Suhkrust ja jahust ja maasikavahust (miinus jahu ja maasikavaht)

mm.. suhkur. Kui on üks asi, mis meie laste silmad särama paneb, siis on see suhkur. See pole küll selline hea sära, mil nad heldimusest pead mu rinnale asetavad. See on selline sära, kus on peidus tuhat kuradit ja ma pean kõik asjad hirmuga kõrgemale tõstma. Ma saan alati aru, kui nad on õhtul kusagilt endale magusat sebinud (loe:diivani alt kommi leidnud), sest nad jooksevad ringi nagu hullumeelsed ja maha neid naljalt ei rahusta. Ehk siis me üritame laste suhkrutarbimist võimalikult piirata. Räägin ka natuke hetkel populaarel teemal, ehk suhkrust.

Lihtne see ei ole, sest kui sul on kolm last, siis pidevalt ise nullist süüa teha, on paras ettevõtmine, kuid ostes midagi poest, siis on raske leida tooteid, milles seda sees ei oleks. Hea, odav säilitusaine, mis inimestele maitseb ka. Seda on isegi soolastesse toodetesse lisatud ja täielik valge suhkru elimineerimine oleks paras ettevõtmine.

Seega me ei olegi päris ekstreemseks läinud, et suhkur täielikult välja saada. Mihkel Zilmer, kes tundub mulle kui oma ala ekspert, armastab ikka öelda, et suhkur ei ole valge surm. Liiga palju suhkrut on. Ma olen nõus.

Kuid ma olen ka teadlik, et meie lapsed tarvitavad liiga palju suhkrut. Kuidagi märkamatult on Noorsandi lemmikmaiuseks saanud kohuke, mis meil imekombel kapis alati olemas on. Vaadates pakki, siis selgub, et kui see väike batoon jagada viieks, siis üks neist osadest on puhtalt suhkur. Kui me vaatame jogurteid, siis tops on 500 grammi ja selles on oma 75 grammi suhkrut.

Tegime just katse hiljuti, et kui palju on see 75g suhkrut. Mul on kahju, et ma pilti ei teinud tookord, aga 75g suhkrut. Ah, ma ei oskagi seletada. Ma teen ikka pildi. See oli meeletu kogus ja ma ei taha üldse, et minu lapsed seda endasse kahmaksid. Pildi pealt ei taju äragi, mis hunnik mul siia kaalu peale tekkis.

Mina paksu mehena ei ole oma lastele hea eeskuju ja see on üks põhjuseid ka, miks ma ilmselge probleemiga tegelen ja ka mina olen magusa enda elust pea välja lülitanud. Kui ma räägin magusa, siis ma pean ikka silmas vaid magusat, milles on rafineeritud valge suhkur. See suhkur, mida poes pakkidena müüakse.

On ju nii palju teisi magusaid asju, mida on võimalik nautida- banaan, õun, maasikad, pirnid, arbuus jpm. Ka need pakatavad suhkrust, aga see on looduslik suhkur ja ma pole kunagi näinud ühtegi inimest, kes ütleks, et ta läks paksuks, sest ta sõi liiga palju puu- ja juurvilju. See on suhkur, mida ei tohiks karta. Loomulikult pole millegi liigne tarbimine tervisele hea, aga mida rohkem ma suudaks oma laste suhkru tabimist ümber suunata puuviljade tarbimisele, seda parem.

Tänapäeva ühiskonnas on see küll keeruline, sest magusareklaam on suunatud otse lastele ja täitsa jabur on see, et see lubatud on. Isegi Lotte, kes on laste suur iidol, ei kutsu neid üles tarbima vett, vaid suhkrust üle ujutatud maisipulki ja limonaadi. Armas roheline draakon ei räägi diabeedist, vaid ta räägib väikestest kujukestest, mis kõikidel lastel eluks vajalikud on ja on šokolaadimunades peidus. Karud, kes elavad looduses, söövad rohkelt tooreid marju, aga karu, kes kaubanduskeskuses naeratab, meelitab lapsi kommilettide vahele.

Viimati, kui me poes käisime, oli mul nii selge äratundmine, kuidas lapsi mõjutatakse, sest lettide vahel kõndides, ei tahtnud Noorsand komme, vaid ta tahtis Lottet, ja Draakonit ja Mõmmit ja mänguasja, mis end üllatusmunas peidab. Kuidas ma saan siis kolme aastasele selgeks teha, et need joonistatud tegelased ongi sinna joonistatud selleks, et sind lollitada.

Aga nagu ma ütlesin, ei pea me tegema kogu aeg häid valikuid. Me peame tegema häid valikuid lihtsalt enamus ajast. Aeg-ajalt jäätist ja sünnipäevadel kook ei ole see, mille pärast mina lapsevanemana muretsen. Mina muretsen rohkem selle 330 päeva pärast aastas, kui nad ei saa sünnipäevakooki ja jäätist. Mis on nende toiduvalikud siis?

Seepärast võtangi ma alates mai kuust eesmärgiks hakata leidma alternatiive maiustustele. Hakkan leidma lahendusi, mis neile maitseks ja asendaks magustoidu. Need saavad olema ilma rafineeritud suhkruta ja ma jagan neid meeleldi ka teiega. Ma teen sellest videoid ja kui teil on endil retseptisoovitusi, mis on tervislikud, aga lapsed hirmsasti tahavad, siis jätke mulle siia kommentaar ja need, mis tunduvad, et võiksid maitsta ka meie lastele, võtan ma samuti linti ja postitan meie blogisse või FB lehele. Või instagrammi. Küll näete 🙂

Muide, väga silmiavav suhkruviktoriin väärib kindlasti ülevaatamist. Leiab SIIT Seal on ka suhkrukalkulaator, mis arvas, et me tarbime nõks palju seda kraami 🙂

Kommentaarid

“Suhkrust ja jahust ja maasikavahust (miinus jahu ja maasikavaht)” on saanud 24 vastust

  1. Margitta ütleb:

    Yummikommid on head, samas hambaid lõhuvad ikka.. Aga neid olete te vist juba maitsnud ka?

    • henry ütleb:

      jah, aga poepulgakatega võrreldes supervalik. Vähemasti ei tee pööraseks

  2. Helen ütleb:

    Meie teeme jogurti asemel paksema smuuti jogurti või keefiri põhjal. Banaan teeb magusaks ja marju seemneid ka veel juurde. Lapsed panevad natuke müslit ka. Vahtrasiirup peaks ka tervislikum magustaja olema, olen vahel neile pannud maitsestamata jogurti sisse. Aga mu lapsed söövad maitsestamata jogurtit niisama ka hea meelega 😀 kohukesed on ka jh üks saatana kaup..peavad need halvad asjad siis hästi maitsema 😀

    • Pihel ütleb:

      Ma teen sama. Kui panna selline jogurtismuuti põnevamasse topsi ja kõrs juurde, siis läheb nu 4-aastasele sama hästi kui poe suhkrulurr.

  3. Kadri Villemson ütleb:

    kui preili nóuab midagi head, teeme smuutit ja sellega nôustutakse alati. Isegi isetehtud jogurt blenderis keefirist vói maitsestamata jogurtist sügavkûlma marjadega läheb hàsti. magusained nt banaan, mango vôi eelnevalt paisutatud rosinad, aprikoosid vôi ploomid (kuivatatud). Praegu, kus pisem on 8-kuune, keedan pidevalt tema putrusid naturaalmahladega vôi mehudega või rosinatega ja blenderist làbi, kuna ta rosinaid veel teisiti süüa ei saa. Aga kogu puder on magus. Teine asi on see, et olen táhele pannud, et kui mu 3-aastasel hakkab nàlg tulema, küsib, et emme, mis meil magusat on. Aga kui pidevalt talle lauale lõikan pisut puuvilja-aedvilja, siis ta magusat ei küsi. Väga armastab kaalikaviile, kurki ja kirsstomateid.

  4. Kaidi ütleb:

    Meie pere 3a ja 1a põnnid söövad magustoiduks väga hea meelega maitsestamata jogurtit või kodust kohupiima beebide puuviljapüreega, need nö magusad püreed lähevad üldse hästi peale – ei saa nii, et pisemale ostan ja suuremale ei anna. Muideks avastasin poest beebitoitude riiulilt ka 3a lastele tuubi magustoidud, Gout firma omad olid vist. Ja huvitav näks mille hiljuti Rimist leidsin – värivilised porgandid, vähemalt suurem laps oli vaimustuses, kui küsisin millist värvi porgandit ta tahab. Puu ja juurviljad lähevad üldse hästi peale ja poes ka üleliia igasuguseid maiusi ei nõuta, küll aga soovitakse liha või juustu pirukaid 😀

  5. Mariann ütleb:

    Jah, ka meie peres on maiustamine suur probleem. Paar kuud tagasi otsustasin, et peab nüüd vähendama seda. Päris suhkruvabaks elu veel saanud pole, kuid veidi on magusatarbimine vähenenud.
    Minu 4-aastasele meeldib ise tehtud jäätis. Ja me ei tee seda vahukoorest, kondenspiimast ja šokolaadist, vaid puuviljadest-marjadest. Teeme paksema smuuti, kuhu paneme õuna, banaani, marju ja kõike muud head, kuid looduslikku. Suhkrut, mett ega nende alternatiive ei pane. Mõnikord õnnestub isegi killuke peeti sinna ära peita, sest see teeb nii ilusasti roosaks jäätise ja väiksele preilile meeldib kõik, mis on roosa. Siis pistame smuuti jäätisevormidesse ja hiljem läheb söömiseks. Laps on kogu protsessi juures ise tegev: aitab poest puuvilju valida, aitab aiast marju korjata (või sügavkülmast neid valida), aitab kõike koorida-pesta ning muidugi ka purustada ja vormidesse valada. Kõige suurem abimees on ta muidugi söömise juures, aga vot selliseid jäätiseid võib ta minu poolest kas või mitu tükki päevas ära süüa. On seal vahet, kas ta sööb ära terve õuna, banaani ja kaks peotäit marju või sööb ta needsamad purustatud ja külmutatud kujul ära? Proovige, asi on vaeva väärt! Ja pole see eriline vaevgi, võtab ehk 10 minutit + külmumise aeg. Ilusaid ja odavaid vorme saab näiteks Tigeri poest osta.

  6. G. ütleb:

    Yummikommid on parim valik kommidest. 🙂

  7. Kati ütleb:

    Ja kui käia üritustel siis on kõige atraktiivsemad ikka suhkruvatt ja need pikad keemiat täis kommi juhtmed. Sellepärast Rõõmsate Laste festivaliga seoses eelmisel aastal nii ebapopulaarse valiku tegimegi, et meie festivalil ei ole kohta suhkruvatile (ja batuutidele). See oli nii äge, kuidas tuhanded pered tegid paremaid valikuid, kogu festivali energia oli rõõmus, rahulik ja sõbralik. Uskumatu. See andis kindlust, et oleme õigel teel ja jätkame ka sel aastal toitlustajate valikul väga kindla joone hoidmist. Tulge kindlasti vaatama!

    • henry ütleb:

      kui te ei oleks 290828409284209482390574950435093859034 km kaugusel Tartust, siis kindlasti tuleksime. Praegu ei oska arvata kas

  8. Kertu ütleb:

    Ma ei täht avalikult tv püstitada kuna ei täht sõimu saada.
    Kui tahate teha maiusi, mis oleks tervislikud ja suhtuvad, vaadake veganite retsepte. Paljude kookide baasiks on figs(hetkel ei tule e.k nimetus meelde) või datlid (nende kummagi maitse ei jää koogist läbi kumama, ehk ei saa öelda “ah ma datleid ei söö, seega ma seda teha ei saa”)
    Kuna mul siin Taanis sugulane on vegan ja ta pidevalt kokkab (tuli just välja ka oma kokaraamatuga), siis võin auaalt õelda, et need maiused on head ja tervislikud.
    Ma veidi hiljem otsin teile mõne retsepti ka.

    Ise andsin plikale varem mõnuga jogurtit, kuni juhuslikust avastasin palju seal suhkrut on. Sellest päevast ostan ma koju oli harva jogurtit ja teen selle hoopis nn jäätiseks (välja vormi ja pulgad sisse). Kuna plikal on kerge laktoositalumatus, siis ega suurt valikut pole suhkru koguste osas johurtites (soja ma lastele anda ei taha, eriti pojale).

    Olge mõnusad ja vaadake siis veganite “osakonda” 🙂

  9. Landal ütleb:

    Hommiku pudru on marjadega ja meega. Samuti segan kreeka jogurti sisse hoopis mett. Smuutis alati banaan sees ja mõnikord ka mett aga üldiselt banaan magustab hästi 🙂 Ja ilmselt ju võiksid otsida netist patuvabasid magustoite ja neid lastele sisse toita 🙂 Kui endal hirmus magusaisu siis rukkisepik meega ajab asja ära 🙂 ühesõnaga meil õige talunikelt ostetud mesi on suhkru eest 😀

  10. Landa ütleb:

    PS! On olemas selline asi nagu toidukuivati kus saaksite kõiki marju ja puuvilju kuivatata ja siis lastele pakkuda. Ma ise olen neid leidnud mahe kaubandusest aga tegelikult kui investeerida sellesse masinasse korra siis tuleks odavam välja. Minu ühe aastane väga fännab neid 🙂

  11. Ell ütleb:

    Banaanijäätis!
    Korra kahe kuu jooksul hakkige suur hulk üleküpsenud banaane tükkideks ja pange väikestes karpides või kottides sügavkülma.

    Edasi võtab valmistamine vaid mõne minuti.
    Lase jää-banaanidel 5-10 min toasoojas seista.

    Siis lisa marju või kakaod ja törts piima või kookospiima.
    Ning saumiksriga või köögikombainiga kõik pehme jäätise taoliseks massiks.

    Voilaa, megahea jäätis valmis.

    Kui viitsite “mässata”, võid lisada vaniljet, datleid, pähkleid, spinatit, sutakene peeti… Kokku tuleb väga palju maitsevariante jäätisest.

  12. Tuuli ütleb:

    Avastasin veidi aega tagasi meeldiva alternatiivi magusale – kuivatatud puuviljadest ja marjadest rullid ja “pulgamahedikud” (marufood.com), mida saan maitsmiseks anda ka oma peagi aastaseks saavale lapsele. Kuna mul endal kuivatit ei ole ja ka pealehakkamist mitte, siis need on hea variant minusugusele. Tootjale kirjutades selgus, et Tartus müüakse ka Ruuni Taluturul neid ja sinna ma siis sammud seadsingi.

  13. Tikker ütleb:

    Mina olen ka kindlalt seda usku, et lisatud suhkru tarbimine tuleks viia absoluutse miinimumini ja keha saab oma suhkruvajaduse suurepäraselt kätte looduslikest allikatest – puuviiljad, mesi. Päris elus on seda raske rakendada, sest ümberringi on nii palju ebatervislikku. Ja oi, kui palju ma olen kuulnud seda juttu “sellepärast su lapsed külas ahmivadki magusat, et sa koju ei osta”. Ja no ma ÜLDSE EI OLE NÕUS 😀 Mu meelest on kahte tüüpi inimesi – ühed söövad (magusat) mõõdukalt ja teised mitte. Ja ma näen seda meie pere täiskasvanute pealt, mina ja abikaasa esindame neid eri tüüpe 🙂 Lapsed paraku on need mittemõõdukad ja ma tean täiesti kindlalt, et mitte ükski kommikauss meie pere laual täis ei püsiks. Kui ma üksi elaks, ainult siis.

    Kuna päris elu paraku ON päris elu ja ma ei soovi olla hitleremme, kes lapsele igasugust magusat keelab, siis meil on ka see variant, et ise pea kunagi ei osta, kui külas pakutakse, ei keela. Aga koju saab osta ju nii palju tervislikku magusat. Puuviljadest annab kõiksugu vingeid asju teha – needsamad kuivatatud marjarullid, datlitest igasugu kommid, üks asi, mida pole jõudnud katsetada, on tervislik Nutella – pähklid, datlid, kookosrasv/piim, kakaopulber – umbes sellise retsepti järgi. Smuutidest tehtud jäätised… Pähklid ja rosinad.

    Nö lutsukalaadsetest on jah Yummikommid ühed parimad vist, aga see lutsutamine on hammastele ikkagi kahjulik, paraku. Jäätistest, kui soov osta väljas käies, on suur lemmik Jäämari, puuviljad ja agaavisiirup põhiliselt. Ise ma teeks küll täitsa ilma magustajata, aga saan aru, et neil on vaja siiski “tavainimesele” ka müüa ja kõigi maitsemeel pole harjunud vähese suhkruga.

    Igatahes, variante on, väga palju, ja mul on tohutult hea meel, kui sa neid siin blogis kajastama hakkad. Sul on lihtsalt nii palju lugejaid, seega jõuab paljudeni. Ise kurvastasin täna Malluka postituse üle, kus ta Nestle’i tooteid reklaamis… Kui palju on neid vanemaid, kes arvavad, et hommikusöögihelbed, magustatud jogurtid ja kohukesed on tervislikud? Mh. No ei ole, kuskilt otsast ei ole. Pean vist igaks juhuks ära mainima, et ma olen praeguseks ka veendunud piimatoodete vastane ja ehkki me neist osasid endiselt tarbime (kohvikoor, hapukoor, juust), siis ma ei arva, et neid oleks vaja või et need teeks kehale head. Naturaalse juuretisega tehtud jogurt on teine asi, see peaks mu teada küll kasulik olema 🙂 Siit veel üks asi – segad ise jogurtisse suhkruta moosi (näiteks maasika toormoosi) ja näe – ongi tervislik jogurt. Vastupidiselt poe omadele.

    Okei, ma nüüd parem lõpetan, võin siin räntima jäädagi. Ja tegelikkus on ikkagi selline, et mu lapsed SÖÖVAD liiga palju magusat ja vahel eriti kehva tujuga olen isegi õhtul poest šokolaadi ostmas käinud. Aga ma annan oma parima, et seda vähendada.

  14. Aasa Kaldmets ütleb:

    Mina ilma magusata elada ei saa. Magus toidab aju, et olla ergas. Siit ka järeldused lapsevanematele. Ärge andke lastele magusat enne magama minekut. Magusa vajaduse saab rahuldada päeva jooksu. Üldiselt, mulle ei meeldi vägisi magustatud toidud, õigemini öelda need magustoidud, mida ma ise oma maitse järgi magusaks teha ei saa. Sageli on nad kunstliku magusaga täidetud. Suhkur aga, nii suhkruroost kui ka suhkrupeedist, on põhiliselt valkudest koosnev. Seda suhkrut ei maksa karta tarvitada. Aga igaüks oma mõõdupuu järgi.

  15. Anna Puhh ütleb:

    banaanijäätis (eelpool juba kirjeldatud) – sinna võib ka kõlmutatud marju sisse purustada
    smuuti – banaan+marjad+vesi (meil käib ilma piimatoodeteta)
    kuivatatud marjad – maasikad, õunad, pirnid, tikrid, kirsid – viilutada-poolitada ja kuivatis kuivatada. terve talv tervislikud “kommid”
    hipp tuubimoosid on ilma suhkruta. meil väga minev kraam.

  16. Marian ütleb:

    Mina olen teinud ka selliseid granola bar’e ehk siis müslibatoone. Magususeks panengi datleid, aga põhiosa koosneb siiski pigem täistera kaerahelvestest ja erinevatest seemnetest (chia, linaseemned, päevalille, kõrvitsa vms), samuti olen pannud kookoshelbeid, mis minu arust mõnusa tekstuuri annavad. Sinna saab ikka igasugu asju ära marju ja pähkleid ära peita ja olen näinud ka retsepte, kus tehakse maitsestamata jogurtist selline glasuur peale, et näeb välja nagu valge šokolaad ja need näevad nii maistvad välja 😀 Veel on hea, et neid saab ju igale poole ka kaasa võtta, et kui kõht tühjaks läheb, ei haara kohe saiakese järele.

    Teine variant on ise mõslit teha, mis on ülilihtne. Lihtsalt ahjus käerahelbed meega ära röstida, lisada rosinaid ja pähkleid ja pärast maitsestamata jogurti ja puuviljadega süüa.

  17. deivi ütleb:

    minu lemmik on keefir banaaniga.. seda joon smuutina ja täidab kõhtu ka ilusti 🙂

  18. Maris ütleb:

    Minu 2-aastane armastab õnneks puuvilju süüa. Päris tavalist kommi polegi talle veel andnud, selle asemel annan vahel Veri Beri puuviljakangikesi. Mina ise olen üritanud lapsele algusest peale võimalikult vähe suhkrut sisse sööta, aga lisandub võitlus vanavanematega, kes leiavad, et las laps ikka sööb magusat ka.

  19. E. ütleb:

    Ühel päeval sattusin ökopoe netilehele ja avastasin meie pere jaoks kookosjahu, kookossuhkru ja kikerhernejahu. Kookosjahu on ka ise magus, seega magustajat kulub vähem. Need jahud sisaldavad rohkelt ka valke ja tasub mõelda suhkru kõrval ka teise sõltuvust tekitava aine ehk nisujahu vähendamisele. Väga tervislikud valikud. Ehk siis kookosmuffinid ja kikerhernemuffinid. Ausalt öeldes lapsed pole vahet teinud. Valge suhkru vähendamiseks sobib üleminekufaasis stevia-suhkru segu. Stevia on looduslik magusaine.

  20. Leelo ütleb:

    Veri Beri puuviljapulgad on ka väga head, minu lastele meeldivad, müüakse Konsumis ja Selveris kommiletis. Võib-olla mujal ka 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sa oled kunagi Tartus olnud järjest kauem kui nädal aega?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

  • Kuidas ma teaduse nimel eluga riskisin

    Ma armastan Tartut. Kõiki selle osi ja kõiki selle elanikke. Ei, ma ei kandideeri kusagile volikokku, aga alati, kui ma olen sunnitud kodulinnast eemal olema, on mul igatsus…

  • Ära söö esimest lund!

    Postitus valmis koostöös Bosch Vitapoweriga Lumi, mis möödunud nädalal alla sadas, tõi palju rõõmu. Nii kui muru sai õhukese valge katte, olid meie pere poisid kelkudega õues ja…

  • Kuidas mul täna poes lubati nägu üles peksta…

    Inimesed, kes on madala enesehinnanguga, hoiavad alati tahaplaanile. Et jumala eest keegi neid ei märkaks, et puuduseid, mis nende enesehinnangule hävitavalt mõjuvad, keegi välja ei tooks. Ülekaalulisus on…