Terviseblogi: Here we go again. Day 1.

wpid-fat-guy-runningNo nii. On aeg taas seal maal, et ma otsustasin uuesti oma kaaluga tegelema hakata. Ma pole seda kaalublogi juba ammu pidanud, sest kadus ära regulaarsus ja kuna mul on kaaluprobleem, siis muutusteks ma vajan rutiini, muidu langen kiiresti tagasi enda tavaprärasesse olukorda, mis on mind siia toonud.

Kuid tegelikult on see jama, sest ma ei saa eeldada, et terve elu saab olema rutiin. See oleks igav ja see oleks võimatu. Pooleteise kuu pärast, kui meie perre kaksikud lisanduvad, võin ma rutiinist vaid unistada. Olen aus, väga hirmutav on mõelda, mis saama hakkab. Esileedi ka ohkab ja teatab, et ta ei tea, kuidas me kaksikutega hakkama saame. Küll me saame, sest valikut eriti ei ole 🙂

Täna panin enda särgi selga, mis on mu fat-shirt, ehk särk, mida ma kandsin siis, kui ma paksem olin ja see oli väike. T-särgid jäävad lühikeseks, teksad pitsitavad. Ühesõnaga: jama. Rääkimata energiast, mida mul pole. Hommikul ärgates, olen väsinud, kannatav enesekindlus ja kõik muud jamad, mis ebasobiva kaaluga ikka kaasnevad.

Lühemalt: aitab. Noorsand ja kaksikud vajavad isa, mitte diivani kaunistust ning minu soov on olla siin kandis üpriski pikalt, mitte siin paarikümne aasta jooksul otsi anda.

Analüüsisin, mis on minu peamised probleemid ja välja võikski tuua kolm- liiga suured portsud, näksimine ja vähene füüsiline aktiivsus.

Liiga suured portsud ja näksimine, on mõlemad psühholoogilised probleemid, millega ma pean tegelema. Vähene füüsiline aktiivsus tõenäoliselt esimese kahe tagajärg, sest kui su keha tegeleb pidevalt toidu seedimisega, siis muu jaoks energiat eriti ei jagugi.

272Minu esimene plaan on välja jätta suhkur. Täielikult. Ehk siis EI igasugusele rafineeritud suhkrule. Sest ma ei saa süüa natukene suhkruga asju. Mul peab see olema kas kõik või mitte midagi. See saabki olema mu selle nädala eesmärk. Esileedi juba teatas täna, et see ei pruugi hea idee olla, kuna pühapäeval tulevad meile külalised ja ta plaanib küpsetada neile kooki. Mis siis. Kui ma väldin täielikult suhkrut, siis on keeruline vaid esimesed paar päeva kuni nädal. Siis läheb see lihtsaks.

Minu esimese nädala füüsiline plaan, on saada iga päev enda 100% aktiivsust kätte. Selle puhul aitab mind mu aktiivsusmonitor.

Tahtsin siia kirjutada, et mis saab, kui ma ühte neist kahest eesmärgist ei saavuta, aga see ei ole vastuvõetav. Ma saavutan mõlemad selle nädala eesmärgid. Hoolimata, et see ndäal soosib tohututult istumist, kuna Laupeävast algab korvpalli EM.

Ok, hästi praegu. hoidke mulle pöialt ja vaatame kuidas läheb. Tsau!

Kommentaarid

“Terviseblogi: Here we go again. Day 1.” on saanud 12 vastust

 1. JJ ütleb:

  Ainus, mis minu puhul toimib kaalu langetavalt on LCHF elustiil. Lähemalt uurimiseks googelda “LCHF Eesti”!

  • henry ütleb:

   Proovisin ka LCHFi ja kaal vähenes, kuid sain andale ka väga ägeda kõhunäärme põletiku, sest rasvane toit paneb sapipõie tööle ja kui seal mõni kivi on, siis võid tunda end nii nagu mina paar aastat tagasi- kõige tugevam kõhuvalu, mis ma kunagi tundnud olen. Lisaks oli mul kogu aeg ikka tunne, et kui ma söö nseda rasva sisse, siis see ei saa ikka mulle hea olla- võtab see kaalust vähemaks või ei. Igal juhul mingid kõhunäärme näidud, mis pidid jääma alla 25 tõusid mul üle 9000.

 2. Liis ütleb:

  Tere

  Suhkrust loobumiseks soovin vaadata dok filmi “the sugar film”. Saate palju motivatsiooni ja palju elumuutvat informatsiooni, pluss lahe ajaviide.

  Edu soovides
  Liis

  • henry ütleb:

   Hei!

   Jaa, olen vaadanud ja oli väga mõjuv. Vaatan motivatsiooniks ja meeldetuletuseks uuesti üle. Aitäh!

 3. peeter ütleb:

  Edu sulle igatahes.
  Tean omast käest kui hea on isu kui toit on maitsev, väga tihti ma söön ainult maitse, mitte nälja pärast, ja üle. Ja kui on eriti hea asi, vahet pole kas värske hapukurk v tomatisalat kasvõi, ei suuda ma piirata koguseid. Ja kogused mu hauda viivad!

  Suhkrut ma tahaks öelda, et ei tarbi, valget kindlasti mitte juba ammu, aga paljudes toitudes on see ikkagi sees.

  Ma juba mitu aastat tagasi alustasin oma taldriku kvaliteedi parandamisega. Kartul ja makaronid on ammu juba väljas, enamasti on suuremad söögid liha ja salat ainult. Aga jällegi kogused.

  Ja leida endale tervislik näksimine on ka tähtis.. Aga jöllegi kogused.
  Ma toon välja koguseid, sest.. Kui ma niipalju ei sööks, ei veniks magu, vöiksem magu saadab kiiremini ajju signaale, ma sööks vähem.. Ring täis:)
  See on näiteks maovähendusoppide eesmärk, panna sind olukorda kus liigsöömine tapab, hirm hoiab sind tagasi!

  Psühholoogilised nipid aitavad kaasa vägagi.. Võta endale väiksem taldrik kui prae oma ja ürita sellega piirduda, pane rohkem salatit, et kogus tunduks suur aga tegelt pole.. Anna esileedile korraldus sind noomida v nina krimpsutada kui teise portsu järele lähed.
  Ja aitab ka see kui sõbrad kiidavad kaalulangust, olgugi et seda pole olnud 😀

  Ma ise küll 10tuh sammu iga päev täis ei saa, kuid ma käin 2x nädalas tantsimas, 2h aktiivset kardiot ja sellist mis suurt meest ei murra. Kui on huvi liituda, kirjuta mulle.

  Vett jood? 2L päevas, ajab hästi isu ära.
  Magneesiumi tasakaal hoiab ära lihaisu 🙂

  Väiksed nippid haaval täiuslikkuse poole!

  • henry ütleb:

   Aitäh nii asjaliku kommentaari eest!

   Eks lapsest peale käsu peale söömine on mu instinktid ära rikkunud ja ma ei söö vaid siis kui mul kõht tühi, vaid siis, kui söök valmis on või siis kui ma lõhna tunnen. Ma ei lõpeta söömist siis kui kõht täis on, vaid siis kui toit otsas on, sest kokka ei või ju solvata. Kogused on olulised jah. Maovähendus oppi ma isegi ei kaalu, sest minu probleem ei alanud sellest, et magu oli liiga suur, vaid see oli tagajärg. Seega ei tundu asjakohane minna lahendame tagajärge, jättes lahendamata põhjuse. Nii paljud maovähendajad võtavad mingi aja möödudes kogu kaalu tagasi, sest probleemi (mis on ju ilmselgelt peas) ei ole keegi ära lahendanud. Ka väiksema maoga söövad nad samamoodi üle (mis sest et sinna vähem mahub) ja vaikselt hakkab see taas suurenema.

   Peab jah väiksema taldriku võtma, sest meie pere praetaldrikud on mega suured. Joon vett taas. Vahe peal ununes täiesti ära.

   Aga aitäh kommentaari eest ja aitäh kaasaelamast!

 4. Berit ütleb:

  Soovitan vaadata http://www.fitlap.ee. Kolm päev saab tasuta kasutada tutvumiseks.

  Alguses võib keeruline tunduda ja väga ajamahukas, kuid paari nädalaga loksub asi paika ja siis on juba lihtne. Kogused arvestab programm individuaalselt juba ära, nii et tuleb vaid poes käia ja süüa valmistada. Palju korraliku toidu retsepte (toiduaineid saab ise ka vahetada), maitsvad toidud (saab ka mitmeid kooke süüa, muide), tervele perele valmistamise võimalus, kõht püsib kogu aeg täis ning boonuseks on ka mitmekülgne treeningkava. Facebooki grupis saab suurepäraseid näpunäiteid ja sealne toetus on samuti tugev.

  Olen ise suurema osa oma elust kaaluprobleemidega maadelnud ning proovinud kõike, mis tundus tervislik olevat. Imedieetidesse ei usu. Kuid see programm on parim, mida siiani näinud olen, sest vähemalt minul võttis ära toidu peale mõtlemisest tekkiva stressi. Vaatan retsepte, mille järele isutab, võimalik on alati toiduaineid vahetada ja portsud on minu vaalakaalule ülisuured. Ma ei pea end vaevama pidevalt mõttega, et mis siis täna süüa.

 5. Marko ütleb:

  Tere, Henry!

  Olen su isa blogi juba pikemat aega lugenud. Nüüd märkasin, et taasalustasid kaalublogiga. Esimene postitus on paljulubav. Ka minul oli kaaluga kergemat sorti probleeme (10 kilo ülekaalu). Kuna tervis hakkas ka jukerdama (mitte küll kaalu pärast) siis otsustasin elus uue lehekülje keerata ning proovida täiesti uut elustiili – palju kiidetud ja kirutud ja ülistatud ja materdatud jne jne paleot.
  Paleo väldib üldises plaanis samuti rafineeritud suhkruid ning lisaks ka teravilju ja piimatooteid.
  Esimesed 30 päeva tuleks toitumist rangelt jälgida ning edaspidi võib teatud asju menüüsse tagasi tuua ja siis jälgida, kuidas organism reageerib. Peale kaalulangetuse pidada see ka teiste terviseprobleemidega aitama. Kaalu osas julgen enda pinnalt soovitada (kaotasin 10 kilo kolme kuuga), tervise osas julgeksin ka kuigi keeruline on tervise paranemist üks ühele paleo teoks pidada.

  Aga kui soovid pikemalt minu ponnistustest lugeda, siis https://www.kutman.ee/uhesonaga-paleo-algus ja https://www.kutman.ee/uhesonaga-paleo-ikka-veel

  Edu ja jõudu!

  • henry ütleb:

   Tere, Marko!

   Olen kunagi paleot teinud ja mis seal salata, mida rohkem toidulauda analüüsida, seda loogilisem on see, et Paleo on lihtsalt terve inimese dieet. Sööd värsket, võimalikult orgaanilist. Seega tõenäolsielt pöördun ma suures jaos paleo poole tagasi. Aitäh sulle! Lähen nüüd su linke uurima 🙂

 6. Grete ütleb:

  Tere!

  Igaks juhuks tuletan meelde, et dieet peab olema terveks eluks. Patustamine ja vanasse elustiili naasmine toob kaotatud kilod tagasi + sama palju veel juurdegi.
  Ma soovitan pigem midagi lihtsat. 1. enne sööki tuleb juua klaas vett, et täita kõht ja ei tekiks ülesöömist. 2. Tulemuslik soovitus eratreenerilt: süüa valgurikast toitu hommikul ja lõunal ning süsivesikuid õhtul. Inimene pidavat magades kõige rohkem süsivesikuid ära tarbima. Seega hommikul siis: muna, juust, liha jms koos juurikatega. Sobib ka muna singi ja juustuga ehk omlett ilma jahuta. Lõunal sama jama. Õhtul sööd nagu ikka, st liha ja salati kõrval on ka kartul, makaron, riis jms. Lisaks ka kook on ok või magus. Burger ja pizza tuleb õhtuks jätta 🙂 Mida teeb valgurikas toit: täidab kõhtu korralikult ja kaotab näksimisvajaduse. Isegi laual vedelev varem isutanud šokolaad ei paku pinget. Kaaluma peaks kord nädalas hommikuti ja alati samal kellaajal. 3. Taldrikureegel õhtusöögiks: 1/4 kartul, makaron, riis, tatar vms; 1/4 liha ja 2/4 salatit. 4. Tore oleks ka igasugune liigutamine: kasvõi jalutamine.

  Mina läksin eratreeneri jutule kuna tahtsin oma 2 kg lahti saada. Mida väiksem kaal seda ajuvabam on maha saada. Asja hea külg on sellisel toitumisel see, et tööl käies läksin ma alati lõunale või poodi süüa ostma täiskõhutundega, st ma ei ostnud lisaks nänni sahtlisse. Kummaline oli isegi lõunat sööma asuda ilma näljatundeta. Hommikune ja lõunane süsivesikuvaene toit teeb seda, et tavaline näljatunne kaob, kõht on täis pikemat aega – ikka tunde kauem. Ja õhtuti on ju ikka tore igasugust jama süüa.

  Korralikud dieedid, st keelud viivad kiiresti selleni, et inimene komistab + vähesed suudavad taoliseid keerulisi dieete eluaeg pidada. Eksimine aga toob kaasa veel suurema kaalutõusu…

  • henry ütleb:

   Aitäh väga asjaliku kommentaari eest. Ma võtan selle põhjalikult ette ja kuulan targemaid :). Dieet lõpeb jah ära ja ei ole kunagi edukas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…