‘-Vennas, mida sa teed, kui kodus peaks puhkema tulekahju? -Palun vabandust!

Postitus valmis koostöös Nublu suitsu- ja vinguanduriga

Ma räägin teile ühe päriselt sündinud loo. Ma ei tea, mida need kaks poisikest valmistasid, aga ühel hetkel oli mikrolaineahjust leek väljas ja just valminud maja köögis kaks hirmunud poissi, kes polnud kunagi millegi taolisega silmitsi olnud. Nad olid paanikas, aga mitte lollid! Nad teadsid, et kui tulekahju saab alguse elektriseadmest, siis vesi on viimane asi, mida selle kustutamiseks kasutada. Mida teha? Ei tea ju! Kunagi ei ole tulnud selle peale mõelda. Siiani on kõik otsused vanemad või vanavanemad teinud. Vanemad aga on tööl! Jääb üle vanavanemad! Mõlemad poisid panid vanavanemate poole jooksu… kes elasid paari kilomeetri kaugusel. Kumbki ei taibanud ärevuse hetkel, et tegelikult oleks helistamine kiirem ja et vanavanemad pole teps mitte esimesed, kellele sellises olukorras teatama peaks. Õnneks oli tagasi jõudes tuli jõudnud ise ära kustuda ja ainsaks kahjuks jäi natukene söestunud köögikapp ja tutikas mikrolaineahi.

Võib ju mõelda, et head töllakad, et ei taibanud päästeteenistusse helistada, aga paanikas olles ei teegi me sageli tarku otsuseid, kui meil pole kindlat teadmist, mida tegema peaks. Sellepärast oleme meie oma lastega korduvalt arutlusele võtnud, et missugune on evakuatsiooniplaan, kui tulekahju peaks puhkema. See on alati tõsine vestlus.. ja mina ei tule väga hästi toime tõsiste vestlustega. Mida tõsisem teema, seda suurem on mul tung sinna mõni kild sisse peita. Kuid samas ma mõistan, et see võib tähendada kellegi elu. Evakuatsiooniplaan peab olema alati nii selge ja lihtsakoeline kui vähegi võimalik.

„Mida sa teed, kui meie kodus puhkeb tulekahju?“ küsisin ma Vennaselt.
„Palun vabandust!“
„Mis asja? Mille eest sa vabandad?“
„Et ma tulekahju tekitasin?“
„Ei, isegi, kui sa tekitasid, siis sa ei palu vabandust, vaid sa karjud nii kõvasti kui jõuad, et KÕIK VÄLJA! TULEKAHJU! Ja jooksed kodust välja!“
„Aga tahvel? Ma pean enda tahvelarvuti kaasa võtma!“
„EI! Ei mingit tahvlit! Me võime alati uue osta.“
„Aga seal pole mu lemmikmänge!“ on Vennasel nutuvõru juba ümber suu tekkimas.
„Kurat võtaks, siis teine kord mõtled, enne kui me kodu põlema paned!… vabandust!“

Ma sain aru, et me ei saa seda lihtsalt muude toimetuste vahele rääkida, vaid me peame täiesti eraldi aja maha võtma ning rääkima läbi evakuatsiooniplaani, sest muidu nad hakkavadki oma kaisukaid ja nutiseadmeid päästma. Istutasingi kõik kolm maha ja palusin neil öelda, mida teha, kui kodus puhkeb tulekahju.

„Tuleb kodust välja joosta ja kõvasti karjuda, et „TULEKAHJU!“
„Siis tuleb joosta kiiresti naabrite juurde, kellel on auto maja ees, et ta helistaks telefonil 112 ja kutsuks meile tuletõrje!“

Palusin neil igal ühel telefonil ka näidata, kuidas helistada 112. Selle ülesande kukkusid kõik kolm haledalt läbi. Nad suudavad ühe näpuliigutusega kogu mu telefoni rakendused kusagile ära kaotada ja telefoni poolakeelseks muuta, kuid helistamine oli neile täiesti uus asi. Sai ka see läbi proovitud. Kõik kolm teadsid meie kodust aadressi ja ülesanne helistada 112 ning anda edasi informatsioon koos aadressiga oli katsetamise lõpuks kõigil kolmel selge. See on kasulik ülesanne ka siis, kui neil endil telefoni ei ole. Need kaks poissi, kellest esimeses lõigus juttu oli, omasid mõlemad telefoni, kuid neil puudus igasugune ettevalmistus, kuidas sellises olukorras tegutseda.

Evakuatsiooniplaan

Kuid ma ei olnud veel lõpetanud. Tegime mitmel korral ka läbi kodust väljapääsemise, kus ma palusin neil ette kujutada, et koridor on tossu täis ja nad ei tea täpselt, kus leek on ja pidid lihtsalt kõige kiirema tee kaudu välja pääsema. Kuna meie kodust viib välja neli ust, siis tegingi läbi ka neli korda, et neil avaneksid silmad, sest nad on harjunud ju välja jooksma vaid ühest ja hädaolukorras võivad tarduda, kui see blokeeritud on.

Nublu, kellega ma seda hädavajalikku seeriat siin läbi viin, annab mulle selle kindluse, et tulekahju korral ei ole lapsed üksi. Nublu suitsuanduri häire korral helistab paarikümne sekundi jooksul mulle G4Si juhtimiskeskus, kes uurib, kas kohale tuleks saata patrull, päästekomando või tegemist on kõrbema läinud toiduga? Õnneks on siiani olnud vaid see viimane ja kedagi ei ole tarvis olnud välja saata. Ja kui ma ei vasta kõnele, saadetakse kohe välja patrull, kes olukorda hindama tuleb.

Kas teie olete lastega tulekahju läbi mänginud? Soovitan väga see läbi teha. Võib absoluutselt päästa elu.

Kommentaarid

“‘-Vennas, mida sa teed, kui kodus peaks puhkema tulekahju? -Palun vabandust!” on saanud 3 vastust

 1. Tiina ütleb:

  Väga hea teemapüstitus! Minu poeg on hakanud kokkama ja……. Kuidas kustutada põlev rasv? Oli meil just ükspäev teemaks

  Ja väga tähtis on ka, et uksed saaksid kinni, kui majast väljud. Hapnikuga leek kustub ise

  • Henry ütleb:

   oh, see on meil veel ees, et kuidas erinevaid tulesid kustutada. Neil pole sel teemal ka veel aimu.

 2. Kersti ütleb:

  Kusjuures tõenäoliselt proovisid kaks poisikest mikrolaineahjus teha popkorni. Kui pakk ahjus ringi ei käi, on lõpuks leek taga. Peale sellist kogemust ei luba lastel üksinda kodus olles popkorni teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas pigem ootamatu pettumuse olukorras

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…

 • Midagi hoopis teistsugust

  Postitus valmis koostöös GoGoNanoga Ma huvi pärast vaatasin, et millal oli minu esimene koostöö GoGoNanoga ja kui mu blogi mulle ei valeta (vabalt võib), oli meie esimene koostegemine…