Tänamatu Esileedi keeldub söömast toorest liha!
13.04.2021
Postitus valmis koostöös Food Studioga
Me oleme Food Studioga koostööd teinud vist juba neli aastat. Klapime kuidagi. Sobib minule nende missioon ja maailmavaade ning on toetavad olnud nad algusest peale ka minu suunas. Ettevõtte juhatajaga jätkub meil alati juttu kauemaks, kui me kuidagi trehvame. Kunagi viskas ta enda FB seinale küsimuse: „Soovitage mõnd head šašlõkki, mida kaubanduses leida võib!“ Ma olin just tulnud ühelt koosviibimiselt (lapsed, kui te seda kunagi loete, siis päriselt ka said inimesed päriselt omavahel kokku.. ja nad kallistasid ning suudlesid ilma maskita) ja seal pakuti ühte jube mõnusat vanakooli šašlõkki, mis Selveris soodushinnaga oli. Soovitasingi, et meie just sõime ja oli väga mõnus. Ta avas lingi ja ütles: „Siin on liha, sool ja äädikas…. mida need ülejäänud 40 koostisosa seal teevad?“
Ma sain aru, et ma läksin oma soovitusega parajalt rappa, sest ma olin unustanud, kui uhkelt ta rääkis, kuidas nad enda puljongeid teevad, mis omadusi nad otsisid smuutides, mida nad kunagi maale tõid. See kõik pidi olema piisavalt puhas, et ta tunneks ennast hästi, kui ta neid enda perele ja lastele pakub. Mitte midagi üleliigset. Ma hindan väga kui toidu esikohal ei ole kuluefektiivsus ja odav hind. Sellepärast on mul hea meel, et nad on usaldanud mind juba neli aastat, et ma nende sortimenti katsetaksin ja seda ka teiega jagaksin.
Sel kuul on märksõnaks kastmed ja neid on Food Studio aastatega arendanud mitmeid ja tänaseks kastmeks on praekaste bechamel. Enim on see tuntud ehk lasanje juures kasutatava kastmena, kuid mina nii peeneid roogasid teha suurt ei mõista. Ma ei olegi vist elus kordagi lasanjet teinud. Olen teinud sellist, kus need plaadid asendasin suvikõrvitsa viiludega, aga seda õiget mitte kordagi.
Kaste on see, mis seob kogu toidu omavahel kokku, seega ei tohiks see olla liiga kontrastne minu meelest. Sellepärast ei ole näiteks mina eriline punase veini kastme sõber. Ma tean, et ka see on Food Studio kastmete nimekirjas olemas ja kuigi ma tean, et üks restorani tippkokk kasutab isegi nende kastet kui kiire on, siis mina pole selle võlu endale veel avastanud.
Tänaseks praeks, mille juures ma bechameli kasutan, on Eesti klassika – kotletid. Kotlet on vist miski, mida iga pere teeb täiesti omamoodi. Isegi kui retsept on sama, koostisained on samad ja samast poest, siis tulemus on ikka erinev.
Mis ma sinna sisse panen? Kui keegi oleks mulle pool aastat tagasi öelnud, et see rõvedalt haisev rabarberitaoline roheline pulk kõlbab süüa, oleks ma ta auto alla lükanud. Ok, see oli võib-olla liiga ekstreemne. Kuid täpselt sama ekstreemne oleks siis tundunud idee, et keegi võiks sellerit söödavaks pidada. Kuidas? Jälk ju! … Never say never. Täna käib seller mul paljude toitude sisse. Selle värskendav maitse ja krõmpsuv konsistents on muutunud mitte ainult talutavaks, vaid ma kiidan ja kasutan seda ning isegi tükeldan seda ka kotleti sisse. Lisaks veel sibul, küüslauk, paar muna ja just Kanepist toodud ülivärske lihaveise hakkliha. See hakkliha on nii mõnus, et kui kotleti tainas valmis sai, oli see toorelt veel maitsvam ja ahvatlevam, kui küpsetatuna.
Mõlemalt küljelt pruuniks ja keskelt mõnusalt punaseks. Selliselt saan ma teha paraku vaid endale, sest Esileedi on see tänamatu mats, kes tahab, et tema liha oleks läbiküpsenud. Kui te näeks, milliseks ta näiteks enda peekoni praeb. See peab olema nii krõbe, et mahakukkudes läheks kildudeks. Ok, peekon selliselt on päris hea tõepoolest, aga mina armastan enda veist pooltoorena.
Oleme viimastel kuudel õpetanud end sööma palju enam rohelist nii wokkide kui salatite näol. Ma pole vist elus nii palju idusid ja brokolit kokku söönud, kui nüüd viimase kolme kuuga. Kartul on ka miski, mida meie laual sagedasti ei leia, aga vahel ju tahaks. Eriti suvel, kui need sellistes seksikates rõivastes on, mis poolenisti läbi paistavad ja võid need pesunuustikuga eemaldada. Aga kartul ise, omapäi, on igav. Lisa sellele mõnusat siidist bechamel kastet, mis seguneb ka kotletist tulevate lihamahladega ja sul on täiuslik õhtusöök.
Just mugavus ja kiirus on mind viimase nelja aasta jooksul Food Studioga koos tegutseda lasknud. Seda nii puljongitega kui kastmetega. Bechamel kaste ei ole meie kapis eriti tihedalt, aga kui plaanis on liha ja kartul, siis on see olnud kindla peale minek, sest pannile, tuli alla, sega paar minutit, kalla kastmekannu ja on serveerimiseks valmis. Head isu!
Usu mind, kui oled lasanje korra läbi teinud, siis saad aru, et see on üks lihtsamaid toite maamuna peal.
Ja no ma ei saa aru, kuidas saab varsseller mitte meeldida? Oma lähikonnas olen muidugi ainus, kellele see meeldib. Aga viinamarjade, õuna (hapukama), pirni ja erinevate juustudega (üks olgu kindlasti suitsujuust) jogurtikastmega salati sees on see võrratu lisand. Aga ma närin niisama ka ☺️