Ma kavatsen aasta lõpuks palju rikkam olla!

Ei! Ma ei saa uusi paari kaksikuid! Isegi ühte last ei saa. Ma räägin siinkohal rahast.

“Tere! Mina olen Henry ja ma ei tea rahast mitte midagi!” kõlaks minu avalause, kui ma viibiksin Anonüümsete Laristajate koosolekul. Sellist kohta paraku ei ole. Aga on loodud #Kogumispäevik, mis annab kübekese lootust minusugustele finantsiliselt küündimatute jaoks, kes tahaksid oma pere rahaasjad kontrolli alla saada. Ma kujutan ette, kuidas Esileedi (minu abikaasa bloginimi) teisest toast seda lugedes ehmununa kiljatab. Ära muretse kallis, see ei tähenda, et ma nüüd ka sinu pangaarve üle arvet pidama hakkan. Hoopis sina ise hakkad.

Minu nägemus rahasse on tüüpilise inimese oma, kelle peres ei olnud mingit rahatarkust. Meie pere tuli toime, aga meil puudusid igasugused säästud. Vastupidi, alati oli kuu lõpuks raha otsas ja kui oligi kuu, kus leidus lisaraha, siis tuli see ikka esimeses poes sirgeks lüüa, sest kõik ju teavad fakti, et kui kuu lõpuks arvel raha nullis ei ole, siis nullib pank selle ise ära. Võib olla ei nulli ka, aga just sellise mentaliteediga olen ma üles kasvanud ja edasi elanud.

Kogu möödunud aasta vaatasin ma kadedusega, millise kire ja hooga Mirjam oma raha-asjadesse korda loob ja ootasin seda õiget hetke, et vankrile hüpata, aga sageli tundus see alustamine nii suur muutus ja ettevõtmine, sest pea liiva all elada tundus palju turvalisem. Tegelikult ei olnud turvalisem. Sain ma ju ülemöödunud aastal koondamisteate, paar kuud enne lõppes Esileedil vanematoetus (emapalk) ja hetkega oli mu rahulolev “Küll kõik laabub” mentaliteet asendunud stressi ja teadmatusega. Meie eelarve vähenes päeva pealt enam kui tuhande euro võrra. Tuli harjuda. Ja me harjusimegi. Ehk me suutsime elada, kaotamata oluliselt elukvaliteedis, tunduvalt väiksema eelarvega.

Mitte keegi meist ei ole ootamatuste eest kaitstud ja mitte keegi meist ei saa lubada olla jätkuvalt rumal finantsasjade maailmas. Kasvatades kolme kolme röövlit, on mul suur vastutus. Vabandan, kahte röövlit ja seda kolmandat tüüpi, kes ei ole kunagi midagi teinud, kui midagi juhtub. Mis siis, et tema ainsana sündmuspaigal on. Kunagi ütles keegi mulle, et lapsed on hästi ausad. Ta vist ei olnud minu lastega kohtunud.

Seepärast otsustasin ma Swedbanki rahaasjade teabekeskuse poolt veetava tänuväärse projektiga liituda. Seega arvestage, et ma olen täielik algaja. Ma õpin koos teiega. Ma avastan koos teiega ja ma nii õnnestun kui äpardun koos teiega. Seda kõike sooviksin ma teiega jagada ja veelgi enam, teha koos teiega. Ma olen oma sõrme andnud, et ma teen seda järjepidevalt terve aasta, mis on pikem ettevõtmine kui ma eales ühtegi asja teinud olen. See nõuab minult suurt pingutust ja ka teilt, aga ma luban, et ma olen nii õppija-, toetaja-, innustaja- ja nõuandja rollis, sest projektis sees olles, on mul ehk parem ligipääs panga rahageeniuste mõistuseni. Saan küsida, kui on üleval küsimused, millele me keegi vastust leida ei oska.

Selleks, et ma saaks detsembris juba praegu ostetud vahuveini lahti korkida ja möödunud aastale kergendustundega järele vaadata, pean ma püstitama eesmärgid, mida ma antud aastalt saavutada soovin. Ma otsustasin, et ma püstitan kolm suurt eesmärki.

Minu esimeseks eesmärgiks on see, et mul oleks lisaarvel raha, mida mul praegu ei ole. Aasta lõpuks peaks mul lisaarvel olema 10 000 eurot. Ma arvan, et selline puhverkonto on vajalik, mis kaitseb meid ootamatuste eest. Kas selle saavutamine aasta lõpuks on lihtne? Absoluutselt mitte. Veelgi enam, see eeldab mul lisateenistust aasta jooksul. Leida lisavõimalusi rahavoogudeks, sest näiteks täna hommikul oli mu palgapäev ja enne seda oli arvel vaid 26 eurot. Kui ma paneks iga kuu kõrvale 26 eurot, ei oleks ma aasta lõpus just eriti kaugele jõudnud. 

Kuid mu arvel on kõigest 26 eurot mitte sellepärast, et elu oleks nii kallis ja minu palk niivõrd väike, kuigi mõlemad väited on tõesed. Mu arvel on nii vähe raha, sest mul ei ole eelarvet – mul ei ole mingit plaani. Kui mulle meeldib, siis ma ostan. Ei tule rahaga välja? Aga mul on ju krediitkaart! Ei piisa? Aga me saime ju sularaha jõuludeks! Kas mul tegelikult on seda tarvis? Henry, ära ole kitsi! Osta ära! 

See toob mu teise eesmärgini – ma hakkan pidama eelarvepäevikut. Ma tean, et me kulutame toidule ebamõistlikult palju raha lihtsalt sellepärast, et meil ei ole mitte mingit plaani. Kell kuus õhtul hakkame planeerima, mida me õhtuks süüa teha võiks. Ehk aasta jooksul (loodetavasti õige pea) töötan ma  välja eelarve, kus on mu kulud paigas ja lähtun raha kasutuses sellest. Ma jagan seda mingis vormis ka teiega kindlasti.

Kolmandaks eesmärgiks, on saada targemaks investeerimismaailmas. Aktsiad, bitcoinid, osakud, kinnisvara jms. On ju seegi viis säästa ja teenida. Kuidas see käib? Pole aimugi. Kunagi ma pistsin varba sellesse maailma ja üritasin teenida andes sõbra ärile laenu, mis pidi mulle intressiga kiirelt tagasi tulema. Raha sain tagasi, kuid sõpra ja intresse ei saanud. See võiks olla ka üks eesmärke – ära laena sõpradele. Kuid aasta lõpuks, olles natukene targem investeerimise maailmas, tahan ma, et mul oleks ka oma elu esimene 1000 eurot kusagile investeeritud. Seega pean ma suutma aastaga koguda suisa 11 000 eurot. See nõuab mult loovust ja distsipliini, kuid tehtav. See on seda väärt, et selleks pingutada ja kui ma suudan sellest kivist vee välja pigistada, siis on vaid taevas mu piiriks.

Et olla lõpuni aus, siis sõbralt aasta tagasi kättesaadud 5000 eurot on mul siiani alles. Peaaegu. Täpsemalt 4000. Ok, just lugesin ja mul on seal 3700 eurot. Ehk see leevendab mu aastat selle võrra ja ma pean enda säästudele lisama veel 11 000-3700=7300 eurot. 

See pikk sissejuhatus rääkis minust, kuid ma tahaksin nüüd teha üleskutse ka sulle – osale sina ka! Pane ka ennast proovile. Võta kontroll enda raha üle enesele tagasi ja kogu endale puhver, et ootamatused sind rajalt maha ei võtaks! Iga kuu on teemakuud, kus me õpime koos sinuga, kuida teha arukaid valikuid ja on vaheväljakutsed, milles ma koos sinuga osaleda saan ja kui sa osa võtad, siis aasta lõpuks ei ole võit vaid endale peegli ees pai tegemine, vaid Swedbank tunnustab edukaid ka rahaliselt. Mitte ainult ei ole sul rohkem raha, sest sa oled säästnud ja teinud paremaid valikuid, vaid sul on võimalus teenida selles projektis osaledes.

Igal juhul olen ma väga elevil ja juba ootan, kuidas me selle aastaga areneme. Mul pole illusiooni, et see saab olema lust ja lillepidu, aga see ongi hea. Projektist eraldiseisvalt lubasin ma sel aastal hakata “Yes maniks”, kes kogeb, teeb ja õpib rohkem kui kunagi varem. Õppides ja kogedes ei peagi kogema vaid kergust ja mugavust- vastupidi me õpime seal, kus me astume mugavustsoonist välja. Kui oled valmis, siis pane kirja enda mõõdetavad aasta eesmärgid ja tule #Kogumispäeviku FB lehele, kus toimub põhivestlus ja hakkame pihta (eesmärkide seadmise tabel on ka Kogumispäeviku lehel failide seas). Samm sammu haaval.

Kommentaarid

“Ma kavatsen aasta lõpuks palju rikkam olla!” on saanud 42 vastust

 1. K ütleb:

  Me kogusime abikaasaga 11kuuga 11 000 eurot… praegu seda siia kirja pannes on see ikka ULME… jah, oli raske vahepeal töötada 2 töökoha koormusega (mõlemad siis)… aga tehtud ta sai. Sellel aastal jätkame sama rada – nüüd ei kogu lihtsalt enam üheks päevaks seda raha 😀 aga just seda sama puhverraha, mida polnud meil enne… mitte ainsat sentigi.

  Nii et edu meile kõigile! Algus on juba tehtud, pulmadeks kogutud rahast jäi kenakesti üle (seetõttu ka endale niiii suure eesmärgi panime enne) ja nüüd siit on kena edasi minna.

  • Henry ütleb:

   Super tulemus! Ma ei näe kusagilt nii suurt raha tulemas ja ülejäämas, aga virisemine, et ma ei suuda, ei viiks ka kuidagi asjale lähemale 🙂

 2. Kristel ütleb:

  Selleks, et kampa lüüa, peaksin ilmselt ühe täiskohaga töö veel juurde muretsema sest no pole reaalne tavalise lihtinimesena selliseid numbreid säästa. Isegi 200 kõrvale panna iga kuu on paras väljakutse Ja me ei käi reisimas ega restoranides.. Ei shoppa, ostame ainult vajalikku!
  Sa oled muidu muhe tegelane aga ma arvan, et suurte numbrite välja ütlemine ja oma rahakoti tuulutamine teiste silmade all ei jäta enam nii muhedat muljet.. Kisub Marimelliks ära. Kahju! PS! Kui see on turundustrikk siis see töötab sest enamust kindlasti huvitab see teema… Sinu rahakoti sisu mitte säästma õppimine

  • Henry ütleb:

   Tohoh. Tegemist on kogumispäevikuga. Kõigil meist on erinevad sissetulekud ja erinevad väljaminekud. Sa ei pea enda eesmärke võrdlema minuga ja ega mina sinuga. Minu rikkus ei tule sinu arvelt, ega sinu rikkus minu arvelt. Kui ma võtan raha asjad luubi alla ja teen seda avalikult, kas ei oleks parem kui ma jääks ausaks ning räägiks asjadest nii nagu see on? Nagu ma ütlesin, siis ka minul oleks keeruline säästa 200 eurot. Minu jääk möödunud kuust on 26 eurot ja me peame enda suhtumist rahasse muutma. Lihtsalt erinevalt sinust ei osta meie ainult vajalikku, seega meie teed sinuga ei ole päris samad. Missugused need meie pere numbrid on, ei tohiks ju kuidagi mõjutada ei sind, ega kedagi teist. Ära näe seda uhkustamisena, vaid minu rumalusena raha vallas, milles ma püüangi paremaks saada.

   • Henry ütleb:

    Pluss, kui sa suudaksid säästa iga kuu isegi 100 eurot ja panna kõrvalarvele, siis oleks sul aasta lõpuks 1200 eurot – raha, mida sul praegu ei ole.

 3. Krista ütleb:

  Oijah, tahaks endagi rahaasjad käpa alla saada, eriti nüüd kus endalgi vanemahüvitise saamine selja taga ning tahaks ASAP tööasjad korda saada (veits väga complicated teema).

  Siiani olen üritanud kahel korral mingit Exceli tabelit pidada, aga paari kuuga jõuan staadiumisse “kle, ma ei viitsi täna kirja panna… äkki laupäeval vms” ja see laupäev lükkub edasi ja edasi… eriti demotiveeriv on, kui nurgapoe tšekid ei näita tooteid, vaid mingeid müstilisi DICT 1tesid. “Okei, kas see DICT 1 on nüüd see appi-meil-sai-peldikupaber-otsa või see ma-olen-kuri-osta-mulle-jäätist?”

  Krüptoraha teemal liitusin aasta tagasi ühe plokiahelal põhineva blogimisplatvormiga, kus upvotedega raha saab teenida, aga paraku seda päris kirjutamispisikut ma pole saanud, põhjusteks vaalade onupojapoliitika, langev kurss ja, et keegi enam lugeda ega reageerida ei viitsi. Mingi mikroskoopiline basic income vist isegi tiksub ka automatiseeritud hääletamisega, aga see pole mul pea sentigi väärt hetkel.

  Tea, kas oleks mõtet mingisse kasvukontosse investeerida kusagil pangas? Nii umbes 10€ äkki – tundub küll naeruväärselt väike summa, aga ikka…

  Proovin se aastal rohkem tähelepanu Kogumispäeviku grupil hoida ning ka Teie teekonda säästmisel jälgida, ehk õnnestub endalgi seekord end veidigi muuta ja ka sellest “konto on nullis” ringist välja väänelda. :’)

 4. Eku ütleb:

  Kui ma tahaks aastaga 10000 koguda siis ma peaks iga kuu kogu oma raha kõrvale panema, arved maksmata jätma ja söömata olema 😀 Tundub lihtne. 😀

  • Henry ütleb:

   mina ka. sellepärast ongi see väljakutse, et leida võimalusi kus kulusid koomale tõmmata ja kust raha juurde saada.

 5. k ütleb:

  Krista, aga proovi ehk telefonipõhist kulude kirjapanekut. Kas mõnd äppi, nt Monefy, või tew Googledoc Exceli asemel. Mina märgin jooksvalt sinna kulud üles, et ei tekiks mingit tshekikuhja.
  See väikeste summade kõrvalepanek on ka hea, näitab, et saab küll koguda. SEB digikassa või LHV kasvukonto ja mikroinvesteerimine või lihtsalt otsekorraldus 5-10 EUR nädalas.

  • Krista ütleb:

   Peaks vist tõesti äpile üle minema. Monefys või kusagil oli pangaga ühendamine ka, aga kui turvaline see olla võib?

 6. Rahakratt ütleb:

  Mul ei ole õrna aimugi, kuidas ma siia lehele sattusin. Omaarust olin oma igapäevast pärastlõunast pornot otsimas, aga okei… Tublid mõtted ja eesmärgid. Ma just üleeile hurjutasin iseennast oma blogis, et kui praegu papiteemadega ei tegeleks ja endiselt asju edasi lükkaksin, siis järgneks päris korralik enesenahutus (ja ilma igasuguse porno ja erootilise varjundita).
  Pärituult finantspurjedesse!

  • Henry ütleb:

   Ma vaatan ennast aeg-ajalt justkui eemalt kuidas ma kupüür kupüüri järel tuld otsa panen. Leia teinekordki lõunaporri aegu hetke siia. Plaanin rahast kirjutada umbes kolm korda kuus

 7. Tiiu ütleb:

  Ma küll ei arva, et summade kirjapanek kuidagi halvasti mõjuks. Väga hea ongi perspektiivist aru saada. Muidu ei oleks huvi seda niisama heietust lugeda.
  Mina käin kindlasti sinuga selle teekonna kaasas ja endalgi on eesmärk kokku vähemalt 16 000 EUR rahatagavara saada. Sellest muidugi 9 000 EUR on juba olemas. Sh on ka raha, mida olen juba Mintosesse investeerinud. Teenin kenakese 11% aastas sellega intressi ja tore endal vaadata, kuidas raha kasvab. Pahupool ka.. Just vaatasin, et oi, ma olen 40 EUR teeninud, äkki võiksin endale lubada nüüd midagi. Aga kui investeerimise osas huvi, siis uuri Mintose kohta – ütleks, et siiamaani tundub suhteliselt riskivaba olevat.
  Olen olnud väga agressiivsel säästulainel, kus panen kõrvale 40-50% sissetulekust. Ütleme, et seda päris teha ei taha, kuna tahaksin siiski ka elu nautida. Tahangi käia ikkagi paar korda kuus väljas restoranis söömas või kokteile joomas jne. Pigem tahaks igapäevaselt mõistlikumalt majandada – planeerida toidukordi (kehakaalule ka kasuks), mitte osta suvalist tilu-lilu, müüa nt seisma jäänud asju, mitte käia kuskil all inclusive reisidel (viimane tüütas nii ära, et selle aasta eesmärk on ühelegi sellisele mitte minna) jne.
  Loodame parimat ja tore, et kaasvõitlejaid on! 🙂

  • Henry ütleb:

   just, meil on erinevad teekonnad, erinevad eesmärgid. Isegi kui see eesmärk on aasta lõpuks arvele 1000 eurot, on see raha, mida sel inimesel praegu ei ole. Teeme ära!

 8. Kadi ütleb:

  Oh, ma olen lausa kohutav rahaasjades. Kui on, siis on hästi ja tuleb kulutada. Kui pole, noh, siis pole. Kuigi viimastel aastatel ma ikka kaalutlevam oma ostude suhtes. Ma shoppan väga harva, käin hädapärast riidepoes. Meelelahutusele küll kulub – kino, liiga tihti mäkis käimine ehk, väljasõidud. Emotsioonostud – nänn ja näksimine. Trenni kuumakse, kus ma ei käi..
  Suuremalt jaolt me siiski sööme oma raha ära. Iga kuu lõpp omadega nullis. See on omaette saavutus, kui kahekohaline summa kontole jääb. Ja nii kuust-kuusse.
  Olen pidanud arvepidamist, kõik tšekid kokku ning järgmine kuu üritab kulutusi vähendada. Mõnda aega olen edukas, kuid siis jääb see tšekihunnik kuskile seisma ja oma aega ootama. Just eile koristasin kappi ja seal oli hunnik novembri ja detsembri tšekke.
  Lubasin sellest kuust asja jälle käsile võtta ja ka kogumise. Väljaminekuid on ees ootamas, aga vaba raha null.
  Täna nagu tellitult viskas sebis ette rahapäeviku ning muidugi tegin ära, et hea topelt silma peal hoida raha liikumisel.
  Mina liitun! Teeme ära! Aasta lõpuks targemad, osavamad ja rikkamad!

  • Henry ütleb:

   Absoluutselt oleme aasta lõpuks targemad. Ja eks ma olen realist, ma tean, et paljudel ind paari kuu pärast langeb ja parim, mida me teha saame, on anda endast parim. Mina olen ennast pühendanud lõpuni välja!

 9. Ele ütleb:

  Säästame umbes 50% sissetulekutest(kui sissetulekud nt 1000€ panen 500€ kõrvale, kui 700€ siis 350€ jme),Kõike minimaalselt on moto. Ostan vaid kauakestvaid ja kvaliteetseid riideid ja hooajakaupa ei vaatagi. Toidukorrad enam-vähem planeeritud. Mõni täistera krõpsupakk ja kõrsikud, päevalilleseemned eksivad vahel korvi. Ei investeeri hetkel kuskile, kuna raha võib vaja minna, kui ihaldatud kinnisvara müüki peaks tulema. Tavaliselt investeerimisvõimalused eeldavad vähemalt aastast lepingut ning Bondora jms ei soovi koostööd teha.

  • Henry ütleb:

   Vau. Umbes 10 aastat tagasi, oleks me saanud ka säästa 50% enda sissetulekutest, aga mitte enam. Meid on peres viis ja meie sissetulekud hetkel viie inimese peale umbes 2000 eurot. Midagi kindlasti annab säästa, aga mitte poole, sest viiendik sellest läheb juba kodulaenu peale.

 10. KP ütleb:

  Tubli. Jälgin. Olen 35 ja mul on ka kaksikud. Oleme mehega läbi valu ja vile ennast pangalaenudest vabaks saanud ja nyyd tegelen “unistustetäitimisekonto” täitmisega. Võin endale pai tehes õelda, et olen säästmise ja eelarvetsamisega tegelenud juba viimased 3 aastat ja see on ausõna parim otsus. Jõudu sulle sellel teekonnal!

  • Henry ütleb:

   See võib päris kergendav tunne olla, kui sa ei ole kellelegi midagi võlgu. Järgmised 20 aastat meil siiski kodulaen kukil. Loodetavasti saame enne rikkaks ja sellega ühele poole 🙂

 11. Aigi ütleb:

  Oskad sa, Henry, suunata, kust saab lugeda selle kohta, kuidas Swedbank antud ettevõtmist toetab.

  Tänud!

  • Henry ütleb:

   Nad toetavad seal #Kogumispäeviku grupis nõu ja üleskutsetega ning aastalõpus annavad tublimatele ka rahalisis preemiaid. Sellest nad räägivad seal grupis ka ise paari päeva jooksul lähemalt.

 12. K ütleb:

  super, et sa selle ette võtad, sa oled nii motiveeriv ja kaasakiskuv, et tulen ka kaasa, kuigi summad on palju väiksemad, kuus 100 kõrvale on hästi ja seda ma yritan saavutada 🙂 loodan, et see õnnestub 🙂 sinuga eelmine aasta dieeti pidada oli vahva, usun, et seekordki läheb kõik hästi 🙂

  • Henry ütleb:

   aitäh! Iga summad on erinevad ja eesmärgid ka. Mis iganes sa eesmärgiks sead, pingutame koos oma püksirihma 🙂

 13. K. ütleb:

  Mina ka liitun sinuga! Mul on endale ise valmis tehtud telefonis exceli appis tabel, kuhu olen kirja pannud kõik sissetulekud ja väljaminekud ja seda suht detailselt. Minu töö puhul on raske see, et oled harjunud, et raha on koguaeg käes, aga teatavasti jälle – mis kergelt tulnud see kergelt läinud. Tagasivaadates mul süda tilgub verd, et miks ma pole säästnud vaid olengi suhteliselt laia elu elanud. Aga eesmärk paigas – aasta lõpuks 10000€ kogumiskontol. Edu meile!

  • Henry ütleb:

   Edu meile! Aitab mõttetust tarbimisest. Hakkame avastama, mis on päriselt tähtis 🙂

 14. Blond ütleb:

  Mina hakkasin umbes 5a tagasi raha kõrvale panema, rohkem aga just paari viimase aasta jooksul ja sularaha on absoluutne lemmik.
  Kasutan Seb panga digikassat kogumiseks.
  Kuskil 2a tagasi muustin oma igapäev toidupoes käimise 2x nädalas käimiseks. Toidule kulub senini liiga palju raha sest oleme pere, kes sööb üldiselt seda mille järgi isu on, olen hakanud vähemalt kg hindasid jälgima mitte tüki hindasid mis “soodused”.
  Eelmine aasta sai lõpetatud ette pandud eesmärgiga ja lausa pisikese plussiga, kuigi aasta sisse jäi ootamatu kihlumine ja abiellumine. See eest aasta lõpus sai veel rohkem tööd tehtid ja see oli seda väärt.
  Olen väga huvitatid investeerimisest aga selleks peaks keegi selle mulle kõigepealt puust ja punaseks tegema 😀
  Huvitav on veel see, et kui seltskonnas tuleb teemaks kogumine siis minust oodatakse seda kõige vähem aga olen selles aktiivsem kui enamus tutvusringkonnas 🙂
  Selle aasta eesmärk on, et tahaks poole rohkem suuta kõrvale panna kui möödunud aastal.
  Ja ei, summad ei ole ulmelised, mäletan,et alustasin jäid summad ala 20-50€. Olen teisigi ergutanud, et parem alustada piskult kui üldse mitte milegiga 😉

  • Henry ütleb:

   Alati on mustad lambad need, kes ongi edukamad. Väga tubli oled! Mulle eeskujuks 🙂

 15. mai ütleb:

  1000 eurot aastas koguda on üüratu summa. Seitse aastat ja seitse tonni, täpselt sellega sain ma hakkama. Tõsi, ma “kulutasin” selle ära – maksin ära majalaenu jäägi ja mu rahatagavara on null. Seega alustan aga jälle…

 16. Pillekas ütleb:

  Mina eelmine aasta tegin kogumispäeviku ülesandeid kaasa ja sain oma rahakasutamise osas palju targemaks. Kuna mul eelmisel aastal oli ainuke sissetulek lasteraha, siis säästa palju ei õnnestunud aga sain välja olukorrast, kus enne uut lasteraha päeva pangakonto nullis oli. Sel aastal esimese paari kuu jooksul plaanin ühe laenu tagasi maksta ja siis hakkan säästukontole raha koguma.

  • Henry ütleb:

   Väga head eesmärgid! Anna siis jooksvalt tagasisidet, kuidas sul läheb ka!

 17. Egle ütleb:

  Päris konkreetselt kogumispävikuga liitunud ei ole, kuid olen juba iseseisvalt umbes 2 aastat eelarvet pidanud . Jah, mitte just seda kõige õigemat võib olla, kuid iga kuu täidan ära ekseli tuludega ning peamiste kuludega. Lisaks olen juba umbes kaks aastat olnud nädalamenüüde fänn – st. istume elukaaslasega iga pühapäev maha ning mõtleme, mis me tuleval nädalal süüa soovime ning selle järgi hiljem käime poes. See aitab kindlasti vältida toidu halvaks minemist ning raiskamist. Mis veel rangemaks selle menüü teeb on see, et üldiselt oleme arvestanud 50€ nädala toidu raha 2’le inimesele, st kui kuus on 4 nädalat siis paneme juba kõrvale kuu toiduraha 200€, kindlustamaks, et mis ootamatu väljaminek meil ka ei oleks, siis kõhud saame täis ikka :).
  Sellel aastal mõtlesin, et võtaks selle kogumise tõsisemalt ette – leiaks lisavõimalusi raha teenimiseks ning disiplineerima ennast veel enam mitte kulutama raha asjadele mida ei ole tarvis – või mis peamine – mis ei ole kehale kasulik (rämpstoit ja näksimine on üks lemmikumaid tegevusi õhtuti). Hetkel kuni 1,5 aastat olen pannud pea iga kuu kõrvale palgast umbes 50-150€, et oleks olemas lisaraha ootamatute väljaminekute jaoks – see on hea kui raha on kõrvale pandud, aga veel parem on tegelikult, et see oleks sinna mingi kindla eesmärgiga pandud, sest vastasel juhul võib juhtuda see, et raha kasutatakse valel eesmärgil (olen juba kogumiskontolt mitu korda raha ootamatuteks juhtudeks kasutanud). Nüüd aga mõtlesin ka mina sellel aastal kogumispäevikus teekonnaga alustada ning seadsin endale eesmärgi – miks tahan koguda, kuidas kavatsen koguda ning mida ma tegema pean, et saada vajalik summa kokku. Selle aasta eesmärgiks on koguda raha kahes etapis, kuid aastalõikes kokku oleks summa 6000€.

  Väga äge on tegelikult näha, et inimesed selle väljakutse vastu võtavad ning tahavad omandada rohkem teadmisi rahaplaneerimisest ning säästmisest.

  Edu ka sulle ning kõikidele teistele kaaskogujatele! 🙂

 18. Henry ütleb:

  6000 on väga hea eesmärk. Eesmärk paigas, siis nüüd tuleb hakata tegema samme, et see reaalsuseks saaks. Ma panin nüüd paberile eesmärgid kirja ja hakkan homme enda eelarvet paika panema 🙂

 19. Annika ütleb:

  Ma tulen paati! Olen muidu päris viisaka finantskäitumisega, et rahadega väga ei laamenda ja impulssostude hulka olen kõvasti vähendanud. Pean säästmist oluliseks ja on õnnestunud säästa ka, aga arenguruumi selles vallas muidugi kõvasti ja ainult omaenese tarkusega kaugele ei purjeta. Nii et ootan põnevusega !
  Ahjaa, elektri ma juba vaatasin Sinu eeskujul üle, nii et järgmine kuu on oodata väiksemat arvet 🙂 !

 20. Rahakratt ütleb:

  Muidugi ma eksin siia veel nüüd, kui raha lõhn üles kerkis. On mida jälgida. Mõned mõtted oksendan veel siia võõrasse kommentaariumisse, kui peremees lubab.

  Mina alustasin tõsisemat rahadega jändamist ca 3,5 aastat tagasi ja siis sünnitasin ka selle mütoloogilise Rahakrati.. Alguses pressisin ka kõvasti säästunumbreid, litsusin hambapasta tuubi tooli jala all nii tühjaks, et isegi Kolgeidi logo kulus tuubi peal ära, aga üsna kiirelt sai isegi minusugune madalalaubaline aru, et hoopis efektiivsem on otsida mingeid lisa-avantüüre ja tõsta sissetulevaid pappe: flipin mingit suvalist tuttavate tehnikat või mööblit vms, mida neil enam vaja pole. Olen keeranud oma blogi vaikselt tulutoovaks (null eurose investeeringuga). Otsin võimalusi investeerimiseks jne. See kõik teeb sissetuleva papi numbri suuremaks ja seetõttu on ka lihtsam kõrvale panna.

  Teine asi on kodulaen. Miks te seda nii kiiresti kõik ära tahate maksta? Koduvõlg on teil ilmselt suht odav, mingi 2-3 prossa, eks? Ehk siis raha on odavalt käes. Teen ise ka mingit koduvõla skeemi praegu, et saaks odavat raha ja panna seda suurema tootlusega tööle. Mõelge natuke nagu ettevõtja: su firma võtab nt 10 prossase ärilaenu selleks, et teenida 20 prossa tootlust selle rahaga – on ju tasuv? Selles mõttes ei ole kallist laenu olemas, kui sa selle rahaga endale suuremat raha teha suudad. Koduvõlg on üks odavamaid rahasid ja selle asemel, et koguda verise suuga laenu varasemat tagasimakset, siis parem kogu ja pane see sama raha tööle. Isegi mingi enam-vähem turvalisem hoiuühistu maksab 5% intresse. Ehk siis üldiselt mingi valemiga ei tasu seda raha laenu teenindamiseks ära anda ega paaniliselt koduvõla varase tagasimakse nimel ennast songani ponnestada.

  Üks põhjus, et kodulaen nobedalt tagasi maksta, on ehk nö vaimne rahulolu, et oled võlast vaba ja nüüd sammud oma järgmiste rahaliste eesmärkide poole. Muus osas ma eriti mõtet ei näe. Eriti veel juhul, kui oled skoorinud fix maksetega laenu: täna on kuumakse 500€ ja samuti 20 aasta pärast on kuumakse 500€, aga 20 a pärast on see 500€ väärt palju vähem – vb isegi poole vähem. Raha väärtus on tänases päevas alati suurem kui tulevikus, sest mängu tueb tegelane nimega inflatsioon, mis sööb raha sama väledalt nagu rooste Opeli kereplekki.

  Väga utreeritud näide on see, et kui kogud 10k ja annad selle varaseks koduvõlga tasumiseks, siis “teenid tootlust” need 3%, mis sul koduvõla intress on. Ehk siis umbes 300€ – et nagu pääsed 300€ ekstra intressi tasumisest varasema tagasimaksega ja oled selle kokku hoidnud. Kui aga suudad see 10k panna teenima nt aktsiatesse (keskmiselt öeldakse vist 7% aktsiaturu tootluseks), siis teenid igal aastal 700€. Ja see 700€ paned ju iga aasta uuesti teenimisringi liitintressina tagasi, ehk siis järgmisel aastal korjab sulle intressi juba 10,7k€.

  Mõelge enne, kui raha rõõmsalt panka tagasi viite.

  • Margit ütleb:

   Meie peres on kodulaenu varasem tagasimaksmine vahel ikka teemaks olnud. Ainus objektiivne põhjendus ongi just see hingerahu: kuna meil rohkem kinnisvara ega muud suure väärtusega vara ei ole, siis suhteliselt nukker tundub see variant, kui elus peaks kõik nii valesti minema, et pank lõpuks su kodust välja tõstab. Kuhu siis, kuuse alla? Kõigil ei ole ka sellist tugivõrgustikku, mille najale raskel ajal kukkuda… Õudselt hea oleks teadmine, et kodu on laenukohustusest vaba ja saab edasi oma finantseesmärkide täitmise juurde minna.

   Ratsionaalselt: ebamõistlik otsus, aga tulevastele tormisematele aegadele mõeldes: hingerahu maksab ju ka midagi? Praeguse kõrge hõive ja palgatõusu tingimustes on hea ja turvaline toimetada, aga kui kriis kohale jõuab, töötus muudkui kasvab, majandus tõmbab pidurit ja palgad koos sellega, lisaks teeb Euribor näiteks mõniprotsendilise hüppe, then what? Kogutud meelerahufond ei kesta igavesti.

   Teisalt jälle suruvad peale kõik muud põhjendused, miks kodulaenu varem tagasi maksta ei ole üldse mõistlik. Need samad põhjused, mis sa välja tõid. Liitintress, eksole. Kuna peres mõlemad oleme investeerimisega käe valgeks saanud (ühel paar, teisel üks aasta “staaži”), siis ilge tahtmine oleks kõik säästud iga kuu investeeringutesse suunata. Aga kahjuks on nii, et 80% neist suuname hoopis oma suhteliselt odavalt soetatud räämas seisukorras kodu ringiehitamisele ja väga ootame seda aega, kui kodu valmis saab ja selle raha hoopis investeeringutesse suunata saaks. Oled oma 50% klubis justkui, aga sellest 50% enamik rändab koduehitusse ja vaid 15% investeeringutesse – iga kuu teeb meele natuke mustaks.

   Olen ka selles osas mõtteid mõlgutanud, et maksta kodulaenu tavamaksetele tulevikus iga aasta mingi summa lisaks, nt paar/mõni tuhat eurot. Niimoodi saaks justkui mõlemat teha: korraliku hulga sääste suunata investeeringutesse, aga natuke ka hingerahu juurde saada. Kuivõrd mõistlik see on: ei ole veel enda jaoks välja nuputanud.

 21. Rahakratt ütleb:

  Kui võin mainida, siis palju selliseid mõtteid leiad minu blogist. Eriti kutsun siinset Peremeest ennast lugema ja motiveerituna püsima. 3,5 a tagasi alustasin minagi nullist. Täna pean oma finantsvabadussõda juba 70k eurose laskemoonaga.

  http://www.rahakratt.ee

 22. Betja ütleb:

  Ooh, valus ja samas nii vajalik teema. Elu tegi omad korrektuurid ja meeldivalt laiast elamisest sai -1000€ kuus üksikemana. Üsna valus löök, aga tehtav. Järgi ei jää küll sentigi tänase seisuga, aga kindlasti annaks õgvendada seda mugavuste arvelt 🙂 jälgin huviga!

 23. Katre ütleb:

  Oh, mul just praegu tuli geniaalne plaan kuidas ma vähemalt järgmise aasta veebruariks 1200 euri kogun – annan riigile intressita laenu aasta jooksul ja saan siis tuludeklaratsiooniga tagasi selle 🙂 Ok nali naljaks, aga see tulumaksuvabamiinimumi mittekasutamine tundub tehtavam kui iga kuu niisama 100 euri lisakontole panna. Ennast teades siis raudselt ikka kibeleks millegi peale vahepeal seal kulutama.

  Tõsisemalt rääkides siis põhieesmärk oleks järgmise 5aastaga oma kodulaen ära maksta – see oleks nii 10 000 aastas. Ei tea kas säästma jõuan, aga eesmärk olekski igakuiselt pigem palgast ära elada, kui lisatulu juurde kasutada iga kuu . Eks see ka nagu säästmine samas. Oma majas elades muidugi on neid kohti küll kuhu aasta jooksul see raha kulub.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas pigem ootamatu pettumuse olukorras

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…

 • Midagi hoopis teistsugust

  Postitus valmis koostöös GoGoNanoga Ma huvi pärast vaatasin, et millal oli minu esimene koostöö GoGoNanoga ja kui mu blogi mulle ei valeta (vabalt võib), oli meie esimene koostegemine…