Asjad, mis aitavad meil edasi areneda

*Märtsis on minu koostööpartner Food Studio, kelle puljongeid ma teile tutvustada tahan

Kõik me oleme teekonnal… on üks klišeelikke lauseid, mida targutajad kasutada armastavad. Seda ütlevad alati need poeetilised  tüübid, kes veekogu ääres tunde kiigel istuvad ja kaugusesse vaatavad. Vahelepõige – kiiged on kiikumiseks! Kui sa tahad filosofeerida, siis tee seda kivi peal, mitte ära ahnitse enda alla kiike, kus ma võiks endale praegu hoogu teha! Oot, see on hüpoteetiline kiik ja hüpoteetiline targutaja ja ma läksin nii hoogu, nagu ma räägiks kellestki kindlast. Ei räägi. Näe, juba ma olen isegi väljamõeldud targutaja peale üles köetud.

Kuid ma arvan, et tarkus tuleb aastatega. Mitte kõigil. Mõnel tulevad ainult aastad, aga enda puhul näen küll, et ma olen ikka iga aastaga topelt targem kui ma olen aasta enne. Kui isegi mitte targem, siis kindlasti vähem lollim.  Ning tabasingi eile end jõe ääres kiigel istumas ja mõtisklemas, et tegelikult me tõepoolest oleme teekonnal… Kõiges. Mitte miski ei püsi konstantsena. Välja arvatud mu vanaisa. Mu vanaisa näeb täpselt samasugune välja nüüd, nagu ta nägi siis, kui ta mind põlve peal hüpitas. Sellest on juba päris mitu aastat möödas. Ma saan homme 37 ja ta pole hea 33 aastat mind enam sülle võtnud. Ma ei ole sellepärast õnnetu. Eriti. Aga jah, kõik on pidevas arengus.

Ja nii palju kui see võimalik, me voolime enda elu endale ise. Loomulikult on mõjutajateks ka ümbritsevad inimesed ja üldine keskkond, kuid see, milles me areneme, on meie enda teha. Mina arenen ja tahan areneda kokakunstis. Ma olen korduvalt mõelnud enda peas, et ma tahan minna kokaks õppima. Mul pole ambitsiooni kokaks saada, aga kogu see maitsete kombineerimine, kastmete segamine, ilusa ja maitsva toidu tegemine, on teekond, mis ma tahan, et oleks üks osa minu elust.

Muide ma sebisin endale sellsie asja välja, et ma saan minna enda lemmikrestorani, kus toimub ühepäevane bootcamp, mille viib läbi selle restorani peakokk, kes on Eesti absoluutses tipus. Sellist koolitust ei olnud varem olemas, aga ma tegin asutuse direktorile ettepaneku, et ma tahan ka osata sarnast toitut teha, mida tema kokk pakkuda suudab ja saimegi jaole, et päeva jooksul õpetatakse, kuidas teha tõeliselt õrna steiki, kuidas valmistada erinevaid kastmeid, mida kasutatakse tipprestoranides ja palju muud, mis sellesse päeva mahub. Igal juhul saab see olema väga põnev ja oluline samm edasi ka minu toidutegemise oskustes.

Hetkel ei ole ma põnev kokkaja. Ma arvan, et ma olen päris hea neis asjades, mida ma teen, aga mind piirab minu teadmiste pagas. Seepärast ka sellised koostööd nagu mul Food Studioga olnud on, on ka mind edasi arendanud. Ma olin ju enda peast välistanud supid, sest ma ei liialda kui ma ütlen, et ma ei olnud kunagi saanud head suppi. Õigemini suppi, mida ma tahaks teist portsu veel. Valetan, Iirimaal restoranis ja hotellis töötades proovisin ma elus esimest korda püreesuppi (köögivilja) ja see oli väga maitsev kogemus. Kuid küsimus, kas ma suppi soovin, ajas mind alati nina krimsutama.

Nüüd olen ma suppe valmistanud eelmisest suvest saadik, peale seda kui ma Food Studio puljongitega tuttavaks sain ja ma arvan jätkuvalt, et ma pole suurem asi kokk, aga ma ei liialda – need teevad tõepoolest IGA supi heaks. Ma olengi arusaanud, et HEA supi aluseks on hea puljong. Selles ju kõik valmib ja maitsestub. Mäletan, kui ma pakkusin emale esimest korda kanapuljongiga tehtud frikadellisuppi, kui ta mul lastega abis oli, seni kuni Esileedi oma järjekordsel koduhülgamis retkel käis. Ta võttis paar lusikatäit ning hetke pärast oli ta püsti ja uuris puljongi pakki ning ma juhendasin, kuidas seda kasutada.

Kvaliteetsed tooted aitavad mind teekonnal edasi. Kuigi ma ei pea näiteks külmutatud juurvilju halvaks, siis olgem ausad, need ei ole värsketega sama maitsega. Kui neid wokida või supi sisse panna, siis teeb kohe vahet, kas tegu külmutatud või värske toorainega. Sama asi kehtib ka puljongi kohta – kas tegu on päris puljongiga toidu sees, või on seal puljongikuubik. Ma ei ütle, et kuubiku ja maitseainetega ei saa toidule head maitset. Ma ütlen, et sa saad kohe aru, et tegu pole päris puljongiga, vaid lihtsalt maitsestatud soolase vedelikuga.

Kui sa ikka panustad tootesse ja keedad seda kaksteist tundi väikesel tulel, siis on seda maitsesügavust ja tummisust tunda ka maitsest. Üks päev, kui me olime lastega õues natuke liiga kaua ja me lõdisevana tuppa tulime, oli meil kiire, et kontidesse peitunud külm sealt välja saada. Ajasin pliidil soojaks Food Studio Kanapuljongi, otsisime sügavkülmast kunagi sinna pandud lihapirukad, sulatasime ja soojendasime need üles. Istusime viiekesi vaikides tekkidesse mässituna ja nautisime seda sooja, mida see toit pakkus. Need on mälestused, mida ma tahan oma perega luua – minu pere on hädas ja siin tulen mina ning päästan päeva.

See koostöö Food Studioga on mind sellel teekonnal arendanud, sest ma tegin oma elu esimese kalasupi ja see oli imeline ning ma kavatsen seda ikka ja jälle teha. Ma tegin oma elu esimese risoto. See ei olnud imeline, sest ilmselgelt kasutasin ma mingit valet tüüpi riisi. Maitse jäi hea kui ma neid kõvasid riisiterasid hammaste all raksutasin. Ma olen puljongeid kasutanud hautiste põhjana. Keetnud kapsa-hakkliha hautist kanapuljongis ja see muutis isegi selle minu jaoks meeldivaks. Ma vihkan keedukapsast. Nende punase veini kaste maitseb täpselt nagu punase veini kaste. Kes on selle kastme fänn ja seda restoranis tellinud, saab antud valmiskastmega täpselt sama kogemuse, sest seda tehakse täpselt sama tehnikaga nagu restoranis. Ma ei tea, kas te teate, aga üks neist, kes Food Studio asja ajab, oli kunagi President Rüütli ja Ilvese kokk Indrek Kivisalu ja aastaid telekokk ka olnud.

Minu poolt tuleb ainult kiitust, sest mul ei ole olnud ühtegi negatiivset kogemust. See kuuajaline koostöö on mind minu kulinaarsel teekonnal kindlasti mitu sammu edasi aidanud ja seepärast tänan ma neid, et nad mulle koostööd pakkusid ja veelgi enam, et nad selle sedavõrd hea tootega turule tulnud on. Ma olen täiesti veendunud, et muidu oleks ma jätkuvalt suppide peale nina kirtsutanud ja püüaks neid kuubikutega puljongilaadseks muuta. Panen siia alla ühe suure pöidla. Soetage endale üks kanapuljong ja tehke järgmine supp sellega ja tänage mind hiljem. Selveris on nad smuutide juures juurvilja osakonnas. Vähemalt meie koduselveris.

Ka sul on võimalus saada endale korralik kogus Food Studio puljongivalikut. Selle loos toimub eksklusiivselt meie instagrami lehel. Suundu siia pildile ja seal on kõik juhised juures olemas. Pilt on SIIN

Kommentaarid

“Asjad, mis aitavad meil edasi areneda” on saanud 2 vastust

 1. leeni ütleb:

  Hahaaa – su turunduspostitused muide toimivad. Leidsin ennast ükspäev seda puljongit poes uurimas. Järgmine kord, kui suppi plaanin teha, ostan ka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sul on kunagi odraiva olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Odraiva. Ehk kuidas ma napilt otsad oleks andnud

  Ma saan nüüd öelda, et ma olen teispoolsuses ära käinud ja tagasi tulnud. Teispoolsuseks pean ma siis seda, et mul oli silm valus. Mõni teist tahaks kindlasti vahele…

 • Miks ma enam podcaste ei kuula?

  … sest vanaks olen jäänud. Haha, tegelt on sel mõjuvamad põhjused. Kuid loe ise. Suudad ikka selle neli minutit minuga veeta? Teeme proovi. Postituse tõi teieni Henry ja…

 • Esileedi jagab teraapiakogemust

  (See postitus on kirjutatud Esileedi poolt. Seega, et saada kirjutisest õige kogemus, püüdke seda peas lugeda kõrgema häälega ja samal ajal oma mehele etteheitvaid pilke visates). Räägin oma…