Meie majas ei hallita! Eksisin

See postitus on sulle, kui sa kasutad enda kodus või kontoris õhksoojuspumpa. Usu mind, sa tahad teada, mis seal tegelikult toimub. Õigemini sa võib-olla ei taha. Aga ma räägin sellegi poolest.

Antud postitus ei ole tasutud reklaampostitus. Ma kirjutan sellest, sest saime südamerahu, masinate puhastuse soodsamatel tingimustel ja võimaluse ka teile soodushinda võimaldada. Mõndasid asju pean ma oluliseks, sest nii nagu kasvab meil kolm last, on ka nii paljude teie peres lapsed, kelle tervis on ehk kõige tähtsam asi, mis üldse olla võib ja haiguse levitajad võivad olla seal, kus selle peale üldse ei tulegi. Ehk siis see on reklaam, aga tasuta.

Esileedi kardab paljusid asju. Eriti ämblikke. Kui ma kuulen teda teises toas südamest karjatamas, siis on see üks asi kahest – ta kas nägi ämblikku või ta avastas liiga hilja, et ma olen prilllaua üles jätnud. Kuid sama palju kardab ta ka hallitust ja on mitmel korral püstitanud hüpoteese, et äkki me oleme mingitel perioodidel nii haiged sellepärast, et meil on majas hallitus?

Loomulikult ei ole meie majas hallitust. Ainuke koht, kus seda leida võib, on Rukkipala viimasel pakis oleval viilul (meil jääb alati veerand pakki seisma, sest need lähevad nii kiirelt kõvaks, et ma jõuan vahepeal uue paki juurde osta) ja juustul, mille ma turult ostsin. Rohkem ei näe ma võimalust, kus see olla võiks. Aga ega Esileedit ei saakski süüdistada liiga ratsionaalses mõtlemises, vaid kui ta võtab endale mingi mõtte pähe, siis see jääbki sinna. Seda hoolimata sellest kui absurdne see idee on. Mul oleks siin palju näiteid, aga see antud postitus ei ole temast.

See antud postitus on sellest, et kui minuga võttis ühendust ettevõte Tolmukratt, kelle ülesandeks on õhksoojuspumpade keemiline süvapesu, et lahti saada sinna kogunenud saastast, oli Esileedi nagu püssikuul mu õla taga ja kinnitas, et me oleme VÄGA huvitatud. Mina nii väga huvitatud ei olnud, sest mis mustust meil seal nii väga ikka olla saab? Neid tolmufiltreid olen ma ju isegi puhastanud… paar aastat tagasi. Ei, oot. Siia kolides neli aastat tagasi.. ma ei ole selle aja jooksul siin kordagi veel puhastanud… Ometi kasutame me neid pumpasid suviti väga intensiivselt ja õhukogus, mis sealt läbi käib ja tuppa voogab, on märkimisväärne.

Mõeldud, otsustatud ja kokkulepitud, et Tolmukratt tuleb ja puhastab meie õhksoojuspumbad enda vahenditega ära. Kaua sellega ikka läheb? Kunagi käis mingi tüüp, tegi puhtaks ja oli veerand tunniga kadunud. Imeline! Tolmukrati tehnik tuli ja neil kulus iga puhuri peale (meil on neid kolm) KAKS TUNDI! Kaks tundi võtab ühe õhksoojuspumba lahti võtmine, puhastamine, süvapesu keemiaga, kuivatamine ja uuesti kokkupanek.

Tehnik, kes pisikese redeliga õhksoojuspumba juurde ronis teadis rääkida, et enamus inimesi ei oska hinnata, mis saast masinates peitub. Kuna see on paik, kuhu koguneb mustus, kus on niiskem õhk, siis on see ideaalne pesitsuspaik ja kasvulava seentele, hallitusele, viirustele ja üldisele mustusele. Välismaal läbiviidud uuringute põhjal olla kindlaks tehtud, et puhastamata seadmel on sageli otsene negatiivne mõju inimeste tervisele. Eriti oluline on see, kui sul on nõrgaks kohaks hingamisteed (astmaatikud jt). Äkki on Esileedi millegi jälil? Äkki on meil seal aparaadis, seal, kuhu silm ei näe, tõesti mingi kasvav ollus, mis enda ebemed ja niidikesed igal korral mulle kopsu paiskab, kui ma selle jahutuseks tööle panen?

Paljud inimesed, kellel on õhksoojuspump piirduvad samuti selle suure filtri puhastamisega ja see on küll oluline toiming (mida siiski paljud ei tee… ka meie eriti tihti mitte), kuid sel on umbes sama efekt, kui sa ajad auto istmele jäätisekokteili ümber, sõidad pesulasse ja lased auto väljast ära pesta. Pesulast välja sõites on ilusam ja puhtam küll, kuid probleem on alles ja see on kasvav.

Keemiline pesu

Kuid ma ei taha olla see tüüp, kes tehniku saabudes terve aja ta õla taga raskelt hingab ja iga ta liigutust hoolikalt jälgib. Ma jätsin ta tegutsema ja kui ma ühel hetkel kuulsin, et see hullumeelne puurib mul auku seina, ehmatasin ma korraks ära, aga sain aru, et ometi ei saa see ju võimalik olla! Või saab? Ma ju ei tunnegi tüüpi.. Esimest korda näen. Igaks juhuks läksin justkui omi asju ajama, aga tegelikult teda kontrollima ning jumal tänatud see müra ei olnudki augu puurimisest, vaid ta oli samal hetkel masinale süvapesu tegemas ning see räige saast, mis seal välja voolas, võttis mul karbi täitsa lahti. Vesi oli tõesti must ja kuna meie ei kasuta õhksoojuspumpasid sooja õhu puhumiseks, vaid ainult jahutuseks, on masinates ka rohkem niiskust ning hallitus laiutas korralikult.

Rääkisin seda Esileedile, kes ei pidanud ühtegi sõna mulle ütlema, vaid see võidukas aga samas etteheitev pilk karjus mulle vaikides “Ma ju ütlesin!!!”. Äkki Noorsandi köha, mis kuidagi üle ei tahtnud minna, oli kuidagi sellega seotud? Igal juhul, kuigi teenus ei ole odav, sest vahendeid ja aega kulub sellele omajagu, on mul plaanis muuta see regulaarseks. Vähemasti neil kahel pumbal, mida me kõige enam kasutame. Teisalt oli see kogemus mulle ka silmiavav ja minnes kohtadesse, kus ruumi varustab õhuga õhksoojuspump, on üks mu esimesi küsimusi – kas ma ikka tahan seda seal hingata? Üks foobia juures. Tänks. Ma ei teagi, kas ongi teil hea mõte lugeda seda postitust. Oleksite võinud rahus teadmatuses edasi elada…

Süvapesu teenust pakkuvaid ettevõtteid ei ole palju, sest see on ajamahukas ning tülikas ettevõtmine. Tehakse paljuski sellist kiirhooldust, mis on nagu hambapesu- annan lastele harjad kätte ja midagi nad seal teevad ning kuigi nad vannuvad käsi südamel, et tegid korralikult, sunnin ma neid kõiki enda juurde rivistuma ning ma pesen kõigi hambad enne lasteaeda minekut veel üle. Kui teie olete ruumides, kus õhksoojuspumbad töös on, siis tegelt ka, mõelge selle peale, et äkki oleks tark mõte teha üks süvapesu, sest iga kord kui sa selle käima paned, paiskad sa ruumi ka kõik selle, mis seal peidus on. Kui nii, siis võtke ühendust Tolmukratiga ja päringul/broneerimisel mainige minu blogi ning saate teenuse 35% soodustusega. Seda juhul, kui tellite puhastuse enne veebruari lõppu. Päris oluline võit rahas. Toimetavad üle kogu vabariigi. Isegi Raplas.

(Umbes mitukümmend raplakat luges seda nüüd ja on kimbatuses, miks ma Rapla nii eraldi välja tõin? Niisama! Ma teen vahel selliseid asju, et inimesi segadusse ajada.) Fun fact – ma pole elus kordagi Raplas ega Türil käinud.

Ma lisan siia veel pilte, mis ei ole meie õhksoojuspumpadest, vaid mida nad jagasid ise minuga tüüpilistest hooldamata pumpadest.

Kommentaarid

“Meie majas ei hallita! Eksisin” on saanud 4 vastust

 1. Janne ütleb:

  Hallitas toas olev osa? Me puhastame seda 1x kuus tolmuimejaga. Ma ei tea, mis seal hallitama peaks hakkama.

  • Henry ütleb:

   saad ise uurida firmalt, kui huvi tekkis. Kui kasutada ainult jahutuseks, siis toas on soe õhk ja see puhub jahedat. Tekib kondents, niiskus.

 2. Helena ütleb:

  Tark naine Sul ikka!
  Mul ka haudub peas see plaan. Puhastame seni vaid tolmuimejaga. Lisaks on meil kasutuses ka õhukuivati. Ei tea kas nad seda ka puhastaksid?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…