Viis geniaalset viisi, kuidas enda raha säästa – a mida henry teeb?

Viis geniaalset viisi, kuidas enda raha säästa

15.11 2018

Postitus ilmus tänu Eesti Energia elektrile

Kui ma saan endale meie peres mingi tiitli võtta, siis ma olen meie pere kõige säästlikum inimene. Mina olen see tüüp, kes lastele alatasa meenutab, et kui toas ei olda, siis tuleks seal toas tui ka ära lasta. Mina olin see, kes muutis duši all seebitamise normaalseks nii, et samal ajal vesi ei lahma. Ma vaatan niivõrd-kuivõrd hindu poes. Selle peamiseks põhjuseks on muidugi see, et mina olen meie peres see, kes poes käib. Esileedi lööks kohe rinna ette, et ei, tema käib ka. Käib jah. Keskmiselt korra-paar kuus ja ka siis mitte perešopingut tegemas, vaid sellepärast, et midagi on otsas.

Mis teha, mina ei kasvanud üles nagu tema – järveäärses villas, täis kõhu peale saia süües ja kõige moodsamaid kivipesu džiinse kandes, mida Mammaste eales näinud oli. Meil sellist luksust polnud. Mina elasin tagasihoidlikus hruštšovka korteris ja meil oli alati rahaga kitsas. Ema käis alati kuu lõpus üle tee asuvas pandimajas, et kõrvarõngad pantida, et meil oleks raha, et palgapäevani välja vedada ning kõrvarõngad tagasi välja osta. Ma küll ei tundnud väiksena Esileedit, aga mul on tunne, et ma nägin teda meie maja kõrval asuva Kasekese poe ääres naerdes näpuga näitamas kui mina emaga kurvalt üle tee asuvasse pandimajja läksin, et ots otsaga toime tulla.

Seega elu on mind kasvatanud säästlikuks. Ma ei kogu raha, aga ma otsin viise, kuidas jooksvaid kulusid madalamal hoida. Esileedi peab neid sageli tüütuks ja töötab mulle risti vastu ja siis ongi võitlus, kellel on rohkem nutti ja kannatust. Esileedi on justkui võtnud eesmärgi, et kuu lõpuks peab meie pangakontol valitsema kindlasti null, sest muidu läheb raha raisku. Andke talle andeks. Tal on magistrikraad proviisorõppes, mitte finantsis. Kuid ma arvan, et siin on hea koht talle kinnitada – kallis, kui meil jääb kuu lõpus arvele raha, siis kuu vahetudes ei kaotata seda arvelt ära, vaid see jookseb järgmisesse kuusse edasi! Õpid kuni elad, eks.

 

Üks koht, kus on kindlasti igal inimesel võimalus kokku hoida, on elekter ja enda pikaaegsele kogemusele põhinedes annaks ma teile mõned näpunäited, kuidas enda elektriarvet oluliselt vähendada. Olge avatud ja mingil määral võib uus viis olla kellelegi ebamugavam, aga andke siiski endale võimalus.

1. Vaheta pooled pirnid majas läbipõlenud pirnide vastu. Tundub lollus, aga töötab imeliselt! “Henry! Vetsus on pirn läbi!” kõlab tavaliselt läbi kinnise tualetiukse Esileedi kaeblik hüüe. Kui pirn ei põle, siis järelikult ei kulu ka elektrit, sest milleks on üldse WC-s tarvis tuld? Enamik meist käib seal nagunii telefon näpu vahel ja ekraanivalgusest on enam kui piisav, et kõik oma toimingud tehtud saaks. Kardad, et pott jääb mustaks? Mis siis! Pime on ju! Keegi nagunii ei näe. Kuna pooled pirnid on läbi, siis see tähendab, et valgustusele kulub poole vähem raha ja kui ma olen meie kodus midagi õppinud, siis elektriasjad on puhtalt mehe kaela veeretatud ja läbipõlenud pirnid võivad olla senikaua, kuni ma talun igapäevast meeldetuletust. Ja ma olen väga kannatlik. Vetsu ukselukk sai valmis aastaga peale kaebuste laekuma hakkamist.

+ madalam elektrikulu
pidev sõim ja etteheitmine, et kuidas saab nii, et mees on, aga kõik on tegemata

2. Käi vanematel külas. Ma ei tea, mis emadel toimub, aga mitte ainult nad ei ole nõus oma laste musta pesu pesema, vaid nad on pea pisarateni liigutatud kui me neile selle võimaluse anname. Nad ei näita küll seda välja ja varjavad selle tusase “Mul on niigi palju teha ja nüüd toote teie oma musta pesu ka siia” torina taha, aga küll mina neid emade vigureid tean. Kuid loomulikult ei tule piirduda ainult kokkuhoiuga pesu pesult. Mine vanematele paariks päevaks külla ja palu tal teha küpestisi ja lemmiktoite. Mitte ainult sealoldud ajaks, vaid las ta teeb varuga, et sa saaksid ka paariks päevaks koju toidu kaasa võtta. Ema võib ju küll tunduda kurnatud, et lisaks muudele tegemistele peab ta nüüd ka sinu pere eest hoolitsema, aga olge mureta, see on kõigest näitemäng. Ma ei ole küll mingi emade ekspert, aga ma olen näinud seda kergendusohet kui me lahkudes nende külmkappi tühjaks tassime. Mõni võiks arvata, et see on kergendusohe sellest, et me lõpuks sealt minema läheme, aga lapsed teavad paremini – see on ohe sellest, et jumal tänatud, et ma sain neid terve nädalavahetuse teenindada. Selliselt saabki kokkuhoitud, valgustuselt, köögitarvikute kasutuselt, pesupesult ja lisaks toidule kuluvalt rahalt.

+ madalam elektrikulu
vanemate telefonitsi kättesaamine raskeneb. Ja kui saad kätte, siis on neil alati muud plaanid. See nädalavahetus ei sobinud, sest nad plaanivad Somaaliasse paariks päevaks puhkama sõita. Kõlab nagu vale, aga miks nad peaks valetama…

3. Osta poest ainult elektritarvikuid, millel on kõige madalam elektrikulu. Jah, esimene investeering on tunduvalt suurem ja C klassi energiakuluga tarvik maksab kindlasti palju vähem kui A+++ klassi masin, siis olenevalt masinast, tasub kallim end aastate jooksul ennast tõenäoliselt ära. Mäletan kui me lapsepõlves vahvleid tegime ja vahvlirauad välja otsisime, siis oli see vast vaatepilt, kuidas elektriarvesti end hetkega kerima hakkas. Sellega ei tohi küll hoogu minna, sest ostsime endale kunagi hästi kalli kuid säästliku tolmuimeja, mida reklaamiti kui kõige vaiksem tolmuimeja turul. Mõtle kui hea- vaikne tolmuimeja, millega saab toimetada ka siis kui lapsed magavad. Oli tõesti vaikne. Isegi nii vaikne, et tekkis küsimus, kas nii vaikne tolmuimeja saab ka head tööd teha, olla hea tõmbega? Raporteerin – ei saa.

+ madalam elektrikulu
suurem esialgne investeering

4. Toimeta öösiti. Kui sul on kahetariifne elekter siis öösel on masinate ketramine tunduvalt odavam ja kui ma vaatan meie kulutusi, siis meie kulutame öise tariifi ajal umbes 35% meie elektrist. See number võiks olla palju ilusam. Esileedi võiks ju sama hästi öösiti pesu pesta ja järgmiseks päevaks toidu valmis teha. Ta nagunii kurdab pidevalt, et kaksikud ei lasknud tal jälle öösel üldse magada. Miks siis mitte seda aega mõistlikult ära kasutada? Võta heaks Esileedi. Probleem lahendatud. Enam ei pea sa olema õnnetu, et kaksikud öö otsa üleval hoiad. Sa oled sammukese ees – sa ei lähegi magama. Siin on abi ka äpist, millega saad pidevalt jälgida, et sa toimetad elektriga ikka kõige soodsamal ajal. Vaata SIIA.

+ madalam elektrikulu
su naine võib sind vihkama hakata. Ma ei tea isegi miks. Ehk sellepärast, et naised ei taha lahendusi, vaid lihtsalt kurta. Ei tea

5. Vali endale õige elektripakett. Tänu sellele koostööle Eesti Energiaga komistasime meie paketile Võrdne, mis jagab kogu aasta elektriarved võrdseks 12 arveks, et ei peaks talvel juukseid kakkuma kui kõik kallimaks läheb. Rahaline sääst ei tule kokkuvõttes elektrikulust, vaid paketile lisandunud kindlustusest, mis kaitseb su elektriseadmeid. Aga mine uuri ise SIIT, et sa pärast ei saaks öelda, et sina pole midagi kuulnud.

+ ei ole suuri hüppeid elektriarvetes. Elektriseadmete kindlustus
ei ole ka suuri languseid elektriarvetes

Jagage ka enda ideid, kuidas elektri pealt säästa ja/või mida olete teinud selleks, et elektrikulu madalam oleks?

Eelmine postitus Järgmine postitus

18 kommentaari

 • EK

  15.11.2018 at 12:53

  Kasekese poe kõrval? Hruštšovka? Üle tee pandimaja. See peab olema Tähe 15 või majataagune Koidu tn maja lasteaia kõrval? Oleme vist majanaabrid olnud 🙂 Tekkis de ja vu kusagilt kaugetest aegadest kui kellegi akna all pidevalt lapsed hõikusid HEN-RIII! 😀 Pundis olid veel Jara (Jarno) ja Elvis vist ka :)? Olen ca 10 a vanem ja nähtavasti me pole eriti trehvanud. Aga muidu jah 5 täiesti asjalikku nippi, eriti need esimesed kaks.

  1. henry

   15.11.2018 at 13:15

   Tähe 15-87
   Jarno ja Elvis on vanemad ja nendega ma ei suhelnud. Meie majas olid Reemet Kull ja Indrek Sasko ja Robert Hünev, kellega rohkem suhtlesin

   1. henry

    15.11.2018 at 17:02

    ja akna all käidi mul hüüdmas pidevalt 🙂
    või ema hüüdis mu nime aknast, kui ma lasteaia territooriumil poistega trifaad mängisin

    1. EK

     16.11.2018 at 12:19

     Selline kokkusattumus siis. Neid poisse ma ei tea (vanusevahe korralik ja elasin teises maja otsas).
     Jaa, noolekas ja trifaa. Mõne aastad varem mängisime seal keksu kui maja taha uus asfalt pandi. Ja kummikeksu. See telo-vaba aeg oli omamoodi lahe ka – läksid külla kui tuju tuli ja sõbra õue kutsumiseks tarvitses vaid akna all röökida veits 😀

 • Reelika

  15.11.2018 at 22:09

  Henry, mina seiklesin mingi aeg Reemetiga 😀 Küll on maailm väike 😀

  1. henry

   15.11.2018 at 22:25

   Jaa, kui Reemet elas esimesel korrusel, siis mina teisel 🙂

  2. G.

   16.11.2018 at 00:43

   Tähendab, väga napilt pääsesid Henryga seiklemisest 😀

   1. henry

    16.11.2018 at 02:37

    just, vähesed suutsid Reemetist mööda hiilida ja teisele jõuda 😀

 • Nipitiri

  18.11.2018 at 22:48

  Vahi värki, elasid minuga samas majas, kui ma olin väike… küll eesti on väike ??‍♀️

 • Margariita

  19.11.2018 at 12:11

  Kui ma olin selle postituse tarkused läbi lugenud ja naermise lõpetanud (ning tõdenud, et mina Reemetiga koos ei mänginud, sest elasin teisel pool jõge), võtsin ka selle Võrdse endale #henryonturundussäga

 • Rents

  19.11.2018 at 15:42

  Siia peaks sisse arvestama ka selle, et kui naine vihaga maha jätab ja alimendid peale paneb, kas siis alimentidele + eraldi korterile kulub rohkem kui varem üldises plaanis perele? Samas, vabadus on ka midagi väärt. Nii et eks siin ole raske määrata, kas + või –

  1. henry

   19.11.2018 at 17:31

   rahalises mõttes on targem vist jah jääda ja kannatada 😀

 • J

  19.11.2018 at 18:54

  Kas sa tead, et kõik su Š ja Ž tähed ilmuvad blogis imelikult..? Võibolla pole ise märganud ja tahad ära parandada. 🙂

  1. henry

   19.11.2018 at 19:39

   Tean. Font selline mis neid ei tunnista. Loodetavasti tänase uuendusega saab korda

 • Tegelinski

  20.11.2018 at 20:24

  Väga head nipid! Mõned juba kasutusel ka… aga ma ju ei sa reeta, millised 😉 Kuna ajasid naerma, järelikult olen alateadlikult toiminud!

 • neiu

  25.11.2018 at 17:10

  Kasekese pood on senimaani täis mälestusi, taarapunktist sain oma jätsiraha tihti. Lisaks see keldripood seal ja putka Pargi tn otsas. Vahva kant oli elamiseks. Minul käisid vanema õega vist samas klassis Karlovas:)

  1. Henry

   25.11.2018 at 18:58

   Kui ta nimi on Piret, siis käisin tõepoolest! Millega tema nüüd tegeleb?

   1. Neiu

    26.11.2018 at 01:22

    Tema kaksikud poisid said täna 8-aastaseks:)

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga