Ajupestutest ja lamemaalastest

Praegu on Eesti ühiskonnas tekkinud lõhe. On neid, kes usuvad ametlikku versiooni, seda, mida valitsus ja spetsialistid räägivad ning siis on need, kes ei usu. Kas arvavad, et kogu tähelepanu on hetkel hoopis valel asjal ja armastavad Facebookis enda sõnavõttudes kasutada väljendeid nagu „Mõelge oma peaga!“ ja „Mõtisklege!“.

Mitte ainult ei ole kahes leeris üldsus, vaid sageli ka perekonnad- et üks osa perest usub ühte versiooni ja ei suuda aru saada, et kuidas teine seda ei näe ning teine pool ei suuda mõista, mis kägu (shout out to Perekooli Kägud, kes minust ainult positiivset kirjutavad… KAUA VÕIB? MA OLEN MINGI 70 KILO ÜLEKAALUS, MATERJALI JU OLEKS!!) see esimene ajab, sest ilmselgelt on teine versioon see, mis on õige.

„Kuradi lamemaalane!“ ühelt poolt ja „Kuradi ajupesuohver!“ teiselt poolt. Mis see reaalsus on? Kumb versioon siis see õige on? Alati on kõikidel tülidel kaks poolt ja alati on ühel õigus, kuid kummal? Tüli ajal ei ole seda võimalik kindlaks teha. Emotsioonid on üles köetud ja kas te olete kunagi näinud tülitsejat, kelle sa solvangutega maha rahustad ja ta meelt muudad? Võimatu missioon.

Sellepärast ongi minu jaoks hetkel olukord sedavõrd lahendamatu, et mingit diskussiooni ei toimu. Kumbki pool ei püüa teist poolt ära kuulata ja mõista, mida ta tunneb, sest mõlemad pooled on veendunud (ei arva, vaid on veendunud!), et teise poole arvamus põhineb valedel ja võltsitud faktidel. Mõlemal poolel on ainsaks toeks usk. Et kes mis allikaid usub. Üks üritab ühte diskrediteerida ja teine täpselt samamoodi vastu.

Minu palve teile on – lõpetage see. Me distantseerime end potentsiaalselt imelistest inimestest ja lihtsalt sellepärast, et me oleme veendunud, et meil on õigus ja teised eksivad. Sina oled ju täpselt sama veendunud. Sina ju tead, mis on tõde! Tema teab ka. Ja nii te seisate seal vastamisi, kus üks hurjutab teist selle eest, et teine ei soovi maski kanda ja teine esimest selle eest, et ta kannab.

Allikas: memegenerator.com

Meil on olemas valitsus ja korraldused ning olenemata, kas me oleme maskide vastased või pooldajad, siis hetkel käime me avalikes siseruumides kõik maskidega (kuigi täna üks mustlane turuhoones oli ilma maskita… need mustlased, ma ütlen..) ja see, mida üks või teine arvab ja usub, ei ole üldse oluline. Inimesed avaldavad meelt õues. Seal, kus ei peagi antud ajal maskiga olema. On töökohti, kus inimesed on üksteisele palju lähemal ja ei midagi. Kas tänapäeval sõidavad bussid-trammid tipptunnil tühjana või on ikka inimesi triiki täis?

See, et inimesed õues protesteerivad – las nad siis protesteerivad. Nemad ei ole olukorraga rahul. Kui ei ole rahul, siis tulebki sellest teada anda. Pidada seadustest kinni ja meelt avaldada.

Igal juhul, kui sa oled minu lugeja ja usud ametlikku versiooni ja need lamemaalased võiks end põlema panna, siis nii tore, et sa siin oled – muutu natuke sallivamaks, sest ta on ju mures. Ta on mures, et tuleb sundvaktsineerimine ja politsei saab õiguse sulle koju sisse astuda ja vaktsineerima vedada keda iganes soovib. Saab liiga suured õigused endale. Tal on hirm. Mõista teda ja toeta teda! Ära naeruväärista teise inimese muresid.

Allikas: memegenerator.com

Kui sa arvad, et kogu see värk on üks suur maskeraad ja sa ei saa aru, kuidas teised inimesed nii ajupestud on ning nad võiks lõpuks ometi ärgata, siis nii tore, et sa siin oled – ole sallivam ka teiste suhtes, sest neil on lihtsalt mure. Mure, et maske mittekandvad ja vaktsineerimisest keelduvad inimesed ei lase sel pandeemial üle minna. Mõista tema hirme. Sa ei pea tema maailmanägemust muutma, sest teil on erinevad allikad, mida te usaldate. Seni, kuni te mõlemad järgite seaduseid, ei olegi ju põhjust teist vihata lihtsalt sellepärast, et tal on olukorrast oma arusaam.

Suurim probleem hetkel on minu jaoks see, mida mina tajun, see suur lõhestumine ja viha ning teise poole mõnitamine ja naeruvääristamine. Ajaloos on neid lõhesid varemgi olnud ja tekkinud ning need tekivad kogemuste, uskumuste ja hirmude põhjal. Kas naistele peaks valimisõigused andma? Kas juudid on ühiskonnale ohtlikud? Kas teist sammast on ikka tarvis koguda? Kas EKRE või Reform? Alati on üks pool veendunud, et teine on pime ja teine arvab esimese kohta täpselt sama ning tulebki enda meelt välja näidata, kuid see, et teine teistmoodi mõtleb, ei tähenda, et ta idioot on, vaid seda, et see info, mis temal on, on tema jaoks usaldusväärsem, kui see, mis sinul on. Ja see on ok. Või noh, kui sa arvad, et naistel ei tohiks olla valimistele asja ja juudid ahju, siis sa ikka natuke oled idioot.

Ma olen pikalt vaikinud, mis seisukoht mul antud olukorras on… ja ma vaikin edasi. Võin öelda, et me ei ole Esileediga ühes leeris.. ja see on ok. Igas muus mõttes on ta jumala normaalne naine, mitte ajupestud idioot…. ja tüli algas. Jäägem ikka inimesteks ja armastagem ühiskonda, kus arvamuste erisus on teretulnud ja seaduslik nähtus.  

Allikas: memegenerator.com

PS! Ja ärge laske mingitel erakondadel enda seljas ratsutada ja populaarsust võita -kumbki pool. Hirm on hiiglama hea tööriist, et inimesed endale sobivalt tegutsema panna – hääleta minu poolt või muidu… Olen isegi ühel aastal selle orki lennanud, kus minu hirmud suudeti oma valimiskampaaniaga esile tuua ja ma hääletasin nende poolt mitte sellepärast, et nende programm mulle väga meeldinuks, vaid sellepärast, et ma olin mures, et kui ei võida nemad, võidavad teised. Alles kuid hiljem sain aru, kuidas mulle peenelt ära tehti. Peace!

PS2! Ma tahtsin hullult viimaseks sõnaks kirjutada „Peace“ asemel „Piece!“ ja lihtsalt näha, kui paljud mind parandama tulevad. Ma soovin üldse, et ma oleks algusest peale selline blogija, kes kasutab võõrkeelseid sõnu või lihtsalt võõrsõnu, aga vales kontekstis. Mul on üks selline sõber, kes üritab hullult tark välja paista ja püüab  vestlustesse võõrsõnu pikkida ja pea alati valesti. See on alati nii naljakas.

Kommentaarid

“Ajupestutest ja lamemaalastest” on saanud 4 vastust

 1. Hetu ütleb:

  Henry, põhimõtteliselt olen sinu peamise mõttega nõus – et lõhestamine ei aita jne, aga kahjuks on nii, et mingil põhjusel on eraldunud teatud ühiskonnagrupp, kes leiab, et neil on teistest rohkem õigusi. Seejuures puudub neil ratsionaalne kriitikameel, nad ei suuda tuvastada/eristada infoallikate päritolu/tõsiseltvõetavust ja sõidavad oma arvamusega julmalt üle. Lisaks sellele puudub neil seaduste lugemisoskus, mida tõepoolest kahjuks alati põhikooliharidusega teha ei suudetagi. EV põhiseaduse järgi ei ole sundvaktsineerimine lubatud ega saa ka kunagi olema. Küll aga otsustas Euroopa Kohus sel nädalal, et vaktsineerimisest keeldujate õiguseid on ok ühiskonnas siis vastavalt piirata (nt lasteaia vms riikliku teenuse kättesaadavuse piiramine). Mis puudutab seda uut seadust, siis tegelikult kehtib see juba praegu, lihtsalt soovitakse anda Terviseametile pandeemia ehk tervishoiu eriolukorra ajal võimalus kutsuda politseinikud appi korraldama ühiskondlike kokkulepete (!!!!!!) rikkumiste menetlusi. Mis puutub sissetungimisse, siis seda ei tohi iialgi teha niisama ka praegu, selleks on väga põhjalikud protseduurid, reeglid, kaalutlused ja igal konkreetsel juhul väga põhjendatud eriload. Ja see jääb ka edaspidi kehtima! Lugesin nende paanikaõhutajate “mure kirja” – no niiiiii valesid ja sõna otseses mõttes tühja koha pealt paanika õhutamist, absoluutselt väära tõlgendamist jne pole ma enne näinud! Selgelt põhjuseks on hariduse (lugemisoskuse) puudumine. Kui on mure, et ei saa aru, siis tuleb küsida endast targematelt (eriharidusega isikutelt) nõu, mitte pasundada üle maailma oma rumalusi. Nii on see tsivilisatsiooni arengu aegade algusest peale olnud, aga nüüd on tänu internetile mõned hakanud ette kujutama, et just nemad on kõige targemad absoluutselt igas asjas! Kõige kurvem on see, et need inimesed süüdistavad suurt osa kaasmaalasi ajupesus, samal ajal ise ei saa aru, et Venemaa rahastab nende ettevõtmisi just selleks, et taaskord rahutusi tekitada ja meie ühtsust nõrgestada. Tegemist on infosõjaga ja paraku on mõjutatavamad isikud kerge saak. Mul on lihtsalt väga kahju neist! Ok, inimesetel võib olla eriarvamus, aga tõesti, katsuks olla ja peale selle, kui suur tükk neil nüüd täpselt küljest kukub, et paneks maski ette ja ajaks oma asjad rahulikult ära? Ma jätkuvalt nendest maskivastastest ei saa aru – et meedikud jne peavad nende ravimiseks kasutama (ja väidetavalt mürgitama end koguaeg), eristaatuses isikud “maksavad”. Mulle kõlab see maffiana (mitte mõistlike ja kaastunnet väärivate kaaskodanikena), kellel on mingid omad “reeglid”. Need inimesed ei ole veel ühtegi lähedast koroonaviiruse tõttu kaotanud ja õnneks (kahjuks?) on ise kergelt pääsenud. P.S. Huvitav kohe, et suurem osa ühiskonnaliikmetest saab asjast aru – st on teadlikud, mis seadused jms kehtivad ja siis on need, kes ei saa aru ja on vaja koguneda meeleavaldustele. Mida see näitab?

  • Kristi ütleb:

   Jälle keegi oma jutuga, et meeleavaldus on vene poolt reguleeritud ja kinni makstud.. Oeh. Tean väga paljusid inimesi kes seal aktiivselt osalevad ja Kremliga ei ole siin midagi pistmist vaid lihtsalt mure oma riigi ja tuleviku pärast!

 2. Anni ütleb:

  Vaatan ka seda sõnastada siin ja vangutan pead ,kuidas üksteist tehakse maha. Sa väljendasid hästi, et see on usk. Hakkasin mõtlema, et aga see ongi ju nii, vaidlused ka, üks sõimab teist ja arvab, et just tema on see õige. Minu isiklik arvamus on see, et see tõde on kusagil keskel üldse, natuke ühte ja natuke teist. Umbes nagu minu seisukoht religioosselt, ma ei ole usklik qga ma ei ole ka uskumatu(ma ei saa öelda ateist, sest tegelikult ka see on nö usk)
  Austan teiste arvamust ja seisukohta seni kuni seda ei püüta mulle haamriga pähe tampida ainutõena…Ma ei arva ka, et toompeal olek vale oleks, aga võiks siiski natule teisiti see seal olla…
  Inimesed o hirmul, nii ühte kui teistpidi.
  Õigused politseile nii laialdaselt jagada sellises vormis nagu tahetakse ei ole ka päris õige…kujutan ette hullemat tsenaariumi kus marsitakse koju sisse kontrollima, lastakse väravas koerad maha ja astutakse tuppa, lohistatakse vanemad ja lapsed sund testile?! Aga just sellise õiguse see annabki sellises vormis nagu seda esitada püütakse…ja seda need inimesed seal toompeal kardavad. Teisalt inimesed kes tulihingeliselt usuvad igat riigipeade sõna. Poliitika on ka paras häma.
  Seega, pesen käsi, liigun vähe, kannan maski, et kaitsta teisi hirmude eest ja vähendada ehk riski nakatuda enda pärast…
  Aga ma ei sõima kedagi “ajupestuks” “lamemaalaseks” vms
  Ma ei tea palju mu suht segasest jutust aru saada nüüd

  Aga mulle meeldib su blogi ja su väljaütlemised 🙂 olen üsna blogi algusest peale olnud selline üsna vaikiv lugeja 🙂
  Jaksu ja tervist teie perele, olge sama vahvad edasi!

 3. tom ütleb:

  Kui vaidlus oleks mõne tühise asja pärast poleks vahet aga kuna tegu olulise teemaga tsiteeriks akadeemik Tarmo Soomeret: “Targem ei tohi enam järele anda”!
  https://www.err.ee/1608144466/akadeemik-tarmo-soomere-targem-ei-tohi-enam-jarele-anda
  Koroonavastaste demonstratsioonide kohta mainis üks mu sõber nii tabavalt:
  “Vähemalt ei ole inimestelt ära võetud sünnijärgset põhiõigust olla loll.”
  Aga arstidest on kogu selle pulli juures kahju, paraku peavad nad ravima ka neid kes ei usu koroonasse.
  Soovitan vaadata (praeguseks küll veidi ajast maha jäänud) 23 märtsi Esse saadet kanal2’st: https://kanal2.postimees.ee/pluss/video/?id=237261

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…