Ma loobuks pigem elektrist kui koristajast

Meil ei ole palju raha. Me ei ole ka vaesed. Tegelikult oleme, sest me maksame selle maja eest veel järgmised 20+ aastat. Meil on piisavalt palju raha, et me ei pea poes sõrmega hindu taga ajama, et näha, kas me endale seda lubada saame. Ma tahan, et see jääkski nii. Selleks ma pean end natuke rohkem tööle pühendama ja siis me tuleme kenasti toime. Sest kuigi me tuleme enam-vähem toime, siis meie varud ei ole suured ja suured ootamatud väljaminekud lööks meile ikka korraliku kiilu sisse. Meie säästud võiksid olla suuremad ja kulud väiksemad, aga eks see ole nii ju igas keskmiselt toimetulevas perekonnas.

Ma just ükspäev arutlesin siin, et kui me võtaksime ette ja peaksime hakkama säästma, siis mis on need luksused, millest ma oleksin nõus esimesena loobuma?

Esiteks tooksin ohvriks väljas söömise. Me ei söögi nii väga väljas, kuivõrd me tellime toitu koju. Viimasel ajal aina vähem, kuid tuleb järkuvalt ette. Muide, kui keegi tahab natuke säästa ja tal ei ole veel WOLTi toidu kojutoomisäppi installitud, siis installige ning kasutage rakenduse seadistamisel koodi AMHT. See annab teile 7 euri esimesel tellimisel hinnast alla. See 7 euri püsib kontol küll vaid paar nädalat, aga igaljuhul kui registreerute, siis kasutage julgelt koodi AMHT ja esimene päevapraad on põhimõtteliselt tasuta.

Teiseks kuluks, kus ma oleks nõus kokku hoidma, on erinevad tellitavad meelelahutused nagu Viaplay ja Netflix. Ma kasutan neid mõlemaid, aga kõike legaalset on põhimõttelsielt võimalik internetis vaadata ka illegaalselt. Kvaliteet tõenäoliselt kannataks, aga siiski, elaks üle. Hetkel tahaks ma tegelikult ühte asja veel juurde, mis mu varandusest iga kuu 10 euri sööks – Spotify. Aga ma ei raatsi. Arvata võib, et ühel hetkel ma siiski tellin. Ma ei tea, kas Spotifyl saab korraga mitu kasutajat ka olla. Kui saab, siis ma ühineks kellegagi ja ma oleks nõus maksma osa. Andke märku 🙂

Kolmandaks võiks kirjutada, et ma loobuks koristajast, kes meil korra nädalas maja läikima lööb, aga ma loobuks vist pigem elektrist. Te ei kujuta ette, millist rõõmu ta meie elamisse toob. Ta ei ole mitte ainult ilus ja rõõmus ja lastega suurepärane ja ülipüüdlik, vaid tema on see meie päike, kes meile igal teisipäeval rõõmu toob. Ta ei ole küll odav, aga ma olen silma pilgutamata nõus tema küsitavat hinda maksma, sest see puhtus, mis temast maha jääb, see on hinge kosutav. See ei kesta küll kaua ja õhtuks on tunne justkui koristajat poleks pool aastat käinud. Kuid tegelikult on tajuda küll, sest kui lapsed suudavad elamise hetkega pahupidi keerata, on siiski tolm pühitud, põrandad pestud, tualetid säravpuhtad. Ta on imeline leid ja peaaegu meie perekonnaliige. Noorsand küsib pidevalt, et miks ta iga kord ära läheb ja meile ööseks ei jää. Hea küsimus. Tahaks ka teada.

Kuid kokku saaks hoida kindlasti ka vee arvelt. Kuidas, ma päris hästi ei tea. Meil on selline loll veesüsteem, et torudes on pidevalt selline leige vesi ja kui sa soovid, kas külma või kuuma, siis tuleb umbes 30 sekundit lasta veel lahmata, et temperatuur õigeks läheks. Ma usun, et meil kulub kuus paar kanti vett lihtsalt selleks, et vee temperatuur õigeks saada. Kindlasti saaks ka elektrilt säästa ja suviti näiteks mitte käiata õhksoojuspumpasid, vaid kannatada kuuma nagu mees, või meisterdada endale lehvikud. Sel aastal, kui kõik kodudes sulasid, hoidsime meie toas pidevalt mõnusat 23 kraadi. Need masinad ei võta vist väga palju, aga kui need 24/7 taga on, siis midagi kindlasti.

Suurim koht, kus aga saaks säästa, on toidupoes käimine. Ma olen kohutav planeerija. Ma ostan alati toidu ühele toidukorrale mõeldes. Sageli venitab sellest ka järgmisesse päeva, aga ma näiteks käisin täna poes ja mul õrna aimugi, mida me homme sööme. Kui ma õpiksin toiduainete ostu paremini planeerima, siis ma arvan, et meie kulu toidupoes võiks langeta head 30%. Aga see tähendaks, et ma peaksin millegisse tüütusse süvenema ja ma ei ole selles üldse hea. Turul võiks ka mitte käia, sest seal läheb ka raha nii, et tolmab, samas ei saa ma ka mitte minna. Olete näinud turu arbuuse? Need punased ja ilusad, mitte aneemilised (heleroosad), mida meie kaubandusest osta saab. Ploomikilo 5 euri – andke kaks kilo. Õunte kilo 2.50 – andke kolm kilo. Arbuusi kilo 1.20 – andke üks 7 eurine tükk. Tartu turul on üks vene mees, kes on maailma parim müügimees ja tal on ühtlasi ka väga maitsvad soolakurgid. Kui sa ütled talle, et palun kümme kurki, siis ta laob kümme tükki ära ja pakub, et äkki ta paneb siis kohe viie euro eest, et ei peaks senti otsima. Loomulikult sa oled nõus ja vaatad, kuidas kümme kurki juurde paneb. Samal ajal pakub ta kõike oma müüdavast kraamist üks haaval. Tsirkel-K müüjad peaksid sinna koolitusele minema, et kabanossile lisaks keegi ikka juua ka kaasa ostaks.

Aga et see jutt ei oleks lihtsalt jutt, siis ma peaksin ju ka endale mingi eesmärgi püstitama ja ma teen seda nüüd – järgmisel nädalal ei lähe ma esmaspäevast kuni kolmapäevani kordagi toidupoodi, sest ma mõtlen meie toidud läbi ja ostan kogu vajaliku pühapäeval ära. Annan märku, kas õnnestub. Kui teie peaksite praegu mõtlema, et kuidas oma olemasolevate kulutuste juures säästa, siis millest alustaksite? Jagage mõtteid!

Kommentaarid

“Ma loobuks pigem elektrist kui koristajast” on saanud 21 vastust

 1. Karmen ütleb:

  Maja maksan järgmised 8aastat. Olen üritand maksude pealt kokkuhoida aga iga kuu tuleb ootamatuid väljaminekuid. Praegu on vee-kanalisatsiooni sissepanek mis röövib enamus makse. Eile tuli teade et see nädal tulevad veel puud. Elektri pealt pole võimalik rohkem kokku hoida. Toidupoes kulub raha vähem kui lastega koos ei käi ja koostada nädala menüü. Vahepeal toome saia,leiba ja piima aind juurde. Sääste pole meil ültse,sest võimatu on säästa kui maja vajab remonti ja auto tahab enne ülevaatust natuke nokitseda.

 2. Helen ütleb:

  Meid on aidanud palju Exceli tabel, kuhu kõik tulud ja kulud kirja saavad. Ja olen nõus, et toidupoes saab väga palju kokku hoida. Enamasti koostame nimekirja vajalikest asjadest, paneme need korvi ja kiirelt maksma. Muidu kui hakkad ringi vaatama, siis leiad alati üht-teist-kolmandat mida veel tahaks. Kolm päeva me ette mõelda ei suuda eriti mõrlda, et mida süüa teha. Aga kaks päeva küll 🙂

 3. Rissu ütleb:

  Annika ongi maailma parim koristaja, kui ta poleks sugulane siis ma telliks ka teda?

 4. Jarmo ütleb:

  Juba üksi aeg mida kulutad iga päev toidupoe külastamiseks on hirmus sest raha teenid tagasi, aga aega ei võlu kuidagi juurde 🙂
  Korra nädalas poodlemisele on täiesti piisav ning näed kuidas kulutusi väheneb.
  Piima ja leiba saab väga edukalt sügavkülmas säilitada. Sulab ära ja sama värske kui enne külmutamist.

 5. Katri ütleb:

  Ma pole arvutanud, aga kindlasti kulub toidupoes raha vàhem, kui seal ei käi. Kasutan kullerit. Saan nimekirja rahulikult kodus kokku panna (üle kontrollida, mida ikkagi oli vaja), puuduvad ahvatlused ja lapsed ei saa ka midagi korvi poetada. Ja kuna tasuta toomine on coopil alates 25€, siis planeerin 3-4 päeva kuni nädala ära. Alguses oli keerulisem, nüüd on juba harjumusest vilumus.
  Ja nii säästan igas nädalas vähemalt 2h toidupoes poodlemist, sest e-poe aken on mul teinekord 2 päeva lahti ja muudkui jooksvalt muu tegevuse kõrvalt lisan asju ostukorvi. 🙂

  • henry ütleb:

   nad võiks aru saada, et Tartu on ka asustatud paik ja siia ka e-poe võimaluse tekitada

   • Marju ütleb:

    Mina olen Tartus ka ainult Freshgo teenust kasutama hakanud. Säästab raha tänu ratsionaalsematele ostudele ja aega, kuna ei pea kuskile kohale minema. Taara viivad ka ise kaasa. Ja ei ole seda värki, et lapsed saavad poodi kaasa igatsugu nänni nuiama. Väga mugavaks teeb elu.

   • Tõnis ütleb:

    FRESHGO.Ee

    • henry ütleb:

     Freshgo teenindusala lõpeb umbes 200 meetrit enne meie maja, ehk ei kuulu teeninduspiirkonda :/

 6. inksu ütleb:

  Tartus ju toob toidu koju Freshgo.ee lehele lähed siis kohe viskab ette koha et kontrollid kas sinu aadress on nende kojukande piirkonnas.
  Teil veel auto ei pea käe otsas kotte kandma. aga mina isegi kodu lähedalt poest ei jõua kogu nädala kraami korraga koju tassida ?
  Seega see kuu proovin ära selle epoest tellimise las teised tassivad ?

 7. Malle Hiie ütleb:

  Mina, kes ma olen peagi 77 ei oska tänase päevani kokku hoida ja seda seetõttu, et lapsepõlves premeeriti häid hindeid ikka väikese rahaga. Iga kord küsisin ma täpsustuseks, et kas tohib kõik kohe ära kulutada(loe: raisata) ja loomulikult lubati. Nii see on kestnud aastakümneid ja poodi minnes vaatan alati huvitava kauba peale mõttega, et kellele küll võiks see sobida – vastus leitud, kaup kotis. On igasuguseid!

 8. G ütleb:

  Polegi kuskilt kokku hoida. Peale üüri ja kommunaalide ära maksmist on võimalik säästa ainult kõhu arvelt. Nii et kui vaja millegi jaoks säästa siis tulevad mängu säästutoidud 🙂 makaronid hakklihaga, kartul hakklihakastmega, kartulipuder viineritega, juurviljapüreed, kanasupp ja muu taoline mis koosneb odavatest asjadest. Ja esimene asi mis ostunimekirjast kaob on igasugune võileivamaterjal. Sest see on kurjajuur 😀 kui meil võileivamaterjali on siis läheb ikka korralik tükk sinki päevas… ja muidugi juustu ka.

  Vaadates vee hinda, on vee säästmine mõttetu sest ma ei võidaks sellega praktiliselt midagi. Kütte pealt säästa ei saa, nutad ja maksad ja iga aasta tõstetakse hindu. Elektrit kokku hoida ei saa sest asjad võtavad just niipalju elektrit kui nad võtavad ja ma ei saa lihtsalt vähem pesu pesta või midagi taolist. Ja need võrgutasud nullivad niikuinii säästu ära. Ja nad tõstavad kogu aeg hindu ebaproportsionaalselt palju seoses inimeste säästmisega. Nii et hui säästadki midagi…

  Koristajat mul ei ole kuigi väga soovin et oleks 😀 olen oma elu isegi mugavaks teind sest mul on nõudepesumasin ja kuivatiga pesumasin. Restimajanduse kadumine = oluliselt rohkem allesjäänud närvirakke.
  Aga vot mänguasjade automaatselt kokku korjamise masinat ei ole olemas. Ok no see on poogen ka. Meil pole nii palju asju sest ma olen selline “less is more” süsteemi pooldaja ja panen ära kõik need asjad mis pidevalt ainult vedelevad aga millega ei mängita.

  Toitu koju ei telli sest ma ei ole ka planeerija ja ei tea mida ma järgmine päev süüa tahan. Aga kuna ma ei osta mingeid hullkalleid asju siis see planeerimine oluliselt ei säästaks kah. Noh kui on just palgapäev olnud siis ma muidugi ikka veidi laristan kah 😀 siis ostan kalamarja määret ja lõhet ja hiina toitu ja hesburgeri kraami… KOGU aeg säästmine sööb ju ka hinge seest.

  Mähkmete pealt annaks kokku hoida küll aga ma eelistan… mitte seda laga kogu aeg koristada sest laps ei ole veel potiks valmis 😀

 9. Kristiina ütleb:

  Veits offtopic, lihtsalt tahtsin kommenteerida seda vene meest, Ta on ikka räige gängster, heas mõttes. Üks päev seisin seal järjekorras ja üks naine ostis temalt soolakurke. Müüja aina ladus ja ladus, naine puikles vastu, aga siis müüja ikka ütles, et paneme natukene veel. See naine siis vaatas oma rahakotti ja ütles kurva häälega, et tal siis ei jätku sularaha ploomide jaoks. Aga siis see vene mees kohe krapsti keeras selja, võttis kusagilt pange seest hunniku ploome ja ulatas need sellele naisele, öeldes: “pole vaja muretseda, saate ploome ka!” Ühesõnaga, pole suuremat müügimeest näinud, aga samas tundub ta väga siiras ja tore inimene. Peale ei suru ta kunagi, oskab tunnetada piiri. Mulle meeldib. Olen juba mitu aastat turul olles tema leti juurest ka läbi käinud, siis ostan alati tema käest sibulat ja küüslauku. Alati pakub midagi maitsmiseks juurde, suvel soolakurki ja talvel hapukapsast 🙂 #eiolesponsoreeritud

 10. Kris ütleb:

  Meie elame Soomes ise ja mehega kahekesi toidule kulutame max 300eur kuus.
  Mis aga jubedalt röövib on hea kvaliteet vein ja minu sigaretid ning sportimine. Viimaste peale kulub kuus kokku 700 euri vähemalt. Õudus. Aitaks juba seegi kui mingit odavat veini õpiks “nautima”, sest sigarettidest ma veel pole valmis loobuma.
  Ja no üks suur kuluartikkel on meil ka reisimine, meie exceli põhjal kulub selleks pea 6000-8000eur aastas. Aga no nii mõnus on see vaheldus ju

 11. R ütleb:

  Kuna meil on elukaaslasega plaan lähiaastatel oma kodu soetada, siis oleme hakanud ka sissemakset koguma. Ei ole samuti rikkad kuid ei pea ka väga hindu jälgima. Küll aga oleme kehvematel aegadel korraliku kooli saanud kuidas oma raha paigutada. Pean arvestust kõikidest kuludest excelis, käime ühel korral nädalal poes. Tüütu on küll ca tunnike kulutada pühapäeviti nädalamenüü koostamisele, kuid see kahtlemata on kõvasti distsiplineerinud.
  Excelile kuu lõpus otsa vaatamine ja oma “tegude üle järgi mõtlemine” ei jookse kindlasti meil mööda külge alla. Olen loonud sinna isegi kastikese “Järeldused” kuhu panen kirja selle, mis oleks võinud olla teisiti, suuremate kuluartiklite juurde ka kommentaarid ning lisaks plaanid uueks kuuks. (Jah, ma olen 23-aastane väike vanainimene :D)
  Lisaks soovitaksin lugeda Roosaare Rikkaks saamise õpikut. Isegi kui investeerida ei plaani, paneb see oma kulutusi kriitilise pilguga üle vaatama ja oma raha paremini planeerima. 🙂

 12. Mariann ütleb:

  Mina võin su oma spotify perekonda võtta. Kirjuta mulle.

 13. Nell ütleb:

  Kodukuludelt väga kokku hoida ei anna, laenumakse on madal, küte on puudega, vett võibolla annaks igas kuus paari euro võrra säästa. Telia Lastenurga võiks ära lõpetada aga ega DVD filmide soetamine soodsam tule. Riideid ostame vastavalt vajadusele ja meie kliimas eriti ilma välja ei mängi. Söök ilmselt on ainus tõeline kokkuhoiuvõimalus. Me küll üldiselt väljas ei söö ja poolfabrikaate ostme harva aga nädala (3 päeva) menüü läbi mõtlemine ja harvem poes käimine toob kindla kokkuhoiu. Oleme seda täitsa reaalselt praktiseerinud aga mingil hetkel sai mugavus mõistusest võitu.

 14. Kärt ütleb:

  Hapukurgi-Peeter! Minu lemmik on “aga täna kõik võtavad kilo!”

 15. Kairi ütleb:

  Tekkis kohe tahtmine see turuonu ise üle vaadata nüüd:D
  Ja kui pole saladus, siis kui palju koristajale maksate?
  Ise hoiame kokku söögi arvelt, ostes enamasti nädala kraami ette planeeritud menüü järgi ja mingeid snäkke-maiustusi väga ei osta. Kui midagi suuremat vaja koju osta, siis otsime alati soodsama koha või ostame võimalusel kasutatult.

  • henry ütleb:

   Ta on väga tore ja tõeline müügimees. Koristajale maksame me 10 eurot tunnis ja umbes nelja tunniga saab ta meie maja tehtuks. See on selline keskmine (või keskmisest natuke kõrgem) tasu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas pigem ootamatu pettumuse olukorras

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…

 • Midagi hoopis teistsugust

  Postitus valmis koostöös GoGoNanoga Ma huvi pärast vaatasin, et millal oli minu esimene koostöö GoGoNanoga ja kui mu blogi mulle ei valeta (vabalt võib), oli meie esimene koostegemine…