Kuidas ilma Orguta alla võtta + veebruari eesmärgid

Teate, mis täna on? Veebruar! Enamus teist ei pannud vist tähele, et jaanuar jäi see aasta täitsa vahele. Vähemalt selline tunne on, sest aasta algus on läinud sedavõrd kiirelt. Suure osa kuust oleme me perega üksteisel poti kohal juukseid hoidnud, tualeti ukse taga enda korda oodanud ja lund lükanud. Ideaalne. Kuuga viis kilo maas. Polnud Orgut vajagi. 

Seega sel kuul kulus toidule tunduvalt vähem ja sealt tuli päris suur kokkuhoid. Kuid kahjuks ei käi meie elud ainult ühte liini pidi ja kui ühelt poolt tundub, et kõik läheb sujuvalt, siis miski täiesti ootamatu võib kõik pahupidi lüüa ja nii oligi, kui ma ühel järjekordsel hommikul autoabi tellisin, et ta -20 kraadise ilmaga mu auto käivitaks, sest selle aku otsustas talveunne jääda. Autoabi on mulle tasuta, kuid see, mida ta ütles, ei ole. Oma treenitud kõrvaga pani ta mu autole diagnoosi, mille ravi läks mulle maksma 350 eurot. Ei oleks pidanud käivitama, oleks paar päeva saanud elada pimedas usus, et mul on säästmise asi kenasti kontrolli all. Mida ma sellest kallist õppetunnist järeldasin? Talviti sõida Citroen Berlingoga! See läks ka -25 juures sekundiga käima.

Kuid hoolimata sellest vaatasin ma meie kulutused jaanuaris üle ja seadsin endale eesmärgiks panna kõrvale iga kuu 500 eurot, et aasta lõpuks oleks 6000 lisaeurot puhvriks ootamatuste eest kaitseks. Sellega läks mul enam-vähem. Ma ei saanud kõrvale panna päris 500 eurot, sest autoremont ja lapse sünnipäev nõudsid oma osa, kuid siiski täienes meie varu mõnesaja euro võrra. See on parem kui mu prognoos, aga kehvem kui eesmärk. Kuid ma ei pea seda ebaõnnestumiseks, sest lühiajalised eesmärgid  annavadki meile võimaluse ebaõnnestuda ilma tõsiste tagajärgedeta. Sellepärast me neid seamegi. Nagu küsimus, et kuidas süüa ära terve suur elevant? Ühe ampsu haaval.

Kui ma #Kogumispäeviku eestvedajatele enda “jah” sõna ütlesin, siis ma rääkisin, et see saab minu jaoks olema täiesti uudne kogemus, kuna ma ei ole mitte kunagi raha kogunud mitte millegi jaoks. Ma ei ole mitte kunagi eesmärgipäraselt enda pangaarvet kasvatanud ja mul polnud aimugi, kuidas see käib ja esimene kuu õpetas, et see käib väikeste muudatuste tegemisega. See vajab väikest plaani ja teadlikku kaasamõtlemist, sest eesmärk ilma plaanita on lihtsalt unistus. Kui sul on aga unistus ja sa teed selle saavutamiseks endale plaani, muutub see unistus hetkega käegakatsutavaks eesmärgiks.

Veebruar on #Kogumispäevikul aga kuu, mis paneb rõhku köögipoolele. Kuidas toiduga säästa? Ja selle kuu eesmärk on vähendada toidueelarvet 10% võrra. Tehtav ju. Ühe kuu võite ju musta kaaviari asemel punast ka süüa. Kokkuhoid missugune. Jõulude ajal sai kaubamajast purgi neli euri soodsamalt kätte ka. Pool muidu põhimõtteliselt. Ok, kui kaaviar ei ole igapäevane kõhutäis, siis olete minuga samas paadis ja mul on paar plaani, kuidas toidu peale kuluvat summat vähendada.

Veebruari eesmärk number üks on mitte osta poolfabrikaate. Jäädes loomulikult mõistlikkuse piiridesse, sest leiba-saia ma ise ei küpseta ja juustu ei valmista. Kuigi leivaküpsetamisele olen ma korduvalt mõelnud. Ma ei ole mitte kunagi seda teinud, aga ma tahaks täiega osata. Kui kusagil Tartus on leivaküpsetuse töötuba, siis andke märku! Ma tahaks õppima tulla. 

Me püüame Esileediga vähemalt viiel päeval nädalas süüa toitu, mille me oleme ise algusest peale valmistanud. Kunagi me seda ju tegime. Kui me hulga lapsi saime, siis jäi see kõik tahaplaanile. See on mugavustsoon, mis läheb lammutamisele. Resotrane enam ei nuuma. Kui teil on huvi, mida me õhtusöökideks valmistama hakkame, siis ma jagan seda enda Instagrami lehel. Tule ka meie sekka. Klikka SIIA.

Kuid hetkel ei ole mul aimugi, mida me õhtuti sööma hakkame. Me oleme kohutavad planeerijad. Ma arvan, et me kulutame toidule kaks korda rohkem raha kui me kulutaks siis, kui meil oleks mingi nädala plaan paigas, mida me mingil päeval sööme ja see toob mind eesmärgini number kaks – me anname endast absoluutselt parima, et teha nädalamenüü ja teha üks suurem šoping nädalas ja muul ajal lihtsalt kiiresti riknev kaup lisaks osta.

Ma tean, et see saab olema väljakutse, sest mul on perekond täis pirtsutajaid. Esileedi küll väidab, et tema ei ole, aga tema on kõige valivam veel üldse. Kuid ka lapsed on ja välja mõelda, mida kõik sööksid ja mis poleks makaron, ega praetud kartul, saab olema tõeline peadmurdev eesmärk. Aga kui see oleks lihtne, teeksime me seda juba praegu. Samas, kui teha toite, mida teised ei söö, siis kestabki see ju kauem ja mina hoian seetõttu raha kokku. Loodan, et Esileedi peab seda sama geniaalseks plaaniks…

Aga mis on teie peres see toit, mida KÕIK söövad?

PS! Kui sa veel ei ole, siis tule ka #Kogumispäeviku gruppi. Seal saab iga päev nippe, kuidas paremini toimetada ja see arutelu, mis seal kommentaariumites tekib, on juba ise eraldi lugemist väärt.

Kommentaarid

“Kuidas ilma Orguta alla võtta + veebruari eesmärgid” on saanud 20 vastust

 1. Anettw ütleb:

  No laps sööb kõike mida meie ta ei oska veel hästi valida vist. Ja mees vahel jonnib aga sööb ka kõike mis ma lauale panen. Seega me sööme kõike kanapasta, liha ahjus, kartulivorm jne

 2. Pilleriin ütleb:

  Ühepajatoit, ahjukartulid ja liha, makaronid hakklihaga, tatar hakklihakastmega jne…

 3. Triin ütleb:

  Võin saata hea leiva retsepti. Tegelikult leivategu väga lihtne, kuid protsess võtab aega. Anna märku kui huvi on!

 4. e.s ütleb:

  Omlett! Ja mitte ainult hommikuks, vaid vabalt ka õhtuks. K

 5. Mari ütleb:

  Mina säästan kusjuures palju raha toiduga jälgides fitlapi. Saan lapse ka lisada ja täitsa hästi on hakanud sööma. Esiteks ma ei osta poest midagi üleliigset ja teiseks kui ma olen söögid ära valinud siis saab sealt automaatselt koostada ostunimekirja. Mina tavaliselt söön esmasp kuni reede sama hommikusööki ja eelmise päeva õhtusöögist saab järgmise päeva lõuna. Hiline õhtusöök on mõni mõnus snäkk sealt. Vahel teen ka mitme päeva koguse. 🙂 tervislik ja maitsev. Meie pere lemmikud sealt on kartulid hakklihakastmega. Toorjuustuga lihapallid kartulitega. Täisteratrotillapõhjal singipitsa. Täisteramakaronid või riis hakklihaga ja nt peedi pastinaagi pehmikuga tervislik hamburger 🙂

 6. Mari ütleb:

  Mina säästan kusjuures palju raha toiduga jälgides fitlapi. Saan lapse ka lisada ja täitsa hästi on hakanud sööma. Esiteks ma ei osta poest midagi üleliigset ja teiseks kui ma olen söögid ära valinud siis saab sealt automaatselt koostada ostunimekirja. Mina tavaliselt söön esmasp kuni reede sama hommikusööki ja eelmise päeva õhtusöögist saab järgmise päeva lõuna. Hiline õhtusöök on mõni mõnus snäkk sealt. Vahel teen ka mitme päeva koguse. 🙂 tervislik ja maitsev. Meie pere lemmikud sealt on kartulid hakklihakastmega. Toorjuustuga lihapallid kartulitega. Täisteratrotillapõhjal singipitsa. Täisteramakaronid või riis hakklihaga ja nt peedi pastinaagi pehmikuga tervislik hamburger 🙂 sarnaseid asju saab muidu ka ilma fitlapita sarnaseid asju teha.

 7. Kadi ütleb:

  Kukesupp from scratch. Kõik söövad isuga ja üks väheseid toite, mida meie 5-liikmelisele perele jagub kaheks päevaks. Soodne ka. Ostma peame vaid 2 kanakoiba, porgandit ja neid pisikesi makarone (aga ühest pakist jagub mingi 5 supi jaoks). Kartul on meil omast käest. Mõni meist priiskab ja soovib hapukoort ka peale ja leiba kõrvale, aga see selleks.
  Ja mulle meeldib selle toidu juures see enim, et mehel tuleb selle valmistamine paremini välja kui mul ja seega see toit tema teha alati.

 8. Katriinu ütleb:

  Suur potitäis hiinakat – magushapu kana nuudlitega 😀

 9. Helen ütleb:

  Meie pere lemmikuid on chili con carne moodi toidud. Lastele sobib, seal on ju hakkliha! Aga hakkliha sisse saab igasuguseid asju peita: porgandit, tomatit, isegi varssellerit olen sisse pannud. Ja muidugi ube. Isegi suvekõrvitsat! Mõnusalt haududes ja õigeid maitseaineid kasutades ei ole suvekõrvits enam ära tuntav ja isegi kui on, siis vähemalt minu lapsed küll söövad. Sageli panen sisse ka vanaema tehtud paprika-suvekõrvitsaletšot. Sööme kas riisiga või maisichipsidega, hapukoor peale. Suured inimese,d kes tahavad rohkem võrtsi, võivad nt maguse tšillikastmega üle valada. Kõrvale veel nt värsket kurki, tomatit, jääsalatit vms krõmpsu. Mu lapsed nõuavad seda rooga pidevalt.
  Supehea ja meie peres kindla peale minek on parmesanilõhe (guugelda).
  Kolmas toit, mida alati (ja palju) süüakse, on tavaline hakkliha kapsaga. Kartul kõrvale.
  Kõigile maitseb ka kanasupp ja lihtne borš (peedi-hakklihasupp, kuhu on lisatud ka apelsinimahla – jumalik!).
  Ja alati võib teha lihtsalt tatraputru – juubeldused on garanteeritud 🙂

 10. Maris ütleb:

  Lastele kindlasti meeldivad kanafileest nagitsad (fileetükid keeratud munas ja riivsaias/leivas), küpsetatud kas panni peal, ahjus või fritüüris. Kõikvõimalikud kartulipudrud sobivad ka (tavaline, porgandiga, lillkapsaga, kaalikaga jne). Ahjuliha on ka meie laste lemmik. Ja kanapasta koore ja sulajuustuga 🙂

 11. Lilli ütleb:

  Meie pere kindel värk on supp – mingid aedviljad (teen need võiga pannilt läbi), mingi lihavärk (kana, frikadellid vm) ja läheb käiku. Ma hoian hinge kinni, et see periood läbi ei saaks – üliodav ja tervislik.

 12. Kellukas ütleb:

  Praegu läheb kuus toidule natuke alla 100 euri pluss miinus siia-sinna.Peres kaks täiskasvanut pluss mega palju loomi. Ma ei tea, kui lastega perel päriselt läheb niiii palju raha toidule siis ma lapsi ei taha 😀

 13. Raili ütleb:

  Mina olen lapsed ära ostnud kapsahautisega, ülilihtne ja kiire teha ka- kapsas ja hakkliha ja kartul kõrvale. Lapsed söövad ja kiidavad, saab ka mitmeks päevaks potitäie valmis teha.
  Kanasupp ja frikadellisupp lähevad kah hästi peale, samuti võimalik teha vähemalt 2 päeva kogus ja jälle üks mure vähem ning lastele meeldib. Borš on mu isiklik lemmik, aga selle tegemine võtab veidi kauem aega, aga on seda väärt 😉
  Tatar kana kintsuliha, tomati ja sulatatud juustuga põhjustab meie peres alati elavat arutelu teema, et see ei ole söödav, kuid lõpuks kõik taldrikud läigivad ja küsitakse juurdegi 🙂

 14. Kellukas ütleb:

  Ilmselt see, et elan maal ja köögiviljad-puuviljad kasvatan ise,kanamunad,piim omast käest.Siirupid,hoidised,moosid,salatit jne teen ka ise pidevalt varuga.Poest ostan ainult siis kuivaineid (makaron-riis-tatar), suhkurt, loomadele krõbinaid ja konserve ja siis sügavkülma kraami a la kana,hakkliha,maksa jne. Enamasti jälgin soodukaid ja ei põe osta -50% tooteid mida siis sügavkülma panna.

 15. Mariliis ütleb:

  Ma olen ka seda tüüpi, kes vähemalt korra päevas teeb siiski sooja toidu kodus ja tavaliselt on selleks õhtusöök, sest tütar juba koolieas. Temal on ka kindlad lemmikud kujunenud ja need sobivad nii meesperele kui lapsele. Mu tütre absoluutne lemmik on ka kananagitsad, aga ma teen neid ilmselt natuke teistmoodi, nimelt ma ei paneeri munaga vaid viskan need pool tunnikest varem piima sisse ja siis kastan riivsaia sisse ja viskan pannile. Eriti meeldib lapsele kui küpsetan neid pannil kookosrasvaga, sest sel juhul jääb õrn kookose maitse juurde. Muidugi on ka palju suppe, aga minu lapse eripära on see, et ta sööb parema meelega punaseid suppe, seega õppisin kuidas kiirmeetodiga ise kodus teha suur potitäis seljankat, mis tuleb ülimaitsev ja hea ning valmib kiirelt ja lisaks nagu mainiti, siis hakklihaga saab lapsed nii mõndagi sööma ja meie peres ikka figureerib kotletid, pikkpoiss ja kartuli-hakkliha vorm, mille valmistamise aja olen suutnud ka koos küpsetamisega umbes tunnile viia. Ühtlasi pidin mina välja mõtlema viise kuidas lapsele kartulit anda ja selleks teen näiteks imemaitsvaid kartulipannkooke.

 16. Maarja ütleb:

  No meie peres süüakse ka väga erinevaid asju, aga Rakvere eelküpsetatud kalkunikints ja Rannarootsi Teryaki ribid on kogu pere vaieldamatu lemmik. Kahju, et neid kogu aeg ei saa süüa, pigem sellised nädalavahetuse “sööks midagi head” road. Laps saab paari kuu pärast neljaseks ja suhteliselt raske on mingit suppi näiteks kodus pakkuda kui pereisa üldse ei söö ja tembeldab selle mõttetuks lurriks. Jumal tänatud, et lasteaias on kambavaim. Nii mõnus oleks ühel heal päeval teha sööki ja kõik söövad sama asja. Enne saame vist ükssarviku omanikuks, keegi oskab mõnda kasvandust soovitada? Muinasjutumetsa kandis vist peaks olema..

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…