Ökomärgised, mida ma kunagi märganud pole

Täna ma räägin tõsisemal ja olulisemal teemal.  Ma ei ole ammu enam suhtumisega “peale mind tulgu või veeuputus”. Isana ei saa sa seda olla. Ma näen juba ka oma lühikese elu jooksul, kuidas me keskkonda mõjutame ja ma mõtlen sageli, kas ma saaksin teha paremaid valikuid. Mitte alati, kuid sageli.

Toidu puhul olen ma teadlik, et kui seal on peal teatud templid või kleebised, siis see on minu jaoks mingi kvaliteedi garantii. Näiteks kui leiva peal on, et Eesti aasta parim toit 2017, siis tõenäoliselt see eriti kehv asi olla ei saa. Või kui seal on peal märk, et tegu on ökotoodanguga, siis see tähendab, et selle toorainel pidi olema ka mingi järelvalve.

Kui mu sõbrad Norrast tagasi tulid ja ma nendega poodi läksin, siis nad itsitasid ja samas kiitsid mind, et ma kõiki valmistoidupurke sõrmede vahel keerutan ja uurin, mida nad sisaldavad. Pole vist kellelegi üllatus, et suur osa valmistoitudest ei ole terivsele kasulikud. Seega on minu asi see, et ma käin läbi toitude sisaldused, et kui ma söödangi enda perele neid e-sid sisse, siis ma vähemalt teen seda teadlikult ja olen teadlik, mis seal purgis peitub.

Kuid kui me jõudsime nendega tööstuskaupade vahele, siis minu tähelepanu hajus, kuid samas nende oma läks teravaks. Nemad uurisid kodukeemia jms pudeleid täpselt sama suure tähelpanuga nagu mina hetk tagasi toidu puhul. Miks? Mida nad loodavad/karvad sealt leida? Kui me võtame mingi puhastusvahendi endale ette ja selle sisaldust hindama hakkame, siis ei oska mina ju hinnata, mis selle mõju mulle ja keskkonnale on. Süüa ma seda nagunii ju ei kavatse.

Küsimuse peale, et mida nad sealt otsivad, sain ma vastuse ja see oli esimene kord kui ma kuulsin sellisest asjast nagu “luige”märgis. Selle võib leida erinevatel tööstuskaupadel – roheline lärakas, milles tähelepanelikum vaataja tunneb ära luige kujutise. Selgus, et Norras ja põhjamaades üldse olla inimesed sellest vägagi teadlikud ja keskkonna mõjude pärast enam hoolivamad inimesed pididki eelistama alati tooteid, millel on peal just see märgis.

 

Ma tunnistan- ma ei ole mitte kunagi sellele tähelepanu pööranud. Ma olen ostnud täiesti pimedalt hinda ja seda, mida telekas reklaamitakse. Kui see on sobinud meie majapidamisse, siis ma ei ole enam kordagi vaaginud, et mis võiks olla selle mõju maailmale. Kuid olen teinud seda juba kevadest saadik. Ehk lisaks hinnale on mul poes valikukriteeriumiks ka see, et sel oleks peal ökomärgis. Loomulikult paljudel asjadel pole, aga ma otsin seda siiski teadlikult silmadega. Sellest ajast alates on nii mõnigi meie igapäevaartikkel välja vahetatud. Üheks näiteks on mähkmed.

Mida need märgised siis tähendavad? Lihtsaim selgitus oleks vist see, et seda märgist kandvate toodete mõju keskkonnale kogu olelusringi kestel, on väiksem kui teistel analoogsetel toodetel. Ehk kui me võtame kaks ühe hinnaga pesupulbrit, siis mõju loodusele võib neil kahel olla täiesti kardinaalselt erinev. Ja on kaks märgist, mida võiks jälgida ning need ongi see “luige” märgis ja teiseks lille kujutisega märk.

Kui mult paluti, kas ma ei oleks sellisele asjale nõus tähelpanu juhtima, siis loomulikult ma olen, sest ma tahan, et kui me selle maa lastega lõpuks täidame, siis oleks ka nende lastel puhas maailmaruum, kus mängida. Me oleme ammu eeskujulikud prügisorteerijad (Esileedi on, mul on veel arenemisruumi), me oleme ka aina enam taaskasutust sisse viimas. Loomulikult saab alati paremini. Me oleme niigi ülerahvastatud maailma kurnamas kolme lapsega ja Esileedi sõnul ei usu tema, et me veel lõpetanudki oleme (ma ei tea kellega ta neid veel saada kavatseb). Vähim, mis me teha saame, on sellistele asjadele tähelepanu juhtida.

Esileedi kasutab juba ökotooteid nii pesupesuks kui ka muuks koristuseks. Põrandaid peseme me üldse puhta veega. Välja arvatud siis kui üks teatud tegelane oma number kahe poti kõrvale põrandale otsustab teha. Ma ei taha küll öelda, kes seda teeb, aga et lihtsam arvata oleks, siis kinnitan, et see ei ole Esileedi. Vähemasti ta pole mulle kordagi sellega vahele jäänud. Siis me kasutame põrandapesuks ka leebet vahendit.

Täiesti võimalik, et teie olete ökomärgistest ise juba täiesti teadlikud ja see mõjutab ka teie ostuotsuseid ja kui see on nii, siis on see suurepärane. Kuid paljud ei ole ja paljud, kes on, on sellele sattunud täiesti juhuslikult nagu mina. See on väärt asi, mida levitada ja järgmine kord kui te ostate endale kodukeemiat, siis hoidke enda silmad lahti ja otsige sealt pealt, kas Põhjamaade “Luige”märki või Euroopa Liidu “lillekest”. Selle märgisega liitumine on ettevõtetel täiesti vabatahtlik ja samas annab see tarbijale kindlust, et see valik on võimalikult loodustsäästev. Järgmine kord kui te poes olete, visake ka kodukeemia vahes pilk riiulitele ja vaadake, kas te märkate neid ja kui märkate, siis mõelge, äkki saate liikuda just nende toodete kasutamise suunas.

Kas teie olite varem sellest teadlikud?

Kommentaarid

“Ökomärgised, mida ma kunagi märganud pole” on saanud 2 vastust

 1. Kt ütleb:

  Mina osade toodete puhul jälgin seda hoolega.
  Pesupesemise vahenditest on minu suur lemmik avastus EcoGenic sari mida müüakse Realiseerimiskeskuses. https://www.facebook.com/realiseerimiskeskus/photos/a.182400738548859.35693.182276375227962/902350336553892/?type=3&theater Seal on ka muid vahendeid ( üldpuhastus, köök jne). Geel maksab ( vist 1l) 4.99, pesupehmendaja 2.59, ülspuhastus oli vist 1.99. Ühesõnaga äärmiselt mõistlkud hinnad aga tooted on super.
  Olen igasuguseid ökopoodide vahendeid proovinud mis on kallid aga mitte nii head.
  Soovitan proovida!

  WC puhastamiseks on see lemmik: https://kaitseingel.ee/tooted/puhastuskeemia/eco-sari/B4

 2. Tii ütleb:

  Me kasutame ka palju ökomärgisega tooteid või allergiavabu (neutraalseid). Puhastuseks on meil suhteliselt eranditult Sonett kasutuses. Olgu öeldud pildil olevate Tri-Bio nõudepesumasinatablettide kohta, et ökoshmöoko on hea küll, kuid meil jäi isegi 60-70 kraadise pesu juures need tabletid lahustumata. Meil on kare vesi. Sonetti peale üle minnes pole see probleem kordunud ja väga kiidan.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…