anna päriselu tulemust. See tähendab, et väga kiiresti ilmneb, et poes proovitud pehme, mõnus jalanõu sisetalla all on ikkagi mingi konks. Raam või tühimik, mis endast varsti aimu annab. Kui osta kallis ja väidetavalt kvaliteetne jalanõu ja see kuuga lääpas, siis eelistan pigem osta sama raha eest 3-4 paari “tavalisi” ning kindlasti saan sama raha eest kauem ringi astuda. Ma ei tea kuidas või miks on sel seos aga pärast madalatel üleminekut on kannad pidevalt lõhenenud. Varem üldse ei kasutanud mitte mingit kreemi, nüüd äkki ilma ei saa ja üks jalavann ajab teist taga. Nii tüütu on. Ma pole oma loomult selline, kes enda kehale igapäevaselt tahaks ohtralt aega kulutada. Mis siis, et nais olevus. Nii, et nende BBF desse on raske uskuda, seda enam, et nad minu jalas on nagu pardilestad.

  • Henry ütleb:

   Haha. Sa pole mu huumoriga vist väga kursis. Loomulikult ei ole see 52. See on Esileedi tögamiseks. Tal jääb see olenevalt mudelist 41-43 vahele

  • Brita ütleb:

   Tegelikult on see, et eluaeg on kantud liiga väikseid jalatseid, puhtalt harjumus ja teadmatus! Ma siiralt loodan, et keegi teadlikult endale 1cm väiksemaid jalatseid ei vali 🙂 Aga enda kogemusest tean küll, et aastaid ma ei saanud aru, miks mu lumelauasaapad mulle nii ropult haiget teevad – ma lihtsalt arvasin, et need on vanad, ebakvaliteetsed, liiga kõva polstriga jne. Aga pärast paljajalujalatsite maailma avastamist tulin mõttele oma lumelauasaapaid mõõta ja need olidki 1cm väiksemad kui minu jalad! Täiesti uskumatu, aga see on ju puhas matemaatika ja loogika.. kui ikka jalga suruda nii väiksesse saapasse, peabki kõik pärast valutama ja sinikates olema 😀 :'(
   Samamoodi on tegelikult igasuguste naiste kingade ja baleriinadega, et enamus kontsakingi on 2-3cm kitsamad kui enamike naiste jalad. Ja selleks, et kontsakingad jalas püsiksid, ostetakse need veel kindlapeale number väiksem, sest muidu kukuvad jalast ära. Aga kõik see on ka teiste jalatsitega samamoodi, et oleme harjunud oma valikuid tegema mingitel kindlatel põhimõtetel, aga mitte sellele tuginedes, et mis meie jalgadele hea ja sobiv on 🙂 Enamus täiskasvanuid ei ole eales oma jalgu mõõtnud ega selle alusel jalatseid valinud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas pigem ootamatu pettumuse olukorras

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…

 • Midagi hoopis teistsugust

  Postitus valmis koostöös GoGoNanoga Ma huvi pärast vaatasin, et millal oli minu esimene koostöö GoGoNanoga ja kui mu blogi mulle ei valeta (vabalt võib), oli meie esimene koostegemine…