Oleks ma kooli ajal targem olnud, oleks ma praegu targem! (Henry Jakobson, mai 2022)

Toetas programm “Lae end”

Eks meil kõigil on lemmikud. Nii ka näiteks Esileedi vanematel- neil on neli tütart ja neil on absoluutselt lemmik väimees, kellest nad väga lugu peavad ja kes nende tütre õnnelikuks teeb. See ei ole mina!  Kui tehtaks mingi top, siis nelja väimehe seas, oleks ma mingi üheksas. Kuid ma ei imesta, et see väimees (Andres) koore riisub, sest tegu on tõesti humoorika, targa ja maailmaasjadest huvituva mehega, kes hariduselt ja ametilt on füüsik, töötades õppejõuna Saksamaal.

Veider on see, kuidas sügavad teadmised ja mõistmine füüsikas on talle andnud enesekindlust olla ka muudes maailmaasjades teadlikum ning ta julgeb sõna võtta palju rohkematel teemadel, kus mina midagi kaasa rääkida ei mõistaks ja seda seetõttu, et füüsika on absoluutselt kõikjal ja need, kes teemat valdavad, saavadki kõiges kaasa rääkida, sest mingid baasteadmised on neil seetõttu kõigest.

Mina füüsikas hea ei ole. Mul on sellest väga kahju. Kui ma peaksin tagasi kooli minema ja peaksin valima kaks õppeainet, milles ma sooviksin sügavamaid teadmisi, siis need oleks ajalugu ja füüsika. Kaks ainet, mis tundusid mulle kooli ajal nii mõttetud, sest kellel on vaja teada, kuidas arvutada jõudu või mitu aastat kestis 100-aastane sõda? Ma tahaks väga täna teada, kuidas arvutada jõudu või osata teha mingeid kergemaid elektritöid ja olla teadlikum ajaloost, et mõista erinevaid rahvaid, miks nad mingeid valikuid teinud on või täna teevad.

Kahjuks algas füüsika õppekavas ajal, kui mina avastasin enda ellu suitsetamise ja tüdrukud ning tuli teha valik, mis on tähtsam? Seal ma siis istusin Toidutorni parklas sõbra bemmis, kimusin suitsu ja vaatasin mööduvaid pikki sääri, samal ajal, kui teised kodus Newtoni seaduseid endale selgeks tegid. Pssh, nohikud! Ja nüüd need samad nohikud teevad ilma start-upe luues, et meie elu mugavamaks muuta ja loovad lahendusi energeetikas ja tehnoloogias, millest mina võin vaid und näha. Isegi und ei näe, sest kogu see asi käib mul üle pea.

Seepärast kui ma saaksin midagi muuta, siis ma läheks ajas tagasi ja raputaks ennast, et ma pööraks rohkem tähelepanu, sest see võib olla elumuutev ja manitseks enda õpetajat, et ta natukenegi elavam seal klassi ees oleks, et aine atraktiivsemaks muuta, mitte monotoonselt konspekteerimiseks sisu ette loeks. Füüsikas on selleks miljon võimalust, et teha visuaalseks ja mänguliseks sest praktiline füüsika tund, kus tehakse palju katseid, on edasiviiv jõud! Seepärast ka näiteks Tallinnas asuv “Energia avastuskeskus” on palju enamat, kui tore ajaveetmiskoht, kus näeb särtsu ja valgusefekte, vaid selliselt kogedes hakkadki sa mõistma füüsika olulisust. See, et sa saad oma käte ja teadmistega eksperimente teha, on parim viis õppida. Kõike. Mitte ainult füüsikat. Aga eriti füüsikat.

Ka on mu laste küsimused aina keerulisemad. Need tüübid ju tulistavad välja 50 küsimust tunnis. Vahepeal tekib uus küsimus juba enne, kui vana on jõutud ära lõpetada. „Kuidas infrapuna töötab?“, „Miks metall kuumutamise ajal paisub?“, „Millest on tehtud meteoriidid?“ Ma upun küsimuste alla, mille vastuseid ma peaksin tegelikult ju teadma. Kui mõnes vallas, võin ma lubada endale fantaasialendu ja mõelda vastused käigult täpselt nii absurdsetena välja, nagu ma ise soovin, siis füüsika on teema, kus baasteadmised võiksid olla siiski tõesed. Seega ma kaon sageli küsimuse vastamise eel kusagile nurga taha, googeldan vastuseid ja lähen ning säran oma laste silmis, kes ei jõua ära imestada, kui tark nende isa küll olla võib.

Ma ei saa seda mitte teha, sest kui ma vastan, et ei tea, siis on Piiga alati targana kohal ja teab öelda, et varsti tuleb onu Andres külla ja siis saame temalt küsida, sest onu Andres teab kõike! Arrrrgghh. Ei tea! Ta ei tea mitut sõrme ma praegu salaja püsti hoian!

Keda ma petan. Nagunii teab seda ka…

Kuidas teil kooli ajal füüsikaga suhe oli. Kas oli see teie jaoks põnev, või tuli selle omandamine raskelt?

Aga ma väga soovitan, et julgustage enda lapsi füüsikast huvituma, sest see on olevik ja tulevik. Suur osa sellest lasub loomulikult ka õpetaja õlul, kes lapsi pisikuga nakatama peab ja nii tahaks, et need õpetajad, kes füüsika põnevaks ja mänguliseks muudavad ka kuidagi kokku koguda. See sama programm “Lae end”, kes palus mul kirjutada postituse enda kogemusest füüsikaga, ongi võtnud missiooniks füüsika populariseerimise ja soovib kuulda kõigist parimatest füüsikaõpetajatest, et parimat füüsikaõpet saaksid kõik soovijad ja mitte ainult need õnnelikud, kelle teele satuvad õpetajad, kes lapsi inspireerivad ja kui sul on selline välja pakkuda, siis anna ta üles SIIN(link) .

Mul on hea meel välja loosida ka neli piletit füüsika keskmesse. “Energia avastuskeskus” on paik, kus lapsed ja suured saavad mängida valguse, elektri ja planeetidega. Kogeda füüsikat kogu oma võimsuses. Ma loosin ühe perepääsme sinna välja ka. Selle pääsmega pääseb tasuta sisse siis neli inimest. Ma pole ise seal käinud, aga uurin hetkel nende kodukat ja ma tean, et mu lapsed fännaksid seda nagu pöörased. Loos toimub instas. Tule vaata SIIA ja võta ka osa!

Kommentaarid

“Oleks ma kooli ajal targem olnud, oleks ma praegu targem! (Henry Jakobson, mai 2022)” on saanud 4 vastust

 1. Kristiina ütleb:

  Füüsika (ja juhtumisi ka ajalugu) olid minu suured lemmikud kooliajal! Ja bioloogia ja kirjandus.. Okei, läks lappama vist. Aga jah, füüsika on äge ☺️

 2. Pille ütleb:

  Füüsika täitsa 0, okei tunnistusel oli vaheldumisi 3 ja 4. Aga tume maa, poeg küsib füüsika kohta midagi siis tõttab appi mulle ka google! 🙂

 3. N37 ütleb:

  Minu füüsika õpetaja oli nalja mõistev alkohoolik. Saime viisi selle eest, et esitlesime talle anektoote ja kelle nalja peale vanal vunts tõmblema hakkas, see omale päevikusse ka viie sai. Vastutasuks pidime solidaarselt vait olema, kui ta ennast tagaruumis turgutamas käis. Vahel ei viitsind ta sedagi, keeras selja ja rüüpas oma “köharohtu” vabandades tahvli ees seistes. Kahjuks on see muhe mees täna parematel jahimaadel- olla miski terviserike olnud. Siiralt kahju tegelikult. Tore sell oli. Minu õnneks oskasin ma õigel ajal suu lahti teha ja selle ka kinni hoida. Sain oma päevikusse ohtralt viisi. Ainest ei mäleta midagi, aga õnneks mul mehel läks paremini. Tal on onu füüsik, kes anektootidest suurt ei hoolinud. Meie lapsed on oma keerulistele küsimustele vastused igatahes saanud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas pigem ootamatu pettumuse olukorras

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…

 • Midagi hoopis teistsugust

  Postitus valmis koostöös GoGoNanoga Ma huvi pärast vaatasin, et millal oli minu esimene koostöö GoGoNanoga ja kui mu blogi mulle ei valeta (vabalt võib), oli meie esimene koostegemine…