Ideid kingikotti | Üks mäng, mille käigus lapsed käed käiku lasid ja teine, milles Esileedi kehv kaotaja oli – a mida henry teeb?

Ideid kingikotti | Üks mäng, mille käigus lapsed käed käiku lasid ja teine, milles Esileedi kehv kaotaja oli

13.12 2018


Perele tõi mängurõõmu Coop

Kui on olemas üks asi, millest mul mitte kunagi küll ei saa, siis see on võitmine. Ma ei tea, kui hästi tuntud see fakt teile on, aga ma olen meeletult võistlushimuline. Ma võistlen inimestega isegi siis kui nad ei tea, et ma nendega võistlen. Näiteks kui ma kõnnin ja ma kuulen, et selja tagant tuleb auto, siis see, kes järgmise laternapostini jõuab, on võitja. Ma küll valin sellise finišijoone, mille puhul ma tean, et mina selleni esimesena jõuan ja vahel kui ei jõua, siis võistlus ei lähe nagunii arvesse, kuna mina olen jala ja tema on autoga. Läheb arvesse vaid siis kui mina võidan.

Seekord ma räägin teile kahest väga emotsionaalselt laetud lauamängust. Mõlema mängu puhul joonistub väga selgelt välja, kes on võitja ja kes kaotaja. Esimene mäng on miski, mida pigem koos lastega mängida ja teine on rohkem täiskasvanutele. Mul on väga hea meel selliste mängude otsa komistada, sest Sõnasõda on just selline, mis mulle eriti pinget pakub, kuna ma pean end seda tüüpi mängudes keskmisest paremaks ja igasugune kaotus selles mängus on suur löök mu egole ja MonsterSlap pani lastel silmad särama ja täitis toa kilgetega. Ok, need on alati kilkeid täis, aga täna olid nad eriti valjud.

Piiga kolli jahtimas

MonsterSlap on hoopis teistsugune mäng kui see, mida sa lauamängust ootad ja see pani lapsed meeletult kihama, sest sel on kõik komponendid olemas, et see oleks nende silmis tõeline hitt- seal on monstrumid, see on kiire, sul on võimalik teiselt punkte röövida ja mänguvahendid on midagi täiesti teistsugust. Selle mängu loojad mõtlesid kindlasti kastist väljapoole.

Karbi peale on kirjutatud, et see sobib vanusele 5+ ja see on tõsi. Kuid ka meie saime mängitud. Me pidime vaid natukene reegleid painutama. Mäng seisneb selles, et on olemas hulk erinevaid koletisi, kelle pildid tuleb laua peale seada ja kaasas oleva spinneriga, kus on peal kõik kaartidel olevad monstrumid, tuleb keerutada ja selle kolli pilt, kelle peale spinneri nool jääb, tuleb kibekiirelt kinni püüda. Just see püüdmismoment on see, mis selle mängu nii emotsionaalselt laetuks teeb, sest see, kes selle esimesena kätte saab, liigub edasi. Ja kinnipüüdmiseks on mängus hästi elastsest kummisest materjalist tehtud kleepuvad käed mis tuleb käiku lasta, millega tulebki kolli peale esimesena lajatada, et punkt endale saada ja mängulaual edasi liikuda.

Nõuab koordinaatsiooni ja valmisolekut mängu lihtsalt nautida. Viimase nõudmisega jäävad minu lapsed lihtsalt hätta, sest elu ei ole veel neile õpetanud, et mängudes on alati võitjad ja kaotajad ning kes iganes  vajamineva kolli kinni püüdis, pidi elu eest lauast plehku panema, sest kaotajad jooksid pisarais ja tuliselt edukale haarajale järele. Et mitte muuta esimest lõbusat mängukogemust sõjatandriks muutsime me lihtsalt natukene reegleid, et see, kes spinnerit keerutab, see on ainus, kes oma kleepuva käega monstrumeid püüda võib ka. Selline muudatus sobis kõigile ja ka vaimustuses olid kõik. Isegi Esileedi.

Esileedi oli mängus eriti osav!

Igal juhul pani see mäng oma olemuse ja mänguviisi tõttu lastel silmad särama. Ma lihtsalt soovitan esimestel kordadel seda lastega koos mängida, sest need kleepuvad käed on väga sobivad ka muude asjade haaramiseks nagu vildikad, Piiga juuksed, laelambid. Me pidime lausa veenma neid, et mängu lõppedes nad oma mänguvahendid tagasi annaks. Kõiki ei saanudki ja Vennas magab täna öösel kleepuv käsi kaisus.

Sõnasõda

Teist mängu mängisime me Esileediga kahekesi ja selle nimeks oli Sõnasõda. See on lauamängu tüüp, milles mina enamjaolt säran. Igast Aliased ja sõnaseletused – see on minu ampluaa. Ka Sõnasõjas panin ma korralikult paika ja testimiseks mängisime me seitse ringi ja ma võitsin neist neli! Esileedi loomulikult ei soovinud, et ma ennast võitajan hästi tunneksin ja tegi näo nagu tal oleks lihtsalt mu võidu üle hea meel. Nii ei tohi! Kui kaotaja ei ole löödud olekuga, on võitmine palju vähem rahuldustpakkuv! Teiste võidu üle rõõmu tundev kaotaja on eriti kehv kaotaja.

Sõnasõda on selline hästi kiireloomuline mäng, kus lauale lähevad kaardid, millel on üks täht tähestikust ja teisest pakist tuleb võtta teemakaart, näiteks “Jooksevad neljal jalal”. Liivakell läheb käima ja kiiresti tuleb leida ühe tähega vaste, mis laual leidub. Näiteks kui laual on tähtede valikus “J”, siis selle tähega neljal jalal jookseb näiteks jaaguar. Või joodik. Mõlemad sobiks. Kokkuleppe küsimus. Kohe peale vastamist keerad liivakella tagasi ja vastane peab kiiresti leidma teise neljajalgse, mis algaks tähega, mis mängulaual on. Mida kiiremini vastad, seda vähem on vastasel aega ja kelle vastamise ajal liivakell tühjaks jookseb, kaotab. Meie puhul siis Esileedi.

Sa võid end küll targaks pidada, aga nii kui liiv kellas sinu kahjuks jooksma hakkab, on su pea tühi ja mõtted otsas. Esileedi pidi näiteks vastama koduloomi ja vahtis pingsalt saadaolevaid tähti ja A-tähte vaadates tuli pähe Hamster, aga see kuramus ju ei alga A-tähega. Lõpuks talle meenus mingi muu loom mingi teise tähega ja nii kui minu kord taas oli, oli minu vastus hamster, sest ka H-täht oli laual. Taas oli Esileedi kord, kes enda eksitusest aga niivõrd hämmingus oli, et ei suutnud enam sõnagi öelda ja naeris kuni aeg otsa sai ja siis veel natuke.

See on selline klassikaline lauamäng, millest seltskonnas kindlasti palju rõõmu on. Lapsed veel sellest osa võtta küll ei saa, mis ongi võib-olla tükike sellest mängu võlust. Las nemad mängivad teise laua taga MonsterSlapi. Kui Vennaselt muidugi selle käe tagasi saaks.

Mõlemad mängud saab endale soetada e-Coopist (SIIN), kuid on olemas ka Coop kauplustes ning kuu lõpuni on neil -20% soodustus (saab läbi 31.12). Soovitan kiirelt tegutseda, sest jõulud on kohe kohal ja kulleritel käed-jalad tööd täis. Ning jõulude puhul loosin ma ühe inimese veel välja, kes mõlemad mängud endale võidab. Selleks jäta kommentaar blogisse või FBsse, mis seltskonna-/lauamängus sina end kõige paremini tunned? Loosin võitja juba homme. 

Eelmine postitus Järgmine postitus

54 kommentaari

 • Kristi

  13.12.2018 at 19:56

  Mulle meeldib Aliast mängida ja lapsega ka Tsirkust ning Monopoly.

  1. Katre

   14.12.2018 at 15:21

   Alias on äge mäng ning lastega saab ka reis ümber maailma mängitud

 • Birgit

  13.12.2018 at 19:58

  Mulle väga meeldib Eesti mäng. Aga kolme lapse kõrvalt pole ammu saanud mehega vôi sõpradega täiskasvanutele mõeldud mänge mängida, aga väga tahaks. Ehk nûûd jôulude ajal õnnestub 😊 mis oleks siis veel parem, kui oleks ka uued mängud mida proovida 😊

 • Mari-Liis

  13.12.2018 at 20:28

  Sõnasõda oleks küll super mäng mida mängida. Meil on kodus üks lauamäng ja see on EGO. Sellega saab ka muidugi väga palju nalja, soovitan proovida. Mängida on kõige parem inimestega, kellest midagi tead ka. Muidu üldiselt sellised vahvad mängud nagu monopoly, alias ja muud sellised on väga lemmikud. Teeme mõne lähedase sõbraga tavaliselt kord nädalas mänguõhtuid, aga enamasti ps4 peal. Meil seal selline väga lahe mäng nagu Knowledge is Power, mida saab ps4ja-ga ja telefonidega mängida. Üks vahva lauamäng oleks super vaheldus. Jääme õnnele lootma, et järgmine gamenight oleks värske ja naeru täis 🙂

 • Mari

  13.12.2018 at 20:41

  Mulle meeldib Rummy ja monopol 😊 kahjuks pole ammu mängida saanud .

 • Iida-Leena

  13.12.2018 at 20:51

  Meile on siiani meeldinud Dixit, aga et see huvitav oleks endiselt….oleks uusi kaarte vaja. 🙂

 • Tiia

  13.12.2018 at 21:14

  Minu lemmikud on Alias ja Eesti mäng. Kuid lapsega olen läinud Junior variantidele üle ja tema poolest võikski kõik päevad sellega sisustada.

 • Annika

  13.12.2018 at 21:18

  Alias on kindlasti üks minu lemmikutest läbi aegade. Ja nüüd on õnneks juba poiss ka piisavalt suur, et selle laste versioon on meil päris popp.
  Aga õiges seltskonnas on ka Twister vinge 🙂

 • Dagni

  13.12.2018 at 21:27

  Rummy. Raudselt 🙂

 • Dagni

  13.12.2018 at 21:28

  Rummy. Raudselt 🙂

 • Kriss

  13.12.2018 at 21:36

  Laste kõrvalt pole saanud ammu mängida, kuid Alias, Carcassone, Monopol on ikka suured lemmikud olnud. Lastega plaanin Uno ja Okasroosikese ette võtta.

 • Svetlana

  13.12.2018 at 21:39

  Minu ja laste lemmik on Catan. Isegi meie 6aastane saab ilusti hakkama. Strategy rules!!!

 • Maria

  13.12.2018 at 21:50

  Dobble mäng on meie peres lemmik. Seda hea ka 5 ja 3 aastastega mängida. Kui lastega mängin saan enamasti ka võitu nautida😃.

 • Katrin

  13.12.2018 at 21:51

  Meie pere lemmik on Mees, kes teadis ussisõnu.

 • Hanna-Liisa

  13.12.2018 at 22:05

  Alias paneb alati silmad põlema 😊

 • Annika

  13.12.2018 at 22:06

  Mehega Scrabble, lastega Puuviljaaed :).

 • Katrin

  13.12.2018 at 22:50

  Alias kindel lemmik täiskasvatute seltskonnas. Lapsega meeldib Dobble’t mängida.

 • Raili

  13.12.2018 at 23:09

  Mulle meeldib 5 sekundit:)

 • Kadi

  14.12.2018 at 00:36

  Üks üliäge mäng on Touche! Läbi aegade üks lemmikuid 🙂

 • Luize

  14.12.2018 at 00:44

  Mul tekitab sooje tundeid veneaegne bingo -mäng (ma ei tea miks, see pole just kuigi põnev aga numbrikaardid on nii vanad et juba pudisevad ja numbrid mida kotist tõmmata on tünni kujulised ja puust voolitud). Uuemast ajast on meeldima jäänud Saboteur. Sõnamängud meeldivad ka mulle hirmsasti aga siis peavad mängukaaslased olema ka sõnaosavad, vastasel juhul võib kodutüli tulla 😀 😀

 • Merit

  14.12.2018 at 00:50

  Minule meeldib seltskonnas mängida Aliast ja Eesti mängu 😊

 • Eleriin

  14.12.2018 at 00:54

  Alias ja jenga

 • Dagne

  14.12.2018 at 01:05

  Mulle meeldivad Alias ja 5 sekundit.

 • Liisu

  14.12.2018 at 04:51

  5 sekundit paneb mu püsti tõusma keset mängu, nii ähmis olen 😜, Alias, Uno ja Dobble on ka mõnusad.

 • Sirle

  14.12.2018 at 07:23

  Toredaid mänge on nii palju, kuid lastega ja nappide ajaressurssidega on imehea mäng “Super farmer”. Soovitan soojalt.

 • Mairit

  14.12.2018 at 07:47

  Reis ümber maalima, tsirkus.

 • Viktorija

  14.12.2018 at 09:08

  Lastega mängimiseks on lemmik Dobble. Täiskasvanutega Scrabble ja Katan.

 • Meriliis Taimela

  14.12.2018 at 09:17

  Minule meeldib oldschool Tsirkus 😃

 • Aili

  14.12.2018 at 09:18

  Mulle meeldib Alias, Mister X (vana aga hea mäng), Uno kaardid, muud kaardimängud, muud sõnaseletus või mälumängud. Ja samuti väga võistlushimuline 😁 aga kui ise kaotad siis tuleb halb maik küll suhu 😁. See sõnaseletusmäng tundub täiega äge! 🎁

 • Camme

  14.12.2018 at 09:22

  Mullle meeldib Mees kes teadis ussisõnu ja poisile meeldib Drago Tuku väga.

 • KZ

  14.12.2018 at 09:50

  Kõige lemmmmmmikum on ikka Alias 🙂

 • Marielle

  14.12.2018 at 10:08

  Carcassonne on mäng mis mind paelub ja milles arvan et olen üsna osav 🙂

 • Eva

  14.12.2018 at 10:12

  Mulle sobivad erinevad sõnaseletus mängud, neis tunnen, et mul on mingigi lootus punkte teenida 😀 Monopol nt venib alati mu kapks liiga pikaks ja lihtsalt ei jaksa ärida erinevate hoonete ja kinnisvaradega 😀 Just ostsin sinu soovitusel lapsele lasteaia kingikotti selle tähekujunditega mõtlemismängu, kus neid töölaual paigutama peab, seda oli endal põnev nokitseda ning kuigi alguses arvasin, et äkki on 5a jaoks liiga raske, siis tegelikult väga suure huviga tegeles selle mänguga nii et aitäh soovituse eest! Väga vahva oleks ka uusi mänge võta, siis leiaks tegevust nii lapsed kui abikaasa ning ehk selline ühine aja veetmine aitaks ka aastalõpu pingeid veidi leevendada.

 • Geidi

  14.12.2018 at 10:17

  carcassonne ja monopol

 • Siiri

  14.12.2018 at 10:35

  Oi mulle meeldib lauamänge mängida! Ootan juba aega, mil saaks kasvõi neid laste omi koos nendega mängima hakata. Esimesi katsetusi suuremaga juba teemegi.

  Lemmikmänge on palju ja ma olen neis üsna hea ka üldiselt, kuid on üks mäng, milles olin eriti hea. See on SET. Pooled mängijad loobuvad juba siis, kui seda mängu neile seletada üritan, veerand loobuvad esimeste katsetuste järel ning need, kes ikka veel üritavad, nende eest napsan enamik kombinatsioone kiirelt ära.

 • Merle

  14.12.2018 at 11:42

  Kõige parema meelega mängin Aliast ja Monopolyt. Aga viimasena õppisin ära hoopis Cashflow, mis on küll pigem kooliealiste ja täiskasvanute mäng, aga õpetab, kuidas rahaliselt vabaks saada (nn oravarattast välja saada) ja annab lastele mänguliselt teadmisi finantsmaailma ja nende mõistete kohta + aitab arvutamist õppida. Soovitan ka täiskasvanutele enda harimiseks!

 • Mari

  14.12.2018 at 12:18

  Sõnaseletus- ja teadmistemängud meeldivad, aga lapsed veel nii väikesed (3, 2 ja noorim 1 kuune), et ei mäletagi, millal viimati sai sellist sorti mänge mängitud, enamasti ikka klotsidega ehitamine jms päevakorras. Ja kui juhtub, et lapsed juba magava ja võiks midagi mängida, siis paratamatult tikub uni ka lapsevanemate silma…

 • Kelly

  14.12.2018 at 12:19

  Ma väga ei armastagi lauamänge, sest mulle ei meeldi ennast lolliks teha. 😀 aga tegelikult on nad toredad ja meeldiva seltskonnaga on igast mänge tore mängida. 🙂

 • Heili

  14.12.2018 at 12:55

  Alias on ikka see, mis alati käima tõmbab 😀 see sõnasõda oleks küll superluks kingitus….saaks aastavahetuse peol kohe katsetada seltskonnas 😀

 • Merilin

  14.12.2018 at 15:01

  Alati meeldinud Alias ja Monopol. Nii ägedad õhtud meenusid just, et tuleb riiulist välja otsida oma vara. Lapsed 3 ja 5, neid ka vaikselt suunan lauamängude poole, et tulevikus oleks lõbusam 😀

 • Heidi

  14.12.2018 at 15:25

  Uno 🙂

 • Kedi

  14.12.2018 at 15:43

  Oh see konna mäng on nii äge ja see arvamise mäng kaa :O Ise tunnen end hästi kui mängin Aliast (muidugi kui on ka pädev partner) ja mäng nimega DixIt, saab seltskonnas nalja kui palju, eriti kui suurem seltskond 😀

 • Mariann

  14.12.2018 at 15:51

  Mulle meeldib kõige rohkem viimasel ajal mängida ticket to ride’i ja xtiles’i. Viimane on ka kolmesele plikale jõukohane

 • Gerli

  14.12.2018 at 16:20

  “Näiteks kui ma kõnnin ja ma kuulen, et selja tagant tuleb auto, siis see, kes järgmise laternapostini jõuab, on võitja. ” Ja ma arvasin, et ma olen ainus, kes nii teeb 😀

  Meie oleme suured lauamängumängijad ja lemmik vist läbi aegade on Katani asustajad (ka laste versioon on väga äge aga seda vist Eestis ei müüagi).

 • Monika

  14.12.2018 at 19:44

  Minu lemmik on monopoly, samuti meeldib see kogu perele. Meeldib ka scrabbel, seal vaja rohkem mõelda😊.

 • Kirsi Treilmann

  14.12.2018 at 20:23

  Ohh see lapsepõlve Reis ümber maailma ja Tsirkus, lemmikud. Nende lauamängudega tuli mulle meelde veel see, et kui ma laps olin, siis tegime ise selle monopoly mängu tapeedile. Ja lõikasime paberist mänguraha välja. Praegu mõtlen, et peaks vanade heade aegade mälestuseks selle uue monopoly ostma, et äkki olen sama osav selles ka 😉

 • maris

  14.12.2018 at 20:49

  Ikka Alias. Eriti vahva, kui vanaema ka kambas on. Me ikka naerame, et vanaemal on väga suur suu, sest tal on kõik asjad “keele peal”.

 • Laura-Ketriin

  14.12.2018 at 21:54

  Meie lemmik mäng on Uno 🙂

 • Piibe

  14.12.2018 at 23:14

  Kõik mängud, kus on oluline kiirus ja tähelepanu, ajavad mind eriti valjuhäälseks ja äksi täis ja tihti hakkavad teised mind siis kartma 😀 mis esimesena pähe tulevad on nt Dobble ja Jungle speed

 • Kristi

  15.12.2018 at 00:14

  Meil polegi eriti kaumänge kuigi mul tavaliselt ei vea ldusmänguses.

 • Anneli

  15.12.2018 at 03:36

  Olen väga suur mängude fänn! Kui kuskil külas olles järjekordset põnevat mängu mängin, siis ostan selle kohe omale koju! Mulle ei piisa sellest, et see mäng on emal kodus või õel või sõbrannal… Ei, see peab ikka mul endal kapis olema, et ma seda igal ajal mängida saaksin!

  Viimasel ajal mängin sageli “ELU”, “Touche’d”, “Aeg maha!”, “Aliase” erinevaid variante, “Mistakos’t”, “Labürinti” (olen vist päris haige, sest mul on seda mängu 3 erinevat varianti: lastele, pubekatele ja täiskasvanutele). Suur lemmik on “Dixit”. Aga kõige-kõige-kõige rohkem mängin ikka eestikeelset “Scrabble’t”, vot see paneb ajukäärud tõsiselt tööle ja hoiab Alzheimeri eemal! Ja ma arvan ikka, et mul pole piisavalt lauamänge!

 • Triinu K

  15.12.2018 at 21:11

  Kõige paremini tunnen ennast lauamängus “Sõnamäng”, mis on nagu eesti Scrabble 🙂

 • eve a.

  16.12.2018 at 01:39

  Touche, Rummy ja lastega Alias, dobble ja uno

 • Birgit

  17.12.2018 at 09:44

  Kõige osavam olen ilmselt Aliases ja teistes sõnamängudes. Üleeile aga avastasin uue laheda mängu Spyfall, mis ilmselt hetkel pretendeerib mu lemmikmängu tiitlile.

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga