Kui kõik su fotod kaovad hetkega + maailma kiireim väline kõvaketas

Ouch! Ma olen aastaid plaaninud oma fotosid paberile printida ja aastaid seda edasi lükanud. Kõik mu pildid on välise kõvaketta peal ja nüüd…. Kõik mu Iirimaa mälestused, lõpupildid, pulmapildid, Noorsandi esimene eluaasta.. kõik on läinud, sest see kuramuse väline kõvaketas otsustas, et ta enam minuga koostööd ei tee.

Mul on isegi voucher Photopointi, kus ma saan mitusada pilti paberile panna, aga ma lükkasin seda kogu aeg edasi. Ma olen ikka oma ema kallal ilkunud, sest minust ei ole ühtegi pilti kuni 11-nda elukuuni. Ma ei teagi, missugune ma beebina välja nägin. Kindlasti ilgelt kole, sest kuidas muidu seletada praegust olukorda. Ema väitel näris Hipi selle filmirulli ribadeks. Mugav eks? Hipi oli mu suurim sõber. Ta oli mu vanavanemate koer. Meil oli samal päeval sünnipäev.

Kuid nüüd pole ka mul ühtegi pilti Noorsandist…

Sellised muserdavad mõtted valitsesid mind paar aastat tagasi. Õnneks asi päädis ehmatusega, sest ma sain tuttavaks ühe IT-mehega, kes meiega korvpalli mängis. Ta võttis, uuris, tegi korda. Raha võttis ka, sest mõned inimesed on sellised jobud, et tahavad tehtud töö eest tasu saada.

Jumal tänatud. Homme lähen ja ostan paar albumit ja prindin kõik pildid välja. Vähemasti on see lollikindel, sest neid hävitaks vaid tuli…

Ka see mõte valitses mu peas paar aastat tagasi ja täna ma olen siin ning mitte midagi pole muutunud. Mu fotod on jätkuvalt kõvaketta peal. Selle kõvaketta peal, millel on pikk voolujuhe, mis seina tuleb ühendada ja kui seda teha, on kuulda, kuidas see kõvaketas hoogu üles kogub ja hakkab häälitsema nagu kunagi kui arvutid telefoniliinipidi internetti läksid. Mitte nii valjult, aga umbes sama masendavalt.

Otsustasin siis varuda pildid osaliselt teise ketta peale, mis oli tehtud mu ärasurnud arvuti vanast kettast. Mis olla kordades kiirem kui see vana väline kõvaketas. Panin tõmbama 30 giga andmeid ja arvuti viskas ette tabeli, et jäänud kõigest 1h ja 53 minutit. 30giga ei ole eriti palju. Mu telefonis on 32Gb mälukaart. Seega olin ühel hetkel seisus, kus pildid olid kahe ketta peal, sest ma ei leidnud aega ega võimalust, et hakata neid ühelt kettalt teisele tõstma.

Umbes paar kuud tagasi sain ma aga pressiteate, et Samsung tuli välja maailma kõige kiiremate väliste kõvaketastega ja ka suurused olid 2Tb, 1Tb ja 500Gb. Kui see ei ole märk siis, mis veel on. Ma olen pikalt plaaninud enda kahtlased kõvakettad välja vahetada, aga missugune valida. Samsung saatiski mulle katsetamiseks ühe Samsung T5 1Tb ketta ja see lähemalt tutvumine oleks vajanud kalipsot ja kiivrit või mõnd muud voolujoonelist kaitsevarustust, sest selle kohta öelda, et see on kiire, on vaid tagasihoidlik väljendus. Ma oleksin istunud justkui ameerika mägedele.

See on nii kiire ja võimas, et ma ühendasin selle enda telefoni taha, mis andis mulle märku, et mu mälukaart ja telefoni mälu on täis ning ma kahjuks aega ei võtnud, kui kiiresti need pildid ja videod kõvakettal olid, aga ma mäletan seda emotsiooni, kus ma tundsin end nagu koopamees, kellele nutitelefon kätte on antud. Üle 60Gb andmeid oli ülekantud paari minutiga. Ma olin valmistunud vähemalt tunniks ja veelgi enam olin ma valmis, et varasemalt pole mu telefon suutnud kõvakettaid ära toita ja need pole telefoniga ühendades midagi jõudnud teha. See suutis seda mängleva kergusega.

Ma proovin teha katseid kohe praegu, et tuua teieni, kui suur on vahe olemasolevate kõvaketastel võrreldes uuega:

Püüan igale kõvakettale peale laadida kataloogi, mis on 2,35Gb suur.

Suurele kobakale läheb see peale umbes minutiga. Taju järgi küll natuke kauem, aga umbes minutiga on andmed üle kantud.

Teisele kõvakettale, mis on ümber tehtud arvutis olnud kõvakettast, mida ma varem kiireks pidasin, läks see kataloog peale kirjaga, et aega läheb “less than a minute” ja ma pakun, et kulus umbes 45 sekundit. Ma unustasin foto teha, sest kõvaketas tõrkus ja ma pidin oma 5 korda seda lahti ühendama ja tagasi panema.

Uus Samsungi kõvaketas on aga nii kiire, et mul ei õnnestu eriti head fototki saada. Sel kulub umbes 4 sekundit. Kui ma pildistamiseks nupu jõudsin alla vajutada, oli 2,06Gb juba üle tulnud. See on pöörane kui kiire asi on loodud.

Kuna mul lapsevanemana lasub kohus oma lapsi igas olukorras pildistada, siis ma vajan midagi usaldusväärset, kuhu need pildid talletada. Loomulikult tuleks meeldivad pildid välja printida ja albumi vahele panna, aga digitaalsel kujul jäävad need siiski samuti kusagile alles. Ma võin kinnitada, et see Samsung T5 on väga hea valik. Tähtsaim parameeter on loomulikult kiirus. Kuid ka selle väiksust ei saa alahinnata. See ei ole oluliselt suurem kui tikutoos. Kolmas ja ka oluline asi on see, et ta pakub kohe esimesel käivitamisel võimaluse, et kui sa soovid, siis võid kõvakettale ka parooli peale panna. Et kui see peakski kellegi pahalase kätte sattuma, siis vähemasti sinu topless pildid on kaitstud.

Ma panen võrdluseks kõik kolm kõvaketast üksteise kõrvale ka:

Ma sain kõvaketta endale päriseks jätta, kuigi ma olin valmis, et ma ostan selle endale ise, sest hoolimata selle mõnevõrra kõrgemast hinnast, ei suutnud ma end ette kujutada midagi muud soetamas. Ma olen väga nutiinimene ja võimalus selliseid imeasju katsetada, teeb mul terve nädala heaks 🙂

Kommentaarid

“Kui kõik su fotod kaovad hetkega + maailma kiireim väline kõvaketas” on saanud 5 vastust

 1. Mia ütleb:

  Hey! Ma ei ole üldse ITi-mees, aga mu elukaaslane on ja tema sõnul on välised kõvakettad turvalised kusagil aasta-kaks. Pärast seda pole enam nii kindel, et su asjad seal ilusti alles ja kättesaadavad on. Seega tema soovitusel maksan ma nüüd regulaarselt Dropboxi ruumi eest, sest see pidi turvalisem olema ja omasugustest ka kõige paremini sedmatega sünkroniseerima. Ehk mõtled veel ühele koopiale?

  • henry ütleb:

   ok. Mul hakkas see vana tõrkuma alles peale 9 aastat ja seal oli probleem vooluringes, mitte niivõrd kõvakettas. Aga aitäh hoiatamast, kuigi ma eriti ei näe, miks see peaks nii olema. Arvuti kõvaketast me pööritame tunde, iga päev ja ikka nad elavad oma 10 aastat vabalt ära. Väliskõvaketast vastavalt vajadusele. Ma äkki korra paari nädala tagant ja ma arvan, et ta võiks kesta ikka päris kaua. Aga mida ma ka tean 😀

 2. Ats ütleb:

  Mina soovitan Flickr-isse ka lisa laadida. Tasuta 1 TB. Mugav ka automaatne sünkimine telefonist.

 3. Maarja ütleb:

  Mina olen kõik pildid küll hoolega välja printinud, aga no albumisse kenasti sättida ja kleepida pole neid veel suutnud (jutukesed juurde jne). Mul on kabuhirm selliste asjade juhtumise vastu, et äkki midagi juhtub piltidega ja mul on kaks kõvaketast ning tähtsamad pildid on ka Dropboxis duubeldatud, aga seda võiks tihedamini sünkida, nii et arenguruumi veel on.

 4. Tii ütleb:

  Tasub pilvesse ka investeerida. Esiteks, pilv ei asenda kõvaketast, vaid on lisaks. Olgugi, mis nad lubavad, oli mul kunagi ilus blogi. Sinna kirjutasin (või lõpetasin) ühe pooleli oleva luuletuse, mis oli hingele väga lähedal. Üks päev seda blogi enam aga ei olnud – neil oli suur krahh olnud ja kõik oli läinud. See oli mu ainus koopia. Teiseks pole väline kõvaketas üksinda hea idee. Tüüpiliselt on see ju samas kohas, kus selle põhikoopia ehk arvuti (või mõnel telefon).. või ka paberkoopiad. Aga kui tulekahju on? Kõvaketta karp pole tulekindel ja kui on suur, siis läheb kõik. Lisaks on mul ka juhtumeid, kus kõvakettad lakkavad töötamast. Seda juhtub ka SSD-dega (mis tehniliselt pole kõvaketas, aga nii see üldnimetus üldiselt on). Lihtsalt oli surnud. Õnneks on Samsungil väga pikk garantii ja nii läks kulleriga nende kätte. Tagasi sain uue ketta.

  Endal on nii väline ketas kui ka OneDrive.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…