Mis on tegelikult su kodu kõige kulukam asi

Postitusele andis hoogu EE

Kui te ei tea, siis ma ei kirjuta ainult siia. Vahel ma kirjutan ka sisuturundust erinevatele meedia ettevõtetele ja umbes kuu aega tagasi paluti mul teha artikkel sellest, et nüüd on kodumasinatel energiatarbimise tähis uuenenud ja et mida uued tähised tähendavad. Kuna tõepoolest püüavad kõik tootjad teha aina säästlikumaid masinaid, siis see, mis oli 10 aastat tagasi energia klass A, saab praegu võib-olla vaevu C klassi, sest niivõrd palju säästlikumaid lahendusi on turul. Sellepärast muudetigi ka süsteemi, et kõige säästlikum masin turul ei oleks A++++++++++++++++++ tähisega.

Ja üks huvitav asi ilmnes, et tegelikult inimesed keskenduvad kodumasinaid ostes natuke valedele kohtadele. Räägitakse, et veekeetja või röster kasutab palju energiat. Nii on. Aga veekeetjat või rösterit kasutad sa paar minutit päevas, kuid keskenduda tuleks masinatele, mis on kogu aeg töös ja üheks selliseks on külmkapp. See on miski, mida ostes ei tohiks vaadata hinda, sest enamjaolt on säästlikumad külmkapid hinnataseme ülemises otsas. Eriti pahviks lõi, kui me vaatasime veinikülmikuid- väliselt peaaegu identsed, aga üks maksis mingi paarsada eurot ja teine oli mõnisada alla tuhande. Kerge otsus ju- osta soodsam ja nii võibki tähelepanu kiirelt hajuda ja jääb märkamata, et kallim oli energiaklassis A ja odavam põhimõtteliselt kusagil Õ-tähe juures.

Odava elektriga kulus aega, et see kallim kapp võrreldes odavamaga ära tasuks, aga nüüd, kus elektrihinnad löövad rekordeid, tulevad taolised vahed vägagi kiiresti välja. Seega maksakski üle vaadata nende kodumasinate kulud, mis on koguaeg töös. Ma olen täiesti veendunud, et kui sul on kodus külmkapp ja paar sügavkülma ka veel (nagu näiteks meil), siis tegelikult enamus meist ei vaja nii palju külmetusruumi ja kapid on täis vaid sellepärast, et lihtsam on poest värsket osta, kui toodete sulatamisega tegelda (nagu näiteks meie). Ma olen mitmel korral võtnud eesmärgiks, et enne värsket ei osta, kui sügavkülma kraam kasutatud saab. See kestab tavaliselt päeva-paar. Minu järjepidevus pole just suurem asi.

Kuid mina olen üks neist, kelle fikseeritud elektrihind siin paari kuu pärast ära lõpeb ja tahes tahtmata on uus hind praegusest märksa kallim ja ma juurutan juba praegu harjumusi, et see muutus liiga drastiline poleks.

Ma pole veel nii hulluks läinud, et kohvikutes akusid laadimas käin, kuid näiteks ostsin ma välisuksele uksesulguri. Teate see pulk, mis ukse teie järel kinni tõmbab. Sest mu lapsed on füüsiliselt võimetud ust ise sulgema. Pole vist naabrit külas, kes poleks kuulnud meie uksest kostuvat möiratust „UKS KINNI!“ Uksesulgur lahendab selle probleemi mingil määral ära, sest nüüd kui küte peagi sisse lülitub, saab see meie peamiseks kuluallikaks.

Teiseks püüan ma timmida boileri selliseks, et vesi seal nii kuum ei oleks. Ka paari kraadi alandamine võib anda märgatava kokkuhoiu. Ma muidugi ei tea, mida Esileedi sellest arvab, kellele meeldib hommikuti duši all end tühjaks nutta, sest seda on kindlasti mõnusam teha võimalikult sooja veega. Ok, tegelt ta ei nuta… vist. Ma ei tea, igal juhul nägu on tal märg. Esileedi on meil üldse soojalemb. Meil oli eelmise elukoha vannitoas põrandasoojendus, mida mina kogu aeg salaja vähemaks keerasin ja Esileedi sama kavalalt kogu aeg juurde.

Olen vahetanud kõik pirnid, mida olen saanud, LEDide vastu. Kahjuks põrandalambil ei ole LED alternatiivi ja see on lamp, mis saab kõige enam kasutust. Ka unustavad kõik pidevalt tulesid põlema ja mina olen nagu vari neil kannul ja panen tulesid kinni. Ma ei tahaks olla see tüütus, kes seda pidevalt teeb, aga mina olen see, kes iga kuu kõige eest maksab. Kuid tundub, et tulede välja lülitamine on laste jaoks sama keerukas ülesanne nagu ukse sulgemine. Aga ma ei anna alla. Eriti nüüd, kus elekter muutub vaat et luksuskaubaks.

Neljandaks tahan ma teha korda meie maja klaasuksed. Kui talvel nende kõrval seista, siis võib tunda, kuidas vahedest külma sisse tungib. Kindlasti mõjutab see meie küttearvet. Ma oleksin selle juba vaat, et korda saanud, sest sõbral oli just sama teenus tellitud, kuid siis ma mõistsin, et meistrimees, kes tal tööd tegi, oli mu vana tuttav, kes mind nooruspõlves silmaotsastki ei sallinud, sest ta arvas, et ma tahan ta naist üle lüüa. Loomulikult oli see jutt absurd! Ma ei tahtnud!… Nii lihtsalt läks… Igal juhul tuleb mul miski teine meister leida, sest see tõstaks tõenäoliselt mul üldse aknad eest ja sõidaks võidurõõmsalt minema.

Kui ma vaatan seda Eesti Energia äppi, siis selle kohaselt on meie energiakasutus Eesti keskmisest kõrgem ja ma püüan seda vähendada. Mitte ainult raha pärast, vaid anda enda panus ka loodusele. Odavalt tarbides unustab ära, et sel on ka mõju planeedile. Kui homme maksaks kütus 30 senti liiter, kasutaks kõik autosid kordades rohkem, sest odav on. Planeedile ei mõtleks suurt keegi. Kuid nüüd, kus kütus on ligi 2 eurot liitri kohta, oleme pidanud natuke läbimõeldumalt tegutsema. Tundub, et nii ka elektriga. SIIN LEHEL on päris häid nippe, mida tasub ka lugeda.

Võtan eesmärgiks kasutada ära kõik kraam, mis on meil ühes sügavkülmas, et see vooluvõrgust lahti ühendada. Näis, kas õnnestub. Ja sean endale eesmärgiks kasutada viis teie soovitust, kuidas elektrilt säästa ja annan oktoobris teada, kuidas mul sellega läks.

Seega palun jagage häid mõtteid, kuidas seda teha ja kõik, kes jätavad FB-sse kommentaari, nende vahel valin välja elektroonika e-poe 200 eurose kinkekaardi, mis oleks abiks energiasäästliku koduseadme ostul.

Kommentaarid

“Mis on tegelikult su kodu kõige kulukam asi” on saanud 26 vastust

 1. Merilyn ütleb:

  Ma olen hakanud lapsele söögikordi valmistama ahju asemel fritüüriga. Kui ahi soojeneb + küpsetab väikest kogust võrdlemisi pikka aega, siis fritüür teeb sama asja max 15 minutiga.

 2. Annika ütleb:

  Rohkem lapsega õues olemist, st kodus vähem teleri vaatamist, tulede põletamist jne. Pluss kodus olles ei pea teler koguaeg taustaks mängima kui keegi seda ei vaata.
  Pesu pesen öösel.
  Külmiku vahet ei jookse kui söögi aega pole, tuleb kaalule ka kasuks 😅
  Lisaks teen kiiresti valmivaid toite et pliit ei peaks tunde huugama.

 3. Marju Lensment ütleb:

  Meil nt juhtus olukord, kus suvel ütles üles pliidi praeahju osa. Kuna meil on ka kuumaõhufritüür, siis olengi kasutanud hoopis seda ja kuu elektriarve oli 15 euri väiksem 🤷‍♀️ Tea,kas see nüüd kõik tõesti katki läinud ahju tõttu, kuid mingi osa kindlasti. Enda poolt soovitan ka, kui on selline kogus, mis mahub kuumaühufritüüri(juhul kui kodus olemas) ,siia kasutage julgelt seda. Ajavõit ja kindlasti säästlikum, kui väiksemat kogust suures ahjus küpsetada.
  Lisaks, kes veekeetjat kasutab-tasub panna vett ainult niipalju kui ära kasutad- no nt kui jood üksi tassikese teed, pole ju mõtet lasta kann silmini täis ja suurt kogust keeta, aja ja energiakulu jälle 🙃
  Aga uue ahju otsimisel(jõuluvana lubas tuua), kindlasti jälgin märgiseid , hea meeldetuletus.

 4. Maris ütleb:

  Viimasel nädalal oleme hakanud toitu puukütteahjus valmistama. Ehk kui ahi on juba ära küdenud, siis paras pott toiduga sütele visata ja mõne aja pärast on superhea ahjuroog valmis. Ilmselt sel talvel hakkab nii tihti juhtuma 🙂

  • Triinu ütleb:

   Ahju on targem kütta hommikul – koju tulles tuba soe ning samuti söök valmis ja soe👍 Loomulikult tuleb ahjupotis vedelikukogusega rohkem arvestada.

 5. Meelika ütleb:

  Kuna me ikka börsil, siis jälgin elektrikell.ee lehte ja mida kannatab kasutada odavamal ajal, seda siis ka teen. Päris öösel veel ei ole ärganud, et nt pesu pesta, aga pesu päeval pestes tuleb ikka pisar silma küll. Soovikski järgmise asjana osta taimeriga pesumasinat, aga kuna vana veel hingitseb, siis enne nagu ei tõuse käsi teda välja vahetama ka. Pealegi.. tahaks üldse ostud minimaalseks tõmmata ja iga viimse kui kopika talveks jätta, sest… suure maja elektriarve noh! Väikesed lapsed ka ja majalaen, kus euribor kõrgustesse kisub.. Noh.. magusa arvelt veel sääst ei õnnestu, sest olen stressis 😀 Loodame, et sel aastal mulle ka päkapikk tuleb 🤞🤞

 6. Karin ütleb:

  Kasutan puu pliiti söögi tegemiseks ( muidu ei kasutanud).
  Kuivatit kasutan ainul suure hädaga. Võtsime kasutusele päikese paneeliga valgustid õues ja tehnotuumis. Niisama enam tulesid põlema ei jäta ja kõik panen kinni kui kodust ära lähen. Tarbimine on u 100 kwh väiksem aga arve ikka 3× suurem varasemast.
  Elektroonikapoe kinkekaardi kasutaks uuema sülearvuti ostmiseks, kuna see meil lauaarvuti ikka päris suure tarbimisega aga õppida/töötada on vaja.

 7. Heili ütleb:

  Enamus toite katsume teha kas grilliga või siis puupliidil, seda enam, et puupliit annab veel tänu soojamüürile ka tubadesse mõnusa soojuse ja seetõttu ahju veel kütma lisaks ei pea. Samuti vahetadime külmiku säästlikuma ja uuema vastu välja. Tuled põlevad korraga vaid selles ruumis, kus ise viibime.

 8. Triin ütleb:

  Külmik ei ole maksimaalse jaheda peal, vett keedan täpselt nii palju kui vaja. Ka toitu tehes keedan enne vajamineva vee valmis, et ei peaks pliidiga selle keemaminekut nii kaua ootama. Mängukonsool ja laadijad on seinast väljas kui ei kasutata. Tuled ei põle kui ruumis kedagi pole. Pesu pesemine toimub ecorežiimis ja elektrihinda järgides. Fööni kasutan ainult siis kui kiire, säästan nii elektri kui juuste tervise pealt 😀
  Ega rohkem säästukohti polegi.

 9. Sigrit ütleb:

  Kasutan tavalise ahju ka pliidi asemel rohkem puupliiti või kuumaõhufritüüri.
  Elektripõranda kütte hetkel tööle pannud vaid vannitoas. Magamistoa oma panen päeval natukesek ajaks ja siis toa uks vahelt kinni .
  Köögis ka elektri põranda küte ja seda ei plaani praegu üldse kasutada kuna kohe elutoas ahi mille soojus ulatub olusti ka sinna.

  Ehk sellega saab juba 100-200€ kuu rahulikult kokku hoida.

 10. Barbara ütleb:

  Kui kütame ahju, paneme toidu (nt peedid küpsema, ühepajatoidu jne) ahju. Ööseks ei jää ruuter sisse ja tv ei ole ooteseisundis. Pesu pesen 30°veega. Uue säästlikuma külmkapi peaks muretsema…

 11. Heili ütleb:

  Meil on ilmselt boiler ja pliit tõelised röövlid.

  Aga kokkamise nipiks on teha toitu slow cookeriga selle asemel et mõnda pajarooga paar tundi praeahjus hoida.
  https://www.prismamarket.ee/entry/el-haudepott-electrolux-esc7400/7332543299768 Kasutan sellist, 235W võimsust. Tegelikult on ka soodsamaid ja väiksemaid mis on ka alates 100W. Need pole eestis kuigi popid aga tegelikult on mõnus kui hommikul viskad toidu sisse ja töölt tulles on söök valmis 🙂

  https://tuuliretseptid.ee/2011/01/liiga-hea-et-olla-tosi-slow-cooker-ja.html/

 12. Sille ütleb:

  Mul ka hinnad muutuvad kuu lõpus. Esimese asjana õpetan ennast märkama, kuhu ja kes elektrit kulutab. WC põranda kütte lülitasin välja, vaip maas peaks varbad soojas hoidma küll. Süüa saan teha puupliidil, aliexpresdist tellisin päikese poolt laetava lambi ruumi, kus tahaks pidevat valgust aga miskit asjalikku ei pea tegema, mehel palun boileri seest ära puhastada, öölamp on laetavate akudega, pesu pesen öösel juba varasemast ja vett keedan nii palju kui vaja. Hetkel läks veekeetja katki ja nüüd ei keeda üldse. Ja noh mehe pean õpetama kasvõi veerandit eelnevast jälgima, siis ehk õnnestub ka veerand kokku hoida.

 13. Kaie ütleb:

  Meil boiler suur kulu. Kuna elame perega raba vee piirkonnas, siis tavaboilerit kasutades tekib soojale boileriveele juurde nn mädamuna lõhn. Sai soetatud titaan anoodiga boiler, mis munalõhna ei tekita aga kuna sellist boilerit on vaid spets poodides saada, siis pidime paraku vähese valiku tõttu soetama C-klassi boileri…
  Ostsin nutipistiku, äpis regullisin boileri kütma igal ööl kl 03-06ni. 3-liikmeline pere, kõik käime igapäev pesemas, nõusid peseb peamiselt nõudepesumasin aga kasutame ikkagi ka köögis sooja vett.
  On arve vähenenud küll!
  Paljudel on arvamus, et sellisel juhul hakkab boiler nullist kütma külma vett, mis võtab energiat rohkem aga tegelikult see nii ei ole. Ükskord võttis elukaaslane lüliti seina panemiseks elektri välja ja unustasin äpist boileri uuesti sisse lülitada. Alles 4ndal päeval avastasime, et vesi on kuidagi leige, siis mees vaatas, et ups, boiler ei ole sees olnud 😬😁
  Nutipistik on äge!

 14. Merje ütleb:

  Minu kõige suuremad elektriröövlid on olnud boiler ja külmik, mõlemad väga vanad, külmiku ostsin just uue, c-energiaklassi oma, no paremast ei käinud jõud üle. Vana külmik võttis 0,12 kwh igas tunnis, mootor undas lakkamatult, nüüd uus tundub võtvat 0,02 kwh, eks näis, kuidas kuu lõpus paistab. Boiler on samuti vana, ilmselt katlakivi täis ka, aga kuna elan üksi ja saan päris hästi oma veekasutust jälgida, siis olen hakanud boilerit sisse lülitama ainult öisel ajal ning kui vesi kuum, lülitan välja. Toitu teen elektripliidil, kahjuks muud võimalust praegu pole. Pliit on ka vana muidugi, võibolla ostaksin millaski uue, kui jõud üle käib. Telekat pole mul üldse, aga muude seadmete ooterežiimi ei peaks vist ka sees hoidma, hakkan seda vaatama.

 15. Gea ütleb:

  Mina soovitaks Esileediga ühised veeprotseduure – saad talle oma õlanuki ulatada mille najal parem nutta ja samas äkki saab ka selg puhtaks küüritud (boonusena on ka vee ja veesoojendamise peale kuluva elektri kokkuhoid).

 16. Mall ütleb:

  Nõudepesumasin ja pesumasin undavad nüüd öösiti ja ainult neil kellaaegadel kui elekter odavam on. Kõik tavalised elektripirnid on vahetatud led pirnide vastu. Ja erilise kokkuhoiu tekitas meile koer, ta nimelt demonteeris seinalt põrandakütte termostaadi… Pole termostaati, pole ka kütet 😂

 17. Taimi ütleb:

  Mina olin nii kõva säästja,oma meelest,et pidin uue külmkappi ostma. Toppisin sügavkülma,nii pilgeni soodsaid asju täis,et õhuraasukest ka sinna enam ei mahtunud.Meister,kes kohale,tuli,ütles,et odavam on uus osta,kui seda parandada.
  Nüüd söön ikka sügavkülma,vahepeal,tühjaks ka ja ei tuubi enam pilgeni täis.Ags,energiatähistega sain,ka targemaks,otsisin ka muidu ikka A-d.

 18. Merle ütleb:

  Liha sulatamiseks vôtan sügavast eelmisel päeval ja tôstan tava külma. Sama ka näiteks toormoos. Pesu ikka öösel ja sama nõudekas. Enamus kodumasinaid suht uued. Kuna sageli saabutakse koju eri aegadel siis söögi tegemine palju kuuma ôhufritüüris. Ei pea kuidagi soojas hoidma ja saabuja saab värske toidu.

 19. Trille ütleb:

  Väiksemate elektriarvete nimel:
  – paneme külmikusse jahtunud toidud (õhtusöögi jäägid jahutame õues).
  – teeme süüa kiiresti, õhtusöök kerge. Lapsed saavad nagunii lasteaias kõhud täis. Kaerahelbed õhtul vette, on hommikupudru keeduaeg poole lühem.
  – soetasin plaaditud põrandale suure villavaiba, soovitan! Köögimööbli ette panin ka pika vaiba, äkki pääsen põrandakütte sisse lülitamisest üldse.
  – pirnid juba varasemalt led-id, telerit lülitan ka välja.
  – ühendame enda elektritarbimisest välja sinna tubade ümber jagamisest jäänud naaberkorteri toa 😀 seni oli suva, ei viitsinud paari euro pärast teemat üles võtma hakata.

  Küttearvete kontrolli all hoidmiseks kanname rohkem rõivaid ja torkame varbad sussidesse. Magamistoad jahedamad, tekid paksemad. Täitsa sume ja mõnus on. Äkki peaks kassi võtma..?
  Kuna soe vesi tuleb gaasikatlast, kaalun nõudepesumasina soetamist, sest elektripakett on meil üsna soodne fix.
  Seni oleme pea kõik kodumasinad ostnud kasutatult- sest need on juba maailmas olemas, ja noh, pesumasinal ma näiteks ainult nelja programmi vajan, ei tea miks need teised asjad ja kellad ja viled uuematele installeeritud on. Aga nõudepesumasina puhul on kindlam vist uus osta. Alternatiiv oleks hakata nõusid seebiveega (kraani)kausis pesema ja siis kiirelt loputama. Ei tahaks väga.. kas toda soodukat kasutatud masinate poodi ei saaks ümber kantida? On’s kellelgi mõni üle? 😉

  Mulle meeldib see innukus, millega inimesed tarbimist vähendada püüavad, kahju ainult, et rahakott ainuke motivaator on. Vanema külmkapi välja vahetamine on pikemas plaanis kahe otsaga asi, sest tolle uue, energiasäästlikuma valmistamiseks kulub tõenäoliselt rohkem energiat, kui vahetamise tulemusel säästa õnnestub. Seda lihtsalt kellegi teise (tuleviku?) arvelt.

 20. Piret ütleb:

  Vett hommikul keetjasse tassi jagu, broiler suht maha keeratud,palju kasutan fritüüri, pliidil suurem kogus sööki, pärast paar päeva soojendab. Tavaliselt mikrokas. Püüan jälgida tulesid ja võimalusel tv ja raadio vaikivad. Tehnika suht uus,aga praeahju tihti ei kasuta. Kaladel valgus taimeriga. Laadijate ja tv seadmetega peaks veel tööd tegema,kipuvad seinas olema. Sügavkülmast loobusin. Öine tervisesse võtab kahjuks päris palju energiat,sellega pole teha miskit.Aknatihendid peaks üle vaatama, välisukse ka.

 21. Helina ütleb:

  Kütan puupliidiga, nii et söögitegemise arvestan selleks ajaks, kui puupliit köeb. Kuna pliidil on ka pott veega, saab õhtul nõud seal soojenenud veega pestud. Boiler on eco režiimi, pesu peseb siis, kui börsil on natuke normaalsem hind, telekas on vooluvõrgust väljas, kui keegi ei vaata, tuled põlevad ainult siis, kui oled toas, põrandakütet vannitoas veel polegi sisse lülitanud – jahedas pesedki kiiremini, ei jää kuuma vett laristama 😄 Hommikul teen termoskannu kohvi, et kodukontoris olles ei oleks vaja mitu korda kohvimasinat kasutada ja kõik pirnid sai ledideks vahetatud. Rohkem ideid pole praegu tulnud, aga eks üritadki oma tegemisi rohkem läbi mõelda. Midagi ebamugavamaks tegelikult läinud ei ole, teadlikumaks lihtsalt. Elame veel, nagu öeldakse! ✌️

 22. Tiux ütleb:

  Veekeetjat pm enam ei kasuta( pole seda teed vaja juua😃). Pesupesemine ka öösel või nv. Ahju pole pikalt kasutanud. Söögiks lihtsalt kiiresti valmivad söögid(oma aeg on ka kallis😃). Kui laps tahab ööseks sõbrale külla minna,siis saadan rõõmuga ja ei ütle EI🤭

 23. Jaanika ütleb:

  Meie kasutame boileril vahel seda taimerkella, et kütab vee öösel soojaks ja päeval enam ei küta, kuna kõigiga tuleb arvestada, siis kiirpesu käib, mitte ei unustata ennast enam sinna( vee arvele ka sõbralikum)
  Veekeetjaga vesi keema ja siis valan ümber termosesse, saab terve päeva kasutada kenasti.
  Korraga valmistan suurema koguse toitu, mida siis saab soojendada.
  Enamuse päevast on televiisor kinni.
  köögis ja koridoris on liikumis ja hämarusvalgusega väikesed lambid, ei pea tervet rida laevalgusteid tööle lülitama kui tahaks lihtsalt klaasi vett võtta või lapsed pimedas wc .lähevad.

 24. Sirje ütleb:

  Mul on fikshinnaga öine-päevane elekter eraldi, uus lepind algas augustist ja hind on 5x suurem kui eelmise lepinguga, kõigi lisadega kokku keskmiselt 38 s/kWh, seega juba varem hakkasin uurima võimalikke kokkuhoiukohti. Poeg omale selle julla muretses, mis tarbija ning pistikupesa vahel voolutarbimist mõõdab, käisin oma suuremad kulukohad sellega läbi, ikka ööpäev asja kohta. Suurim kulu on õhksoojuspump, kuigi on suht uus ja ökonoomne, kasutan seda nüüd taimeri abil vaid öise elektri ajal, päeval teeb toa soojaks puupliit. Ka Boiler on paras röövel, aga seda välja lülitada või väiksemale temperatuurile ei hakka sättima, just selle bakteri pärast, mille eest mind juba poes müügimees hoiatas. Kohvi ikka teen, süüa teen puupliidil ja mitmeks päevaks ja toidu soojendamiseks on mikrouun. Läpakas-ruuter ning telekas-digiboks võtavad kumbki mõne sendi eest elektrit. Ukse-aknatihendid muidugi talveks korda. Pesumasin nädalavahetusel ja ikka enamvähem täis masin. Lambid ammu kõik led-id. Ega ei oskagi rohkem kokku hoida, EE kodukal vaatan iga nädal kord üle, kuidas elektrikulu olnud on, et liiga muretuks kulutamiseks ei läheks.

 25. Eva ütleb:

  *Kui on vee soojendamine elektriboileriga – siis see keerata optimaalsemaks (mitte hoida nn.põhjas, aga mitte ka vähem kui on vajalik kuumus, et bakterid vohama ei hakkaks!)
  *Kui tõepoolest on veel hõõglampe – siis välja vahetada LED pirnide vastu, need on juba soodsad ja ka neil on erinev võimsus, soetades uuri!
  *Kui keegi tõepoolest kasutab veel “kiviaegset” malmplaatidega elektripliiti, siis see vaheta kohe välja! Soeta induktsioon – malmplaat sama võimuse juures kuumeneb kohutavalt kaua ja kogu see aeg võtab elektrit, induktsioonpliidil saad süüa teha kohe – samal minutil, kui sisse lülitad
  *Külmik loomulikult – pidevalt vooluvõrgus, jälgi, et temperatuur oleks optimaalne, et ei kuhjaks asjadega üle, õhk peab saama ilusti ringi käija, ülitähtis on, et puhastad tihendid! Mustus/puru tihendi vahel ei lase uksel sulguda korrektselt – imeväike pragu laseb sooja sisse ja nt. kui “jäävaba” sügavkülmik saab pidevalt sooja peale, siis see ka jäätub ja hakkab kõvasti kulutama energiat. Kui on sulatamist nõudev külmik – siis veendu, et oleksid seda ka sulatanud! Puhas kapp külmetab efektiivsemalt, jääs kapp tarbib palju enam voolu. Külmiku taga olev kondensaatot- see must rest (igal mudelil pole) peab olema puhas – jälgi, et see poleks paksu tolmukorra all – muidu ei toimi soojusvahetus sealtkaudu normaalselt! Ning loomulikult 10a ja vanem kapp võtab tänapäevasest ikka kõvasti rohkem energiat – võimalusel soeta uuem/säästlikum
  *TAIMERID börsipaketi puhul! Nõudepesumasin ja pesumasin säti taimeritega käima soodsamale ajale (valdavalt on mudelitel see funktsioon juba olemas), kui pole siis soeta kell – mehaanilised on väga soodsad. Boiler pane taimeriga vett soojendama öötundidele!!! Enamasti on börsil ca kella 2-4 kõige soodsam aeg.
  *Kõik laadijad jms. adapterid, mis pole kasutusel seinakontaktist välja – ilmselt netiruuter on ainus, mis on mõistlik hoida kontaktis, et mitte saada pidevalt rikketeateid jms. aga telefonilaadijad, arvutilaadijad, robottolmuimejate laadijad jne. mida ei kasuta, siis välja – need kõik võtavad voolu ja aasta lõikes koguneb kenake kulu. Loomulikult a-la praeahi oma kellaga jääb võrku, sa ei ühenda integreeritud tehnikat pidevalt sisse-välja 🙂
  *praeahjud tänapäeval on ka valdavalt targemad ja paljude funktsioonidega – kui grillid väikest kogust7küpsetad – vali funktsioon väike grill – ei lähe terve küttekeha/võimsus tööle vaid ainult osa. Pöördõhuga küpsetus toimub madalamal temperatuuril näiteks kui traditsiooniline… Enne toidu valmistamise lõppu lülita juba ahi välja – jääkkuumus püsib minuteid veel sama, aga voolu enam ei tarbita. Küpseta korraga rohkem (mitu resti pöördõhu reźiimis, et ära tee järjest kolm plaaditäit saiakesi, vaid pane korraga ahju need kolm plaati)
  *el.põrandakütteid on võimalik ka elektroonilise taimeriga seadistada ja üldse sättida need optimaalseks, mõnes ruumis ehk suht maha, kui nt. vaip võiks olla alternatiiv
  *seda ei pea mainimagi, et tuled kustu ruumides, kus ise ei viibi, teler ei pea taustaks mängima, kui keegi ei vaata (plasmatelerite voolukulu on meeletult suurem kui LED teleritel, tasub vaadata üle ka see, mis teler sul on ja kui suur)
  *Paljudel on kodus juba robottolmuimeja või varstolmuimeja – kasuta neid tavapärase asemel – saad laadida soodsa elektri ajal erinevalt tavalisest, mis kohe voolu tarbib
  *loomingulisus! Börsipaketi ja elektripliidi/ahju puhul vaata hinda – no kui täna õhtul on ikka a-la kaks euri kilovatt – äkki teeme täna söögiks nt. salatit 🙂 Võileivatorti vms. külmtoitu, homme on vool hästi odav – homme küpsetame ahjus… Et veidi mängulisust ka!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…