Kõikidele suitsetajatele, kes soovivad loobuda

DSC04017Meil on toimumas midagi üleloomulikku kodus. Kõik asjad aina lagunevad. Sellest ma juba rääkisin, et mu autole sõideti sisse. Hea asi on see, et saime nüüd auto peale viite nädalat ootamist kätte. Kuid hiljuti läks meil läbi röster ja samasugune röster maksab ilmselgelt liiga palju, et me raatsiks seda hetkel osta, kuna väljaminekuid on maru palju. Kuna mul pole ühtegi õnnetu näoga pilti, siis panen siia mõtliku noorsandi. Ajab asja ära küll.

Järgmisena läks läbi meie nõudepesumasin. Kellele ma seda ka ei räägiks, saan ma alati vastu iroonilisi nalju, kui nad nukralt ja kaastundlikult otsa vaatavad, õlga silitavad ja küsivad, et kas me saame ikka hakkama käsitsi nõudepesuga. Kõik need iroonitsejad on irooniliselt need, kel endil seda masinat pole, kui neil oleks, siis nad mõistaksid. Sa laod lihtsalt nõud masinasse ja vajutad nuppu ning tegeled muuga. Kuid käsitsi pestes veedad sa seal jupp aega, kui sa võiksid teha midagi muud.

Ja tipuks sõitsin ma Lõunaka juurest oma vana autoga minema, kui järsku oli mu pea laes. Nimelt sõitsin ma üle lamava politseiniku, mis ei tea kuidas sinna teele järsku sai. Täiesti must, mitte ühtegi triipu peal. Hüpe hüppeks, kuid selle tagajärjel purunes mu auto sumpa pooleks.

DSC03712Kuid rääkides oma tervislikkuse teemal, siis siinkohal on mul ainult positiivset rääkida. Söömine on olnud viis pluss. Mind aitab väga see, et Esileedi on mulle toeks ja me sööme samu asju. Ma pole üle kuu aja valmistoitu ostnud, vaid oleme teinud kõike nullist. Ma pole üle kuu aja grammigi valget suhkrut söönud- see tähendab, et pole söönud ei magusat, ei kastmeid, ei valmistoitu, ega midagi muud, kus sees on suhkur ja minu jaoks tundubki see olevat võti. Mul on kadunud igasugune näksimine- täielikult. Ma ei käi enam igavusest külmkapi ees ja ei ohka, püüdes välja mõelda, et mida ma küll tahaks. Järelikult on sellisel käitumisel seos suhkruga.

Enesetunne on super, aju töötab kordi kiiremini, energiat on rohkem. Suhkrust loobumisel on aga kõige olulisem meelestatus. Kui ma käiksin poes koogiletist mööda ja mul ila tilguks, oleks mul väga raske. Ma oleksin valmis iga hetk läbi kukkuma. Kuid ma olen aru saanud, et suhkur on lõks. Mul on üldse suhkru kohta oma teooria, kuidas see meid lõksu jätab ja paksuks teeb, sest paljud ülekaalulised inimesed ei ole suured magusasõbrad, kuid näib, et kõigil on ühine joon- kõik ülekaalulised näksivad, sest nad justkui tahavad midagi ning mina olen täiesti veendunud, et siin on seos suhkruga. MInu teooriaga ei ole mitmed inimesed nõus, 2014-08-07 21.39.13aga minu jaoks paistab see toimivat ideaalselt, sest mul kaob suhkrut vältides umbes kilo nädalas. Samas ma ei söö vähem, mul on lihtsalt täielikult kadunud näksimine. Ja üks osa minu teooriast ongi see, et mitte see, mis meil toidukorral suhu läheb, ei tee meid paksuks, vaid see, mis toidukordade vahele jääb, teeb. Kuid kui huvi on, siis võin teinekord jagada oma teooriat, mis mulle niivõrd loogiline tundub 🙂

Muide täna tegi Esileedi väga head keefiri-peedisuppi ja mina olen hästi suur skeptik selliste asjade puhul, sest minu silmis ei sobi piimatooted supi sisse. Teisisõnu- mind sa piimasupiga ära ei võlu. Kuid see oli midagi hoopis teistsugust. Jäin väga rahule. Sisse läks peet, muna, üks kartul, kurki sinki ja porrut. Isegi peale kõhu täis söömist on hea ja kerge olla.

Treeningutega läheb ka kenasti, kuid mitte nii kenasti.2014-08-01 13.28.54 Ma avastan end trenni sättimas alati nii hilisel kellaajal, et siis on ennast väga lihtne veenda mitte minema- mida sa lähed? Väljas on pime ja pealegi, pead sa tegelikult selle ja teise asja ära tegema. Homme on ka ju päev. Ja tegelikult on ju see õige- homme on tõepoolest ka ju päev… Kuid nii ütlevad kõik need, kes kusagile ei jõua ja ei jõuagi. Õnneks püüan enamus päevaseid käike teha jalgrattaga ning siis valida ka kõige pikem tee kohale jõudmiseks. Kuigi rattateed on Tartus enam-vähem. Oleks vist patt nuriseda, kuid ka selliseid kodanikke on kõikjal, kes arvavad, et nende auto koht on just täpselt, keset teed. Samuti käime ikka korra nädalas jalgpalli mängimas, mis on ka kahetunnine kardio treening. Ma olen nagu ikka- koba ja aeglane, kuid vähemasti olen ma kohal.

Hakkame jälle valmistuma ka korvpalli hooajaks ja kui sul on kodus mees, või sa oled ise mees ning sa elad Tartus ning sulle või su mehele meeldib korvpalli mängida, kuid ei viitsi liigat mängida ja tahaks lihtsalt paar korda nädalas trenni teha, siis ootame juurde mehi. Meil oleks tarvis umbes nelja meest veel, et saada vajaminev meeste arv kokku, et võiks rahulikult mängimas käia ja oleks ka vahetusi. Kui on huvi, siis kirjuta mulle näiteks FBsse.

Muide, olime noorsandiga ka Pere ja Kodu ajakirjas augusti numbris. Kui sa seda pole endale ostnud, siis mine loe poesabas. Oleme lehekülg 64-68, kus ma räägin suitsetamise teemal. 2014-08-02 19.39.59Muide, teen üleskutse ka selle artikli ilmumise puhul, kui sa oled mu lugeja ja soovid ka suitsetamisest lahti saada, siis siia samma kommentaariks: kui palju sa päevas suitsetad, kui pikalt sa oled suitsetanud, mida sa oled mahajätmiseks katsetanud ja miks sa tahad maha jätta. Kui sa ise ei suitseta, aga sinu keegi hästi lähedane suitsetab, siis kirjuta tema lugu ja võid samuti osaleda. Kuid see on ainult lugejatele ja tingimus on see, et sa oled ka mu FB lehte laikinud, et ma teaksin, et sa oled päris inimene :). Sa ei pea midagi jagama, kui sa ei taha. Ja ma valin sel kuul ühe inimese, kes saab tulla tasuta. Vastu tahan ma lihtsalt sinu edulugu, kui sa sellest lahti saanud oled. Kui sa oled salasuitsetaja ja tahaksid seda saladusena hoida, võid mulle selle ka maili peale saata: henry@allencarr.ee. Panen selle osalemise lukku näiteks nädala pärast, ehk 14.08 läheb lukku ja 15.08 loosin ühe inimese välja. Edu!

[polldaddy rating=”7251350″]

Aga ok, kõik. Tsau!

Kommentaarid

“Kõikidele suitsetajatele, kes soovivad loobuda” on saanud 18 vastust

 1. Merilyn ütleb:

  Tere Henry!
  Mina tahaks sinu juurde saata oma elukaaslase, ma olen talle isegi pakkunud et ma kingin talle selle seminari, kuid ei tema ikka pole veel valmis ja ei tea mida siis oma vabaajaga peale hakata jne…Kuid ühel päeval kavatseb selle ette võtta…
  Tean mida ta tunneb kuna sain ise tänu sinule oma orjusest priiks kuid ennem seda olid samad hirmud ja arvasin et see on lihtsalt võimatu.
  Härra on 13 aastat oma elust suitsetanud paki päevas ja parim katse loobuda on olnud keskmiselt 1 tund!

  • henry ütleb:

   On loosirattas. Praegu on võiduvõimalused päris head, kuna lisanud on end vaid viis inimest 🙂

 2. Riho ütleb:

  Suitsetamist alustasin 16.ndast eluaastast, ehk siis praeguseks hetkeks 14 aastat juba. Maha olen seda pahet proovinud jätta korduvalt, kuid siiani ebaõnnestunult. Kõige pikem vahe tuli 8 kuud (kuid joogise peaga tõmbasin alati vähemalt paki õhtuga). Viimaste kuude jooksul olen mitmeid kordi üritanud jällegi suitsust loobuda, aga mingi hetk leian end taas koni hambus. Motivatsioon on suur, kuid tahtejõud väike. Eelkõige tahan enda päras maha jätta, kuid samuti rõõmu valmistada oma naisele ning olla lapsele heaks eeskujuks. Oleks tore kui saaksin suitsetamisest enne lahti kui mu pisike tütar maailmast aru hakkab saama.

  • henry ütleb:

   Suurem osa neist, kes seminarile tulevad, jätavadki suitsetamise. Lisasin su loosi. Edu!

 3. M. ütleb:

  Tere!
  Mina saadaks Sinu juurde oma elukaaslase. Ta on olnud suitsetaja juba väga väga pikka aega ning nüüd kui meil ka kohe varsti laps on sündimas, mõtles ta ka loobumisele. Siiani on ta ainult ise üritanud, aga see pole väga õnnestunud. Kõige raskem on loobuda just töö tõttu – nimelt saavad ju suitsetajad päevas mitu tasustatud pausi, kuid mittesuitsetajatele pole midagi ette nähtud. Lisaks on see ka nö seltskonnaajaviide. Oleme mõelnud ka nõelte panekule, kuid väga usku neisse pole.. Seega loodame aga võidule ja äkki aitab konverents tal sellest harjumusest vabaneda. 🙂

 4. Urmas-Priit Kärtner ütleb:

  Tere,

  Palun mind loosirattasse lisada 🙂

 5. Kaarin ütleb:

  Hei! Suitsetanud olen juba väga pikka aega, 30 aastat tuleb ehk ära? Maha jätta olen proovinud, kuid ei õnnestu. Viimati lasin panna nõelad, aga ei midagi, järgmisel päeval suitsetasin jälle. Probleem tundub olevat kõrvade vahel – kuidas ma olen ilma suitsuta, mida ma teen? Nikotiinipuudus ei olekski nagu põhiprobleem… Pakk sigarette läheb päevas, vahel ka rohkem. Miks tahan maha jätta? Ma ei taha olla suitsetamise ori, sellest sõltuda. Allen Carri meetodist olen muidugi kuulnud ja lugenud edulugusid, aga ei suuda nagu uskuda, et see töötab… Tore oleks kui saaks tõestatud vastupidine 🙂

  • henry ütleb:

   Hei! 30 aastat on piisav aeg, et suitsetamine seleks saada ja aeg uusi asju õppida :). Keskmine suitsetaja suudab suitsetada umbes 45 aastat, kuni midagi järgi ütleb. Seega, kui sa isegi ei võida, siis loodan, et annad endale võimaluse :). Aga lisan su loosi ja pöidlad pihku, et õnnestuks.

 6. Christel P. ütleb:

  Tere,
  Mina olen suitsetanud alates 22-eluaastast (kokku siis juba pea 13-aastat). Ma ei pea ennast “heavy smokeriks”, kuna enamasti suitsetan keskmiselt 6 suitsu päevas (mõni päev ei tee ühtegi, samas mõnikord kui olen väljas sõpradega, siis jälle rohkem). Olen vahepeal jätnud ka suitsetamise maha (siis kui ootasin beebit + imetamise aeg – nii mõlema lapsega), aga pärast hakkasin taas suitsetama, sest ajal, mil ma ei suitsetanud, hakkasin asendama suitse erineva toiduga ja kaalu tuli juurde nii mis mühises. See vist ongi peamine põhjus, miks ei ole suitsetamist täiesti maha jätnud, et ei taha paksuks minna. Raskeks teeb suitsetamisest loobumise ka asjaolu, et minu abikaasa on suitsetaja ja olen väga nõrga iseloomuga – kui tema teeb kõrval, siis tekib ka endal selline isu uuesti teha. Aga maha tahan jätta – eriti viimasel ajal – hambad on mul hakanud kollakamaks minema ja nahk on muutunud suitsetajale omaselt kollakaks ja muidugi kardan ka kortse, mis suitsetajatel veelgi rohkem tekivad.

 7. KM ütleb:

  Tere,

  Mina juhtusin lugema Pere ja Kodu artiklit suitsetamisest loobumise kohta ja tekkis mõte, et just Sinu seminar võiks aidata minu elukaaslast. Sooviks teda ka loosirattasse lisada 🙂 Suitsetanud on ta umbes 13 aastat. Tuleb välja, et ta on täiesti keskmine suitsetaja, kuna suitse läheb pakk päevas. Alates lapse sünnist on ta rääkinud suitsetamisest loobumisest. Nüüd on juba laps peagi kolme aastane, aga mees endiselt suitsetajate nimekirjas. Kuna laps on juba piisavalt suur, et asjadest aru saada, siis on tema suust kõlanud kommentaarid: “Issi, suits on paha-paha” mehe tõsisemalt asjade üle järele mõtlema pannud. Paraku aga püsivaid tulemusi pole olnud. Korra õnnestus olla ilma peaaegu kuu aega, aga siis libastus just sellega, et “teen-ühe-suitsu”. Nüüd ootab ta mingit õiget hetke või aega. Minu märkustest, et kui kahjulik see suits ikka on, pole ka tolku olnud. Olen ise siiani mõelnud, et ju tal siis ikka pole piisavalt tahtmist, aga nüüd artiklit lugedes, hakkasin ka ise asju veidi teises valguses nägema. Tahaks tõesti, et ta leiaks selle nupu, kuhu vajutada, et suitsetamisest loobumine saaks võimalikuks.

 8. Mari ütleb:

  Tere,

  Mina olen saanud konidest jagu A.Carri raamatuga. Teie seminarile saadaksin oma elukaaslase, kes ei suuda loobuda, leiab põhjuseid, miks mitte hakata elama normaalset, tervislikku elu. Nii mina, kui lapsed oleksine väga õnnelikud, kui meie perepea saaks pahest lahti.
  Jõudu, Henry, Teie blogid on superhead!

 9. Katrin ütleb:

  Tere! Mina sooviks loosirattasse lisada oma isa. Suitsetanud on ta varajasest noorusest, ehk 40 aastat juba? Maha jätta proovinud korduvalt aga tulutult. Kõige rohkem vast paar nädalat ilma suutnud olla ja halvematel päevadel üle paki päevas tõmmanud. Alati palju ettekäändeid, stressirikas töö jne… Olen lihtsalt tema tervise pärast mures. Võidu korral saaksin selle talle homme sünnipäevaks kinkida, et tal oleks võimalik järgmine aasta oma 55.juubelit suitsuvabalt tähistada 🙂 Kuigi jah, tema osalema veenmine saab siis ka paras katsumus olema, kuigi tean, et ta sisimas soovib loobuda.

 10. mairi ütleb:

  panen endagi…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…