Esileedi targutab vol 2.

Postitus valmis koostöös Enzymedicaga

Mingi aeg tagasi rääkis Esileedi lastele mõeldud seedeensüümidest, mida me regulaarselt neile anname. Või noh, tema annab. See on puhtalt tema pärusmaa ja ma ei oskaks küsimustele vastata ka siis, kui ma väga tahaks. Selleks oleme me teinud taas küsimused, et ennast teemas natuke harida. Siin siis Esileedi keskmisest asjatundlikumad ja arukamad vastused seeseensüümide kohta.


Kuidas seedeensüümidest esimest korda kuulsid?

Mina sain seedeensüümidest ja nende olulisusest teada juba ülikoolis biokeemiat õppides. Ja olin ka raskematel hetkedel (nt jõuluperioodil või kui olid kõhuprobleemid) apteegist mingit ensüümpreparaati ostnud, aga ega see väga midagi ei teinud. Ja mõned aastad tagasi sulle räägiti, kui sa kuulamiseks keskenduda ei suutnud, esimest korda konkreetselt Enzymedica ensüümidest ja et neid on nüüd võimalik Eestist osta. Eks ma siis hakkasin rohkem teemasse süvenema ja avastasin, et Enzymedica ensüümid on rikkalikud ja need on ideaalne viis toetada keha just tänasel päeval, kus tarbitakse üha rohkem töödeldud toitu. Aastakümneid tagasi, kui mina alles sirguv laps olin kasvatasime suure osa oma toidust ise. Tänasel päeval tuleb enamus toidust poest ja suurtootmistest ja mulle tundub, et mu keha ei suuda alati piisavalt ensüüme toota, et minu söödud toit korralikult ära seedida ja sealt kõik vajalikud toitained kätte saada.

Oskad sa mulle, teadmatule, seletada, mis need seedeensüümid on?

Seedeensüümid on proteiinid ehk valgud, mida on erinevaid nö liike ja mis aitavad meie kehal seedida erinevaid toitainete liike – nt lipaasid aitavad seedida rasvu, amülaasid süsivesikuid, proteaasid valke ning tsellulaasid kiudaineid jne. Ja tänu neile lõhutakse erinevad toitained väiksemateks osakesteks, et kõik toitained, vitamiinid, mineraalained saaksid efektiivsemalt imenduda meie organismi.

Ok, ma naaaaatukene sain selgemaks. Aga kas sul oli mingi põhjus, miks sa soovisid neid Enzymedica kapsleid proovida? 

Nagu öeldud, kuulsin ma neist siis, kui sulle seda tutvustust tehti ja kui sina tundusid aina unisemaks jäävat, siis mulle hakkas see aina enam põnevam tunduma. Miks? Sellepärast, et nii mul endal, kui tegelikult kõigil me peres, ka sinul ja ka mu osadel sõpradel oli see häda, et ei saanud mingeid toiduaineid süüa ilma, et tekiks erinevaid kaebuseid – kõhupuhitus, kõhukinnisus, -lahtisus, kõhuvalu, väsimus, halb enesetunne jms. Nt ei saanud mina süüa väga pikalt viinamarju, sest selle tagajärjel tekkinud kaebused olid nii hullud, et ma valisin pigem neid vältida, kui neid süüa. Aga nüüd ma saan täiesti vabalt neid taas süüa.

Laim! Mul ei teki mingeid seederaskuseid!

Ise ka usud? Mõtle ise, miks sa väldid mingeid toite, kui sul näiteks homme vaja päev otsa tualetist eemal olla, näiteks kui koolitusi läbi viid? Las ma aitan: sest su keha ei saa nendega eriti hästi hakkama!

….ok, las see olla… Pikalt sa tänaseks seedeensüüme võtnud oled?

Üle aasta.

Kas sa hakkasid kohe mingeid muutuseid täheldama? Kas aja möödudes on veel mingeid muutuseid täheldada?

Esimeste kasutuskordade järel märkasin mina, et kõht käis paremini läbi ja energiat tuli juurde. Ja kõht ei läinud enam nii kiiresti tühjaks. Pikemaajalisel kasutamisel on selgelt tunda, kuidas ma saan süüa uuesti toiduaineid, mida ma erinevate tekkivate kaebuste tõttu süüa ei saanud. Nt eelpool rääkisin juba viinamarjadest. Aga kõhupuhitust ja valu tekitasid mul ka nt õunad, leib. Ja üleüldse mul pole enam erinevaid seedeprobleeme ja peale sööki ei taba mind enam tuumaväsimus.  

Kui vahepeal ei ole võtnud, kas siis on mingid nö vaegused tagasi tulnud?

Kui mul on jäänud paus sisse, siis esimesena olen märganud seda, et ma tunnen peale teatud toitude söömist väga suurt väsimust või kõhupuhitust.

Kas ja kuidas seedeensüüme praegu kasutad?

Mina ise kasutan praegu igapäevaselt Digest Goldi – võtan seda enne iga põhitoidukorda vähese veega või kui söön midagi sellist, mida tean, et see võib tekitada mul vaevusi. Nüüd just tellisin endale proovida ka GlutenEase kapsleid, sest tarbin päris palju gluteeni sisaldavaid toiduaineid ja tahan näha, kas see teeb mu enesetunde veel kergemaks. Jah, ma tean, et mõistlikum oleks gluteeni siis lihtsalt vältida, aga ma ei taha päris nii. Mulle on lapsest peale gluteeni sisaldavad toidud maitsenud.

Kellel sa soovitaksid seedeensüüme kasutada ja miks?

Ma soovitaksin kasutada ensüüme neil inimestel, kellel on mistahes seedeprobleeme, kõhuhädasid, pidev väsimus (eriti peale sööki). Kellel on erinevad talumatuse testid näidanud, et ta ei talu mingeid toiduaineid ja ka isegi allergiate puhul võivad seedeensüümid aidata olukorda leevendada. Ja üks kaebus, mille puhul ma soovitan veel seedeensüüme proovida, on erinevad nahahädad – sageli öeldakse, et nahk on meie soolestiku peegeldus ja seedeensüümid on üks komponent, mis võib aidata meie soolestikul taastuda ja seeläbi võib ka naha seisukord paraneda. Ja kindlasti ka näiteks inimesed, kellel on olnud mistahes operatsioone seedetraktiga seotult.

Mida ma pean oluliseks, et Enzymedica tooted sobivad ka rasedatele ja imetavatele emadele, kellel on eriti oluline toidust kätte saada kõik vajalikud toitained, vitamiinid ja mineraalained. Ja teiseks, me ei pea ootama seedensüümide tarbimiseks, et meil tekiks ülalnimetatud probleemid, seedeensüüme võib ka ilma nendeta võtta, kui tarbida töödeldud toitu ja/või on soov aidata oma kehal saada maksimaalselt toitaineid.

Jõulud ja aastavahetus on kohe oma söömisorgiaga kohal. Kas ensüümidest võiks ka siis kasu olla? 

Seedeensüümid on minu hinnangul ülihea kaaslane sellistel hetkedel. Me veedame tavaliselt jõulud ja aastavahetuse minu suure päritolu perega koos ja minu ema ja õed teevad siis igasugu hõrgutisi ja seedeensüümid aitavad meil seda kõike nautida ilma kaebusteta. Sa peaksid ka, Henry, proovima.

Ok, sina kiidad, aga on sul ka mõni teine veel, kes on päriselt kasu saanud?

Jaa, ikka – üks minu sõbranna sai tänu Kids Digestile lahenduse oma lapse aastaid kestnud kõhukinnisuse probleemile. Teine sõbranna märkas samuti, et saab tarbida nüüd toiduaineid, mis varasemalt tõsiseid seedehäireid ja väsimust tekitasid. Minu peres on pooltel liikmetel ära lõigatud sapipõis ja ka neile on seedeensüümid olnud suureks toetuseks.

Kas oled teisi seedeensüümitootjaid ka uurinud, et miks just Enzymedica kasuks otsustasid?

Olen ikka ja minu valik langes mitmetel erinevatel põhjustel Enzymedica toodete kasuks. Põhjalikumalt saab lugeda, mille alusel seedeensüüme valida, SIIT.

Aga esimesed põhjused olid see, et need on taimsel substraadil kultiveeritud ehk nad on stabiilsed ehk peavad ilusti erinevates seedekulgla osades vastu ja seetõttu ka toimivad. Need on sobilikud kõigile kasutamiseks (sh rasedatele, imetavatele emadele, lastele, veganitele jne). Need on lisaainete vabad, GMO vabad. See sai linnukese nii paljudesse kastikestesse, et tundus loogiline asi, mida katsetada.

Ma arvan, et lõpetuseks on oluline ka mainida, et keha ei jää  kuidagi purgist võetavatest ensüümidest sõltuvaks.

Ja et toidu seedimise juures on palju erinevaid olulisi aspekte, aga üks asi, millele veel tähelepanu pöörata, on toidu mälumine. Kuna toidu seedimine hakkab juba suust, siis tuleks toitu hoolikalt ja põhjalikult mäluda enne alla neelamist.


Te ei kujuta ette, kaua võttis aega, et Esileedi lõpuks viitsiks küsimustele vastused anda. Aga siin ta lõpuks on ja kui nüüd läbilugenuna soovite ka endale tellida, siis mul on pakkuda ka sooduskood, mis kehtib üksiktoodetele (ei kehti komplektidele). Koodiks on KERSTIN15 ja link nende e-poele on SIIN.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

  • Mis mind ära päästis?

    Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

  • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

    Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

  • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

    Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…