Mis tulekustutusvahendid sul kodus on?

Postitus valmis koostöös Nublu suitsu- ja vinguanduriga

Kujuta ette stsenaarium:

Istuvad mees ja naine, vaatavad telekast, kuidas Orgu teatab iga kaalule astujale, et „see on väga suur number!“, näksivad taustaks popkorni ning naudivad mõnusat äraolemist. Järsku tuleb ninna põlemise hais ja tuba kattub tumeda tossuga. Mees heidab pilgu üle õla ja näeb, et pliidil rasv põleb. Hetke pärast heliseb telefon ja G4S uurib, kas tegu on valehäirega, või vaja brigaad välja saata? Mees viskab uuesti üle õla muretu pilgu ja teatab, et võiks kellegi välja saata jah, sest köök on lausleekides. Paneb toru ära, võtab peotäie popkorni ja teatab naisele, et küll see Nublu andur oli ikka hea mõte – keegi teine peab selle jamaga tegelema ning ise ei peagi kusagile helistama.

Selline stsenaarium on võimalik … kui sa oled püstihull! Nublu annaks küll juhtimiskeskusele märku, et mingi jama on, kuid igaüks, kes saaks algavale tulele lõpu teha, ei jääks ju ometi ootama, et keegi teine tuleks ja selle ära kustutaks. Sellepärast ongi tark mõte kodus hoida ka mõningad tulekustutusvahendid.

Meil oli eriti tore päev, kus ma koolitasin lapsi, kuidas tuld kustutada. Kas ma ootaks, et nad tulekahju puhul siis tuld kustutama tormaks? Absoluutselt mitte. Vastupidi, minu käsk neile on ja oli, et kui majas puhkeb tulekahju, siis peavad kõik majast välja kiirustama. Ei mingit kustutamist, ega asjade päästmist. Kuid, kui nad peaksid kunagi sattuma olukorda, et nad mingil põhjusel peaksid tulekustutit kasutama, siis nad teaksid, kuidas see käib. Ka mul endal oli see kusjuures elus esimene kord tulekustutit kasutada. Eks ma teadsin põhimõtteid ja kustuteid olen ma käes hoidnud, kuid mitte kunagi kordagi kasutanud.

Seega me olime kõik algajad. Meid eristas vaid see, et nemad ei teadnud, et ka mina algaja olen ja kuulasid suu ammuli igat mu juhist. Tõmba välja see rõngas, suuna kustuti avaus/toru tulekahju suunas ja vajuta kangi. Lihtne, eks. Noorsand sai tõepoolest hakkama suurepäraselt. Ainuke probleem oli lõpetamisega, sest ta ei saanud ju leppida ainult väikese pulbripilvega. Tuli ikka nii lasta, et terve aed kaetud saaks. Piigal oli raskusi sihtmärgi tabamisega ja Vennas tegeles tähtsamate asjadega kõigepealt – ajas ümber hoovi õde ja venda kustutiga taga ning alles siis kustutamisega tegelda. Vähemasti on neil kustuti põhialused läbi käidud ning loodetavasti, kui neil elus kunagi päriselt seda tarvis võib minna, siis on neil natuke enesekindlust, et nad on seda ju kunagi teinud. Kustuteid on erinevaid ja meie kasutasime pulberkustutit. Nüüd ma mõistan, miks hotellis töötades ülemused rõhutasid, et kui võimalik, siis ära sellega kunagi kustuta – sa jäädki seda pulbrit vaiba seest pärast koristama.

Teiseks kasutasime tuletekki, mis meil eeskujulikult köögiseinas ripub. Ka seda polnud ma kunagi kasutanud ja selgus, et see on imelihtne ja lapsed said ise täiesti sellega hakkama. Arvasin, et äkki nad ei saa nööridest tõmmates selle teki kättesaamisega hakkama, aga võta näpust. Tekk välja, tulekahju kaetud ja tuli lämmatatud. Pikem versioon kasutusest on nii, et tuletekk  peab jääma sinu ja tule vahele ning kui tekk katab tuld (antud juhul lõkkealust), siis kindlasti tuleks keerata teki servad alla, et tuli enam õhku lisaks ei saaks. Kodus olekski oluline teada, et kui tulekahju juhtub köögis sellepärast, et pliidil on rasv põlema läinud, siis veega kustutamine teeb täpselt vastupidist – tulekahju läheb veel suuremaks. Päriselt potti või panni pliidil tuleks tekiga kustutada nii, et tekk jääb sinu ja leekides panni vahele, hoiad ülalt servast (nööridest) ja asetad selle potile ning servad keerad alla. Ja kuigi kindlasti on väga põnev, aga siiski on oluline ,et enne serva alla ei piilu, kui põleng kustunud, sest muidu jääd kulmudest ilma. Tuletekk sai meil parajalt vatti, kuid  on täiesti terve. Kui kustutit kasutades seda enam edaspidi kasutada ei saa, siis ma tekiga ei ole kindel. Tundub täiesti korras ju.

Arutasime lastega ja jõudsime ka järeldusele, et tulekustutusvahenditest on kasu, aga ainult siis, kui nad on hästi kättesaadavad. Tuletekk võiks olla ahju kõrval seinal ja kustuti ei ole kusagil garderoobis kingakarpide taga, vaid samuti kusagil, kus see vajadusel hästi kättesaadav on. Muidugi pani see mind natuke kahtlema, sest kui te oleks laste silmi näinud, kui nad kustutist pulbrit välja lasid ja nüüd nad oskavad seda kasutada ka. Kas nad suudkasid vastu panna silme ees seisvale kustutile, mille kohta issi ütles, et seda ei tohi puutuda. Kui me midagi lastest teame, siis neil on kinnisidee teha vaid ühte – seda, mis on keelatud. Noorsandi esimene küsimus oli, et kui see kustuti ta seljapeal kinnitada, kas see võiks jetpackina töötada? Ma ei olnud nõus proovima.

Seega andur on oluline, kuid oluline oleks ka kiireks reageerimiseks enda kodu varustada vähemasti ühe tuletekiga ja kustutiga, sest veega kustutamine on selline risky business. Ei saa sellega ei rasvapõlengut kustutada, ega ka elektriseadmeid. Ja kui võimalik tehke lastele üks õppepäev, et nad saaksid endile natuke teadmisi ja teiseks ka kindlustunnet, et kui midagi, siis nende kodu on kaitstud. Nublu annab meile lisaks hea une, sest kui meie ei peaks andurit kuulma, siis nemad oma juhtimiskeskusesse kuulevad 24/7

Mis tulekaitsevahendid sul kodus on?

Kommentaarid

“Mis tulekustutusvahendid sul kodus on?” on saanud ühe vastuse

 1. Anni ütleb:

  Meil on pulberkustuti köögis aga teki ostu olen mõelnud aga eks see läheb ka meelest ju alati. Tulekustuteid olen kõiki saanud kasutada olen tuleohutuskoolitustel mitmetel käinud aga ega paugust ei mäletaks milline kustuti mis otstarbega oli ,reegel oli pulber sobis suht enamusele seda ma mäletan.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas pigem ootamatu pettumuse olukorras

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…

 • Midagi hoopis teistsugust

  Postitus valmis koostöös GoGoNanoga Ma huvi pärast vaatasin, et millal oli minu esimene koostöö GoGoNanoga ja kui mu blogi mulle ei valeta (vabalt võib), oli meie esimene koostegemine…