Loe seda postitust omal vastutusel. Ma hoiatasin. (PS! Covid-19)

Postituse valmimisele pani õla alla so.fa.dog (what??)

Milline meisterlik clickbate Henry! Tekitab uudishimu. Natuke ka hirmu. Koroona ei jäta kedagi külmaks… Suurepärane! Ma garanteerin, et täna loeb seda postitust keskmisest kolm korda rohkem inimesi! See on selline pealkiri, mis võtab sult võimaluse sellele mitte klikkida. Kui sa tavaliselt isegi ei võta aega, et mu postitusi lugeda, siis täna oled sa tõenäoliselt siin.

Oh jah… Ma väga vabandan, et ma teid siia sellise alatu pealkirjaga meelitasin ja ma luban, et ma ei tee seda enam. Täna. Kuid las ma selgitan.

Mingi kuu aega tagasi teatasin ma enda FB seinal, et kõik, aitab! Mina enam uudiseid ei loe. Ma tundsin, kuidas igapäevane negatiivsete uudiste foonis elamine hakkas minu vaimset tervist mõjutama. Ma magasin rahutult ja tundsin sageli ärevust, kui selleks isegi tegelikku põhjust tuvastada ei suutnud. Ja kust ma saan kõige ärevamaid uudiseid? Sealt, kus enamus meist – suurtest uudisportaalidest.

Mul on konkreetselt meeles ka hetk aastast 2002, kui ma elasin Iirimaal ja ainus viis Eesti eluga kursis olla, oli internetikohvikus Eesti uudiseid lugemas käia. See rahutus, mis mind iga kord tabas, on mul siiani meeles. Kuid ma ei saanud neid uudiseid ka lugemata jätta, sest ma olin täiesti veendunud, et see on tundide küsimus, kui Venemaa enda sõjaväega sisse marsib. Minu suurim mure oli enda perekond ohutusse kohta saada ja ma kartsin, et ma ei jõua nende jaoks pileti raha ära teenida, sest mul ei ole nii palju aega. Helistasin emale, et teda rahustada ja tema ei saanud midagi aru, millest ma räägin. Tema uudiseid lugemas ei käivat ja ei tea midagi kohe-kohe pihta hakkavast sõjast. Elu olla täiesti tavaline, mingid hirmu tänavatel ei kohta, kõik on normaalne. Ainult või hind olla hullumeelne. Reaalsus oli, et Eestile heideti Venemaa poolt nagu ikka mingit rahvuspoliitikat ette, aga ju andsid peatoimetajad käsu, et teema on kuum, anname hagu!

Ma olen ka ise töötanud ju suures portaalis ja kui on üks asi, mis oli seal oluline, siis see oli klikk. Mitu inimest su artikleid lugemas käis. Iga nädal olid koosolekud ja iga nädal püstitati uued eesmärgid, et klikkide arvud kätte saada. Mis müüb kõige paremini? Seks ja hirm. Ok, Erik Orgu ja Nõid Nastja olid ka tegelased, kelle nimi garanteeris sulle, et sa saad rohkelt klikke. Niisiis selliseid uudiseid tuleb luua, mida inimesed klikiksid. Õigemini sellised, mida ei saa klikkimata jätta.

Mõned nädalad tagasi tegin otsuse, et ma tulen sellest hullusest välja. Ma olen viimase paari kuu jooksul näinud mitut vaimselt ebastabiilsemat inimest paanikas kokku varisemas, sest seda infot pressib neile aina peale. Istuvad seal portaalides päevad läbi ja ei julge arvutit kinni panna, sest äkki jääb mingi tähtis asi teadmata. Ma avastasin, et ma teen suhteliselt sama ja ma ei saa seda jätkata. Minu vaimne tervis maksab ka midagi ning küsi ja sulle antakse- mulle kirjutas üks mu kallis tuttav ja päev hiljem üks kunagine koostööpartner, kes mõlemad rääkisid eestlaste endi arendatavast äpist, millel on kõige veidram nimi maailmas: so.fa.dog.

Tegemist on uudisteäpiga ja kutsusid mind üles katsetama. Sellel on seitse päeva tasuta testimisperiood ja kui alguses oli selle mõte minu jaoks natuke arusaamatu, siis seitse päeva hiljem tegin ma ka püsilepingu ära (ise maksin), sest laias laastus ongi see äpp just see, mis mul eelpool räägitud probleemi ära lahendab.

Milles see rakendus siis seisneb? So.fa.dog on uudiste äpp, kus sa saad videona ja helina päeva tähtsaimate uudiste lühikokkuvõtted. Ehk sa ei piirdu ainult sissejuhatuse või pealkirjaga, vaid paarikümne sekundi jooksul esitatakse sulle kas video, tekstina ja helina uudis ning kui sa soovid sellega põhjalikumalt tutvuda, siis saad puudutusega uudise allika juurde minna. Kuid neil on nüüd ka üle maailma enda ajakirjanikud, kes kaastööd teevad ja paljud uudised ei ole teistest allikatest refereeritud, vaid luuakse ka oma sisu. Nüüd ka Eestis. Selle kontseptsioon on niivõrd lihtne, et ma ei saanudki aru algul, et mis selle võlu on, aga sa saad kõik tähtsamad uudised kompaktselt ja ilma hüsteeriata. Saad valida, mis valdkonna uudiseid soovid, et sulle ette manataks. Saab valida, kas soovid Eesti või maailma uudistega hetkel tutvuda.

Kui see kohaliku meedia hüsteeria hoiabki mind ringlemas nende uudiste juures, mis mulle seda adrenaliini ja hirmu pakuvad, siis ma taipasin, et mul pole tegelikult aimugi, mis maailmas toimub. Ja need välisuudised, millega ma olen kursis, on samuti skandaalid ja sensatsioonid, mis kõdistavad eestlase hirmunärvi (mida Trump tweetis, või kus toimuvad Vene armee järjekordsed õppused). See ongi erameedia kõige negatiivsem tahk – nad peavad ise hakkama saama ja raha teenima ning kui tellijate kuutasu on ainult üks väike osa raha teenimise viisist, tuleb neil müüa ka reklaami ja reklaami eest saad sa küsida hästi vaid siis, kui su artiklitel on palju klikke.

Aga juba selle paari nädala jooksul, mis ma olen ainult so.fa.dogi mõjuväljas olnud ning teistest eemal, võin ma kinnitada, et ma olen palju rahulikum ja ma olen nii rahul selle muudatusega. Ma tean, et vaktsiin on kohal, tean, et Äripäeva veebile oli küberrünnak, Tallinnas olla uuringu kohaselt hullult mõnus elada, haiguse uus tüvi on juba ka Soomes ja Jõulutunnel tegi rekordi. Faktid, mitte emotsioon. Mis tähtis uudis mul saamata jäi?

Ma arvan, et 7.99, mis ma kuus maksan so.fa.dogi eest, on enda hinda enam, kui õigustanud. Portaalid küsivad mu arust suht sarnast kuutasu, aga sealt saad sa kõik selle soovimatu kaasa. Ei mingit reklaami, ei mingeid sensatsioone. Lihtsalt kvaliteetsed uudised. Androidile leiad äpi SIIT. iOS variandi saad tõmmata SIIT. Soovitan julgelt uurida ja andke endale seitse päeva, mis see tasuta on. See vajab natuke aega, et harjuda. Vaimset tervist ei tohi alahinnata.

Kommentaarid

“Loe seda postitust omal vastutusel. Ma hoiatasin. (PS! Covid-19)” on saanud 4 vastust

 1. triinu ütleb:

  kuidas see erineb lihtsalt portaalides pealkirjade lugemisest? ma vist ei saanud täpselt aru, mis see kujutab endast

  • Henry ütleb:

   sa vist tõesti ei saanud. Selles äpis on uudise kokkuvõte, mitte ainult pealkiri. Tavameedias on pealkirjad sageli loodud emotsiooni tekitamiseks, et inimesed klikiks, mitte ei anna sisu edasi.

 2. triibu-liine ütleb:

  Anna andeks, aga nüüd postitan veidi ebameeldiva jutu.
  Olen su blogi pisteline lugeja, vahepeal ei satu siia, vahepeal vaatan pealkirja järgi, vahel loen kolm-neli postitust tagantjärgi. Kuna elan Eestist eemal, siis loen uudiseid, kuid mulle meeldib lugeda blogidest kohalike arvamusi ja sündmuste lahkamist, seda ka koroona puhul. Nii et klikkasin tõesti seekord sinu pealkirja pärast, ses mõttes reklaamitrikk töötas. Samas, nagu nii mõnigi kord on odavate trikkide mõju väga lühiajaline. Seekord tegid sa minu jaoks endale lausa karuteene, sest nüüd ma tean, et pealkirju ei tasu enam usaldada, Ja isegi kui pealkiri tundub kutsuv, ei pruugi see sisuga kokku minna, nii et lugeja kinnistumise asemel sa pigem kaotasid mind. Kusjuures tavaliselt mind ei häiri reklaampostituste lugemine, seekord aga küll.

  • Henry ütleb:

   Väga kahju, kui sa tänase klikika mõttest ja sellele järgenud vabandusest aru ei saanud ja teed sellest järeldusi. Aga tore kui vahelgi satud 🙂 Ilusat algavat aastat sulle!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…