Miks tuleb ühel jalal seistes nina kinni hoida?

Mängudega varustas meid Insplay

Olen aus, kui ma tänase koostööpostituse vastu võtsin, olin ma väga skeptiline. Ma hindan liiga tihti lauamänge pakendi järgi ja need kolm ei kõnetanud mind ning ma ei uskunud, et ka sealt seest midagi erilist tulemas on. Ma pean täie rauaga oma sõnu sööma, sest tänased kolm mängu, millest ma teile lühidalt räägin, olid meie lastele nagu rusikas silmaauku. Need vastasid no nii täpselt sellele, mida nad oskavad ja arendama peavad. Hõivasid pauguga meie lemmiklauamängu positsioonid.

Ma isegi ei oskaks valida, missugune see meie lemmik oli. Tegelikult oskan küll, aga sellest peagi. Sobis ka see, et kõik kolm mängu võtsid keskmiselt 5-15 minutit, et võitja selguks ning see on suurepärane aeg, kus lapsed suudavad keskendunult tegutseda. Kuid alustame algusest.

Rhino Hero

Esimene mäng oligi see(LINK), mille ma nimetaks nendest kolmest meie lemmikmänguks. Selles mängus on Super-Jõehobule vaja ehitada võimalikult kõrge maja, mida saab teha kaartidest. Pakis olid kahte erisorti kaardid, millest ühed on seinakaardid, mille saab siis pooleks voltida, et see toimiks kahe seinana ja teised olid katuse(lae)kaardid, kus on peale joonistatud, kuidas järgmise korruse seinad peavad asetsema. Ehk kokkuvõttes tuleb ehitada võimalikult kõrge torn ja seda mitte ümber ajada. Lisaks on katustel märgised, mida tuleb jälgida, sest need lisavad põnevaid twiste ja laseb kasutada võitmiseks erinevaid strateegiaid.

Alustab see, kes tegi kõige viimasena ühe heateo ning Noorsand tõstis kohe käe püsti ja teatas, et tema päästis täna lõunapaiku maailma. Sellise teo eest võib ta ilmselgelt alustada. Tahan öelda, et ma olen täiesti üllatunud, kui pühendunult ja ettevaatlikult lapsed korruseid ehitasid. Vennas, kes on nagu tulekera ja ei püsi kahte sekundit paigal, oli niivõrd keskendunud ja asjas sees nagu ma teda kunagi varem vist näinud pole. Mäng harjutab väga hästi motoorikat ja koordinatsiooni ning see mäng oli ise nii vaatemänguline ning pinev, et keegi ei olnud kurb, kui Vennase ehitustöö siiski torni ümber ajas. Pakil on kirjas, et sobib vanusele 3-99 ja täpselt nii see ongi. See on selline mäng, mida mängiksid meeleldi ka täiskasvanud. Mitte küll omavahel, aga koos lastega. Ei ole üldse nö titekas mäng ja veel nii soodsa hinnaga.

Loomade püramiid

Mängu ingliskeelne pealkiri (Animal Upon Animal) ütleb täpselt ära, milles see mäng(LINK) seisneb – loom looma seljas. Sarnaselt eelpool kirjeldatud mängule, on ka see väga motoorika ja koordinatsiooni harjutamiseks. Pluss ma arvan, et siin arendab ka väga hästi loogikat ja ruumilist mõtlemist, sest võiks arvata, et lamba paigutamine krokodilli selga ei tohiks ju olla väga keeruline ülesanne, aga see on paras ettevõtmine, kui Piiga seal oma püütoniga laiutab. Igal juhul on mängu ülesanne ehitada loomadest neid üksteise selga ladudes võimalikult kõrge torn. Mängus on täring, mis annab mängule igasugu erinevaid pöördeid juurde ja 28 puust loomakest pluss krokodill, kelle selga kõik need loomad asetada tuleb.

Alustab see, kes suudab kõige kauem ühe jala peal seista. Ma ei oska seletada, miks Noorsand seda tehes ka nina kinni hoidis, aga ta väitis, et nii olla lihtsam. Võib-olla tõesti. Ma pole ise kunagi nii proovinud. Igal juhul võitis Piiga alustamisõiguse, sest Noorsand sai disklahvi, kuna hoidis igal võimalusel seinast kinni ja Vennas ei saanud vist juhistest väga hästi aru, sest iga kord, kui ma lugesin “Tähelepanu, valmis olla, LÄKS!”, pani ta ka teise jala maha ja jooksis teise tuppa ning tuli mingi ajapärast võiduka näoga tagasi.

Ka siin oli oluline rahulikkus ja mõistmine, et kui sa seda vaikselt ei tee, kukub loomade kuhi ümber. Ka annab vürtsi kaasas olnud täring, kus saab kaasmängijate elu tunduvalt keerulisemaks teha. Me mängisime läbi kolm korda sel õhtul ja kõikidel kordadel suutis iga üks kuhja panna neli looma, kuni keegi (Piiga) selle ümber ajas. Ka see oli väga lõbus mäng ja vajas rohkemgi osavust kui esimene. See kuhi ei tule nii kõrge nagu Super-Jõehobu torn, aga seda saaks mängida ka suurema liiklusega toas või suvel terrassi peal, sest loomad on puidust ja väike tuuleke neid ümber ei aja.

Ükssarved pilvedel

Ma jätsin meelega selle mängu(LINK) kolmandaks, sest ma teadsin, et kui Piiga neid ükssarvikuid, pilvekristalle ja rõõmsaid vikerkaari näeb, siis on raske teda sellest mängust välja saada. Tagantjärgi mõeldes, oli see väga õige otsus ja kui Piiga peaks valima oma lemmikmängu, siis võidaks pika puuga just see. See oli ka ainus mäng, mis ta nutma ajas ja seda sellepärast, et me pidime mängimise selleks päevaks lõpetama.

Kuid nagu pealkirigi ütleb, on mängus nii ükssarvikuid kui kristalle. Kuid ka pilvi, muffineid ja palju palju roosat värvi. Väga tüdrukulik mäng, aga minu pojad on enda mehelikkuses piisavalt kindlad ja neid rohke roosa ära ei peletanud ning nautisid seda mängu täpselt sama moodi. Noorsand eriti, sest täringuõnn skooris talle nii võidu kui ka kõige enam pilvekristalle.

Mängu sisu on igal juhul see, et ükssarved peavad tormi eest ära päästma võimalikult palju pilvekristalle ja selleks on mängulaud, kus sinise täringuga näitab, mitu sammu edasi võib liikuda. Kui satud roosa pilve peale, saab veeretada lisaks ka roosat täringut, mis otsustab mitu pilvekristalli mängija endale juurde lisab. Kel lõppu jõudes kõige enam pilvekristalle on, on võitja. 

Piiga on neljane ja see mäng on täpselt temale. Seal on kõik, millest temasugune pisike tüdruk unistab ja ma tean juba praegu, kuidas mind hommikul äratatakse ja mida me esimese asjana tegema hakkame juba enne hommikusööki.


Ma kiidan täielikult kõiki kolme mängu ja sellepärast mul ongi hea meel, et ma saan käe külge panna ning katsetada, sest muidu ei oleks need mulle mitte kunagi silma hakanud ja nüüd ma soovitaks neid kõiki. Need on lihtsad, arendavad ja kestavad lühidalt.

Ah jaa, jõulud ju tulemas. Kui te otsite veel kingitusi, siis ma julgen neid soovitada küll, kuid Insplay lehel(LINK) on tohutu valik lauamänge ja leiate kindlasti ka selliseid, millest te kuulnudki pole. Aga mul on hea meel öelda ka, et ma loosin kaks inimest, kes saavad kumbki kõik need kolm mängu endale! Osalemiseks jäta kommentaar siia blogisse või FB seinale, et mis lauamängus sina end kõige enesekindlamalt tunned? Loosin juba homme, et enne jõule kindlalt käes oleks.

Kommentaarid

“Miks tuleb ühel jalal seistes nina kinni hoida?” on saanud 47 vastust

 1. kertu ütleb:

  Vana arm on endiselt Monopol

 2. Rita ütleb:

  Mitte ühegis . Kõik kuus last teevad mulle edukalt igas mängus pähe

 3. Annika ütleb:

  Minu lemmik on aegade algusest peale olnud Alias.
  Aga meie pere noorima liikme hetkel lemmikud on Monopol ja Uno kaardid.

 4. Annika ütleb:

  Osalen ka kindlasti loosimises. Lastega mängides võitu taga ei aja, minu võit on nende siiras rõõm! 🙂

  • Ly ütleb:

   Olen suht koba mängija. Lapsed suudavad mingi ime läbi alati võita, eriti memory mida kohe kohe (24.12) 7a saav poiske mängib juba aastaid ja ma ikka kaotan talle ‍♀️ 4a on ka memorys päris osav, hakkab juba sinna mällu midagi tekkima ka, et kus mis kaart on. Torni mäng on ka lastel üks lemmik (jenga) ja reis ümber maailma kus ma ka alati pähe saan, sest täring ei soosi mind üldse

 5. Priit ütleb:

  Ma arvan et tunnen ennast kindlalt igas lauamängus.Iseasi on see kas sellest kindlusest kasu on

 6. Anu ütleb:

  Minu lemmik on vana hea tsirkus. Mõnus nostalgia tuleb peale iga kord, kui seda oma lastega mängin. Boonuseks veel see, et imetlen heldimusega, kuidas minu lapsed seda mängides omavahel purelema ei lähe nagu mina oma vennaga lapsepõlves 🙂

 7. Priit ütleb:

  Ma arvan et tunnen ennast kindlalt igas lauamängus.Iseasi palju sellest kadu on

 8. Silja ütleb:

  Ticket to ride on viimastel aastatel olnud lemmik ja kõige rohkem mängitud. On olemas ka erinevad lisad ning seetõttu ka vaheldusrikas.

  • Jane ütleb:

   Sabotööri ja hundimängu sai vahepeal päris palju mängitud sõpradega. Aga nüüd on juba laps ka suurem (3 aastane) ja saab hakata kõiki neid uusi vahvaid mänge avastama. Nii ootan juba 🙂

 9. Evelyn ütleb:

  Meie lemmik on eelmise jõulu kink Tähelepanelik päkapikk, karbis on 3 või 4 ühes tähelepanu mängu ja no mingi hetk on kõik sõnad suus sassis ja nalja kui palju 😀 Samuti mängime tihti ühte väga vana Tsirkuse lauamängu. Võidavad kõik 🙂

 10. Mari-Liis ütleb:

  Hetkel kõige enesekindlam olen Aliast mängides ( olen alati üks võitjatest kui üldse võimalik selles mängus võita on ).Lapsena olin osav Tsirkuse ja Monopoly lauamängudes, jälestasin, kui valitud sai lauamäng Risk (sest vaja oli strateegiliselt mõelda ) .
  Heameelega pakiks vennalastele kuuse alla kingitusteks lauamänge

 11. Kaie Siim ütleb:

  Kõige rohkem meeldib mulle lauamäng nimega “Katani asustajad”. Mängin seda alati enesekindlalt ja rõõmuga, mis sellest, et sageli ei võida :).

 12. Mailis ütleb:

  Mina mängisin alati rõõmuga mängu “Kana või muna” ,siiani ma ei tea kumb oli ennem Kõik aliase moodi mängud on ägedad. Aga üldiselt kuna nüüd endal on ka lapsed siis tuleb mängida nende mänge ja mulle hästi meeldivad nende mängudest SmartGame mängud. Üldse meie pere armastab lauamänge mängida, paraku jääb nende jaoks aega aina vähem. Aga pea igaõhtu üks mäng nii poisi kui ka tüdrukuga mängitud saab – jah eraldi,kuna nad mõlemad tahavad seda omaaena nii emm, kui issiga.

 13. Helen ütleb:

  Alias ja yatzi 🙂
  Nende lauamàngude üle oleks mu kolmel lapsel ùlimalt heameel ja tegevust jàtkuks meil pàevadeks 🙂

 14. Maris ütleb:

  Hetkel on meil lemmikud Mees kes teadis ussisõnu (ka meie 6ne mängib seda väga osavalt kuigi pole just väga lastele mõeldud mäng 😀 ) ja Bandido. Bandidos ei saa keegi üksinda kaotada, siis seda rõõmsam on kui kõik korraga kaotavad või võidavad 😉 Nii et lauamängud on toredad, saanud isegi käia Prismas seda Rhino Hero mängu nuusutamas aga siiani veel minust letile jäänud nii et nüüd viimane aeg soovima hakata 🙂

 15. Pilleriin ütleb:

  Aliases ja no laste mängud ka, aga seal ma alati hea emana kaotan 😀

 16. Marje ütleb:

  Pojaga mängides on võidu siiani toonud Tsirkus aga muidu Kataan

 17. Kersti ütleb:

  Minu trumpmäng on “Kuues võtab”. Oi mulle meeldib seal bluffida ja käru keerata ja enamasti see ka õnnestub 😀

 18. Liisi ütleb:

  Viimase aja mängituim mäng Dobble. Märkan ruttu ühist, aga et lastel oleks mängurõõmu, siis lasen neil alati võita. Uued mängud jõuludeks oleks suur rõõm meie peres

 19. Merle ütleb:

  Vana hea Tsirkuse täringumäng! Seda sai lapsena naabritädi juures pidevalt mängitud, kuna meie enda ema-isa selleks mahti ei leidnud, et lastega lauamänge mängida, siis sai tal ikka külas käidud ja tundide viisi erinevaid lauamänge mängitud…

 20. Kadri ütleb:

  Ikka Reis ümber maailma – vanad mängud on toredad!

 21. E4 ütleb:

  Mulle meeldib musta notsu kaardi äng. No iga kord näeb näost ära kelle käes notsu on Aga väga sooviks mänge juurde, poodides on valik nii suur, et ise ei oska valida.

 22. Heli ütleb:

  Minule meeldivad yatsi ja scrabble. Lastega mängime Mees kes teadis ussisõnu ja Kes leiab esimesena.

 23. MarianneL ütleb:

  Mina tunnen end kõige enesekindlamalt nendes mängudes, mis pole ei kiiruse ega faktiteadmiste peale (Alias on näiteks absoluutne õudus minu jaoks).

 24. Anneli ütleb:

  Scrabble mängus ei suuda mind küll keegi võita! On seda proovinud ema, kasuisa, õde, vennad, külalised, aga ma ei loobu oma kroonist ega troonist!
  Meie pere jumaldab lauamänge, neid soovitakse nii sünnipäevadeks kui jõuludeks ja pubekad on nõus isegi telefonid kõrvale panema kui mängimiseks läheb.

 25. Gerli ütleb:

  Kuna mulle kaotada ei meeldi, siis lemmikmängud on koostöömängud: Mysterium, Outfoxed (viimast soovitan teilegi 🙂 ) jms.
  Sõnamäng meeldib ka, sest seal ma enamasti võidan 😀

 26. Kaili Kuller ütleb:

  Meie pere armastab lauamänge, tavalistest kaartidest kuni mälumängudeni on kõik hinnas. Olen lapse nii hästi mängima õpetanud, et ennast enam nii kindlana tunda ei saagi. Aliases vist siiski olen peres esimene. Iga aasta katsume ikka kingikotti ka mõne mängu sokutada.

 27. Moonika lutsius ütleb:

  Mulle meeldib sabotööri mäng

 28. Kristi Luik ütleb:

  Aliase mängus on siiani läinud kõige paremini, aga muidugi peab ka “hea” partner olema

 29. katrin ütleb:

  No ma ei tea, kui hea ma selles mängus olen, aga meeldib perega mängida dominationit

 30. Laura ütleb:

  Mulle on alati Aliase mängus hästi läinud. Sõbrad alati sõimavad, et ma olen kõik sõnad pähe õppinud raudselt
  Väga meeldib ka selline mäng nagu Ligretto. Kohutavalt hasarti läheb selle peale ja pidevalt avastame kella vaadates, et juba ammu öötunnid
  Lapsega kõik see möll veel mõne aja pärast ees,ta hetkel aastane.

 31. Egle ütleb:

  Minu lemmik on samuti Alias. Koos lastega meeldib mängida veel 5 sekundit ja Mõmmi maasikaid

 32. Birgit ütleb:

  Scrabble on meie pere lemmik mäng kohe kindlasti. Lastele meeldib tähti kotist välja võtta.

 33. E ütleb:

  Aliases! Ma armstan aliast ja just ise seletamist.

 34. annika ütleb:

  Haba nn. varese mäng on meie peres parim meelelahutus :).

 35. Maria ütleb:

  Oh, ma tunnen igas mängus enesekindlalt. See muidugi ei tähenda alati võitu, aga mängulust mulle meeldib!

 36. Reet ütleb:

  Enesekindlus on lauamänge alustades pidevalt olemas, see kaob lihtsalt mingi hetk kui mäng käima on läinud 🙂 Nüüd on omal poiss ka 3+ ja hakkab lauamängu mõtet vaikselt taipama – väga lahe oleks koos loomade ladumist või kaardimaja ehitamist proovida küll. (Enesekindlus kasvas jälle!)

 37. Piret ütleb:

  Tsirkus. Kuigi nüüd pole väga pikka aega seda mänginud. Vanema printsessiga saab juba natukene lauamänge mängida, kuid tihti teeb ta omad reeglid, mida ja kuidas teha tuleb nt mälumängu mängides (kus tuleb leida samasuguse pildiga paariline)

 38. Aivi ütleb:

  Meie pere lemmik on Reis Ümber Maailma. Tundsin ennast selles mängus väga kindlalt kuni hakkasime mängu võtma minu 9a poega. Nüüd ei meeldi see mäng mulle enam.

 39. Maarja ütleb:

  Meie pere lemmik ikka vana hea Monopol ja kui suurem seltskond külas on siis Alias(see kõige vanem ja tavalisem) Polegi ammu ühtegi lauamängu juurde ostnud. Selle võidu ûle oleks muidugi ûlimalt hea meel ja teeks terve meie suure pere väga rõõmsaks.

 40. M ütleb:

  The mind on kihvt mäng ja igas seltskonnas õnnestub meeskonnatöö väga erinevalt. Meeldib see, et mängitakse ühise võidu nimel.

 41. Jonne ütleb:

  Lastega mängides ilmselt Tähelepanelik Päkapikk on selline, kus saan ennast kindlalt tunda samas mehega seda mängides olin ka heas seisus

 42. Piller ütleb:

  Armastan scrubble ehk sõnamängu 🙂

 43. Kaiti ütleb:

  Monopol on ikka meie pere lemmik. Tsirkus, Uno ja Skip Bo mängime ka päris tihti.
  Peaks uusi mänge kas siis võitma või ostma 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…