Et su lapsed koolivaheajal igavusse ei sureks, siis las ma soovitan (pluss ülivinge loos)

Postitus koostöös visittallinn.ee

Mäletan, kuidas mina lapsena koolivaheaegu ootasin. Sai poole päevani põõnata, et siis teine pool päevast mitte midagi teha. Mida mu verinoored (umbes 25 aastased) jälgijad ei tea, siis kunagi oli aeg, kui nutiseadmeid veel olemas ei olnud ja teleris algasid saated alles õhtul. Päeva esimesel päeval võis vaadata värvilist kasti ja kuulata monotoonset tooni. Kuid üks asi, mida mulle meeldis teha veel, oli käia muuseumites. Need ei olnud mitte midagi sarnastki muuseumitele, mis tänasel päeval olemas on, aga abiks ikka, sest näha sai asju, mida muidu ei näe ja õppida ka paar teadmist lisaks, mis mööda külge maha ei jookse.

Räägin seda sellepärast, et järgmisel nädalal hakkab koolivaheaeg ja las ma nüüd siis soovitan. Minge Tallinnasse! Päriselt! Ma armastan seda linna! Ma ei näeks end seal küll elamas, sest ma eelistan nõks aeglasemat elutempot, aga ma olen nautinud igat korda, kui me oleme seda külastamas käinud. Värskendav ja kuna ma olen alati ära tulnud natukene enne, kui mul sellest villand on, siis ma ootan alati tagasi minekut. Sel korral käisime siis kogu famigliaga mööda paiku, kus me veel keegi varem käinud pole ja üks oli vingem kui teine.

Aga enne, kui te mööda neid paiku käima hakkate, siis hoidke varandus kokku ja ostke endale TallinnCard. See on selline pääsukaart, millega te saate sisse pea igale poole. Alates PROTO avastuskeskusest lõpetades loomaaiaga. Pluss võite jätta auto majutuskoha juurde sest kogu ühistransport on samuti selle kaardi kasutajale selle kaardi ostuhinna sees. Paljudes kohtades saab tasuta käia, kuid lisaks saab paljudes kohtades mõnusat soodukat ka. Selle kaardi hind sõltub siis sellest, kas võtate selle päevaks, kaheks , kolmeks.. või kui pikaks ajaks te ise soovite. Igal juhul soovitan, sest see muudab kogu selle seikluse nii palju murevabamaks.

Ööbisime me Tallinnas taas Kalev Spas. Me oleme seal juba käinud ja nii meeldis. Voodid on mugavad, toad ilusad, teenindus ülihea. Ma tahangi siinkohal tänada üht toateenindajat, kes oli nagu sõõm värsket õhku. Vennasel õnnestus mingi kõhubakter sebida kusagilt ja see heledapäine ingel oli nii toetav ja nii abivalmis, kui me vajasime abi käterättide vahetusel ja väikesel toavärskendusel. Eriliseks muutiski see, et toateenindaja ju tavaliselt klientidega väga kokku ei puutu rohkem kui koridoris teretades ning neilt ma tavaliselt ei oota sellist sooja suhtlemist. Ta oli imeline.

Kuid kogu Kalev SPA oli suurepärane koos oma väga hea restoraniga „Allee“. Muide, ma plaanisin postituse pealkirjaks panna „Kuidas ma Anu Saagimiga restoranis hängisin“. Mis on ka tõsi. Mina olin „Allee“ restoranis ja Anu Saagim oli ka. Lihtsalt tema ei teadnud, et mina seal olin ja seda peamiselt kahel põhjusel – ta oli seina taga teises restorani osas ja teiseks – tal pole aimugi, kes ma olen ja et ma üldse olemas olen. “Allee” toidud olid jätkuvalt väga head. Ei pettunud üheski valikus. Pirtsud lapsed fännasid ka täiega kanapastat, mis oli tõesti hea.

Aga lapsed said vees möllata ja esmakordselt võtsid nad ka julguse kokku ning lasid torudest alla ning kui te elate kusagil Tallinna kesklinna kandis, siis te kuulsite nende kilkeid kindlasti ka. Jäime enda majutusega väga rahule ja tundsime end vägagi oodatuna ning absoluutselt mitte sellepärast, et ma blogin, sest enamus inimesi, kellega ma suhtlesin, ei tea sellest midagi. Seega usun, et seda saavad kogeda kõik, kes sinna lähevad.

Kuigi lastepoolest oleks me võinudki kogu puhkuse spas veeta, siis meil olid suuremad plaanid ja TallinnCard avas esimese ukse meil kohta mille nimi on Tervisemuuseum. Kas te olete seal käinud? Kui vinge saab üks paik olla? Inimese keha on terve maja peale täielikult pisikesteks osadeks lahti võetud. Kes iganes võtab aega, et maja rahulikult läbi jalutada, avastab ja mõistab enda (ja teiste) keha kohta nii palju, et sa võid välja astudes põhimõtteliselt ise enda pimesoole vajadusel välja opereerida. Ok, mitte päris, aga muuseumis oli 15 tuba ja iga ruum keskendus mingile piirkonnale kehas. Kuidas töötab silm, keel, nahk ja selle taju, süda, kuidas käib rasestumine, millised vahvad solkmed võivad kõhus elada, kui käsi mitte pesta. Seda maja peab kogema ja kuna järgmisel kuul on plaanis lastega taas Tallinnas käia, siis tervisemuuseumi külastus tuleb meil taaskord jalge alla võtta ja sel korral hoopis teise tempoga, et kõike seda põnevat endasse ammutada. Kui teil tekib küsimus, kes on see neljas laps meie piltidel, siis on see meie Tallinnas elav sõber Markus, kelle kohta Noorsand terved päevad õhkab, et see on ta elu esimene pruuni nahaga parim sõber ja igatseb väga.

Lisaks oli seal täiesti eraldi väljapanekuna eraldi ala, mis keskendus vaimsele tervisele, mis tänases maailmas ülioluline on. Miski, mida pool sajandit tagasi üldse oluliseks ei peetud, sest tuli vaikida ja edasi teenida. Tänasel päeval, kui rõõm ja õnn on tõstetud tähtsamale kohale, pööratakse ka sellele palju enam tähelepanu ning see on tore.

Muide Tervisemuuseumi järgmine väljapanek saab olema teemal: näitus laste ootamatute või humoorikate küsimuste põhjal inimese keha, toimimise või tervise kohta. Kui sinu laps küsib midagi vahvalt veidrat, pane see kirja ja jaga nendega ning ole osa sellest näitusest. https://tervisemuuseum.ee/aita-meil-uut-naitust-teha/

Piiga lemmiktegevus juhtus aga Kalevi martsipani muuseumitoas, mida teatakse vist ka kui Maiasmoka šokolaadikohvikut, aga meie seltskond liikus taharuumi, et võtta kätte pintslid ning disainida päris enda martsipan. Igaüks sai valida endale sobiva kuju ja saigi töö alata. Ma ei taha öelda, et Esileedi minust ilusama martsipani tegi… ma arvan, et ta teadis, et me siia tuleme ning harjutas kodus eelnevalt mitu nädalat. Aga vaadake neid kahte ja arvake ise ära, kes kumma tegi, kes liblika ja kes dinosauruse. Andsime Piigale lubaduse, et tuleme kindlasti Maiasmokka tagasi ning ta saab taas tegelda oma maailma lemmiktegevusega – üliaeglase värvimisega. Kui teistel on ammu joped seljas, pole tema veel poolenigi jõudnud.

Õhtusöök La Prima Pizzas oli ülihea valik. Aknast nägi taamal Tallinna ainsat kartulipõldu, mida vanalinnas leida võib. Hetkel oli seal maalapil veneaegne kraana, mis Ukraina lipuvärvidesse võõbatud. Aga restorani pizzad oli väga väga väga head. Üks väga jäi vist puudu. Väga väga väga väga head. Ja pastad ka, mis proovitud sai. Kui te otsite Tallinnas head Itaalia restot, siis meie saime seal väga hea maitseelamuse. Üldse kõik paigad, kus me Tallinnas söömas oleme käinud, on ületanud ootuseid.

Ja TallinnCardiga tuleb teil ära käia ka PROTO avastustehaes ja Fotografiskas. Need asuvad samuti mõlemad lähestikku ning lõuna sai võetud sealsamas F-hoones. Mul ei olnud F-hoone kohta mingeid ootuseid, sest see nimi ei öelnud midagi. Väga mõnus koht heade toitudega taas. Kuid kuna Vennas oli hotellitoas poti peal chillimas ja Esileedi ta ees prühikasti hoidmas, siis ostsime toidu kaasa ja lõuna pidasime koos nendega.

Aga tulles tagasi Fotografiska juurde, siis hetkel on seal fotonäitus koduloomadest ja ma ei saaks seda edasi anda sõnadega, kui hea see on. Kui teile meeldivad koerad-kassid, siis te peate seda nägema. Täiesti fenomenaalsed fotod loomadest erinevates olukordades. Väga naljakas ja nunnu üheaegselt. Teisel korrusel Kaupo Kikkase „Sisekosmos“ oli samuti väga hea ja kuigi mõeldud eelkõige täiskasvanutele, siis ka lapsed tundusid sellest must-valgest väljapanekust lummatud ning küsimusi jätkus iga pildi juures. Võtke endale taas aega, sest detailides on peidus nii palju.

Ning PROTO avastustetehas on iga lapse unistus. Virtuaalreaalsuse märg unenägu. See tähendab, et sa paned endale pähe seadme ja saad reisida absoluutselt teistesse paikadesse. Paned pähe prillid ja sukeldud maasügavustesse näiteks. See käik võttis aega viis minutit ja nii paljud küsitud küsimused „a mis maa sees on?“ „A mis peale mulda tuleb?“ said endale selle aja jooksul vastused. Kuid ka minu küsimus, et kuidas kuumaõhupalli juhtida saab, sai endale ammendava vastuse, sest teate, mis PROTOs teha saab? Jep! Juhtida kuumaõhupalli! Kes ei ole seal käinud, siis tõesti, minge ja vaadake  ise ning olge uudishimulikud. Ärge vaadake atraktsioone, vaid vaadake, mis nende taga on. Kogege, mida nendega tegelikult teha saab. Ma tutuvustasin teile umbes 1,4%, sellest, mida seal avastada saab. Ma ei öelnud ka lastele ette, mis seal teha saab. Tahtsin, et see jääks üllatuseks.

Meie kaks päeva olid väga sisukad. Mõlemal päeval õnnestus mul astuda üle 10 000 sammu, mis mul tavaliselt kunagi ei õnnestu. Isegi, kui üritan ja siin ma isegi ei üritanud, vaid nautisime puhkust ja sammud tulid ise täis. Alates majutusest ja lõpetades kõikide kohtadega, mida me külastasime, annaks ma maksimumpunktid ja soovitaksin kõigile. Võtke lihtsalt TallinnCard ühes ja on ka sissepääsud tasutud.

Kuid selle pika postituse võiks lõpetada väikese loosiga. Kuna järgmisel nädalal on laste koolivaheaeg, siis muutke see enda perele eriliseks ja minge paariks päevaks pealinna avastama ja kui sa oledki pealinlane, siis mine ja vaata, kui vingeid asju su linnas pakutakse. Selleks ma loosin välja TallinnCardi, mis kehtib 48 tundi ja mitte ainult sinule, vaid tervele su perele (kui teid on kuni viis). On ju tore loos? A teeme veel toredamaks. Lisaks loosin ma ka terve su perele õhtusöögi restoranis Allee. Ehk kui sa oled päev otsa mööda vingeid Tallinna paiku ringi jalutanud, siis on su pere väsinud ja vajab kindlasti kosutust ning see on samuti sulle minu ja VisitTallinna poolt tasuta. Vot see juba on hea auhind, mida võita. Aga peale sööki tahaks ju spas mõnuleda ja öösel oleks vaja ka kusagil magada… Terve su pere saab seda teha Kalev Spas, kus sulle on suur peretuba (tegelikult kaks tuba, mis on omavahel ühendatud uksega), tasuta spakülastus ja hommikusöök, et saaksid ka teiseks Tallinna avastamispäevaks ennast valmis seada.

Seega, kui sa tahad osaleda loosis, siis tägi oma sõber Facebooki või Instagrami kommentaaridesse, kellele ka selline perepuhkus marjaks ära võiks kuluda. Loomulikult peaksid sa olema minu ja Avasta Tallinna jälgija ka seal kanalis, kus sa osaled. Loosi lõppedes loosin ma ühe inimese FB-st ja ühe inimese Instast ning loosin võitja nende kahe vahel. Igaljuhul edu sulle ja loosin juba esmaspäeval.

Kommentaarid

“Et su lapsed koolivaheajal igavusse ei sureks, siis las ma soovitan (pluss ülivinge loos)” on saanud 7 vastust

 1. Gerda Kiil ütleb:

  Loodan loosiõnnele, minu 3 tütart oleksid üliõnnelikud sellise vahva seikluse üle. @Margredkiil osale ka.

 2. Piret ütleb:

  Loos tuleb minu jaoks hilja. Alustame koolivaheaega juba homme ja lähme ka Kalev Spaasse 🙃. Aga hea, et teisi kohti ka välja käisid, mida teha võiks. PROTO on tõesti äge, käisime eelmine aasta seal.
  Me paneme rõhku spaatamisele kuna mul lapsed on megad veeloomad ja ma ise ka. 😅 väike jalutuskäik linnas ja külastus Teletorni on plaanis. Emotsioon tuleb kõigile äge ma loodan. 🤞

 3. Margoth ütleb:

  Oleme käinud palju Tallinnas ringi põnevates kohtades, kuid on paiku,mis meil veel avastamata erinevatel põhjustel.TallinnCardist olen isegi kuulnud, kuid tõelise blondiinina pole taibanud seda ei muretseda ega ka kasutada! Aga ausus on ju privileeg.Ja Proto Avastustehas ongi meil näiteks avastamata paik…kuid unistada ei keela ju keegi

 4. Katrin ütleb:

  Osalen loosis! Üksikemana mu 4 last oleksid üliõnnelikud sellise ülivinge kingituse üle.

 5. Kateriin Kuusk ütleb:

  Megaäge reis! Oleme käinud sellest listist vaid Tervishoiumuuseumis, aga kindlasti tahaks uuesti minna. Tegemist on tõesti väga laheda muuseumiga (Issand, lahe ja muuseum ühes lauses :D)

 6. Ülle ütleb:

  ..loodan väga et saan oma lapselapsed ägedale tripile viia:)

 7. Doris Künnapas ütleb:

  Osalen! Minu 4 aastase poja unistus emmega muuseumisse ja spaasse ❤️

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…