Ette- ja tagasivaade

10 meeldejäävaimat asja, mis minuga eelmisel aastal juhtus:

1. Esileedi pissis pulgale ja mitte kogemata ning tulemus oli midagi enamat, kui märg pulk.20132014

2. Kuus minu head sõpra otsustasid omavahel abielluda. Päris pimesi üksteisega ei abiellutud, kuid igatahes on kuus mu sõpra turul vähem.

3. Avastasin endale jaoks CrossFiti. Tegelikult otsisin ma avatult ringi, et leida endale sangpommi trenn. Ma olin enda jaoks just avastanud sangpommid, ostnud endale kokku 8, 16, 24 ja 32 kilosed sangpommid, vaadanud tunde sangpommitehnikat tutvustavaid videoid ja laadinud kümneid tasulisi materjale tasuta enda arvutisse. Ühel päeval, kui me käisime korvpallimeestega sõpruskohtumist pidamas, nägin ma ühte meest (Ain, kes on CF treener) sangpomme kardina taha tassimas. Haarasin kohe varukast kinni ja paar päeva hiljem olin ma veennud ka kolm enda sõpra endaga trenni katsetama tulema.

20130827_1342314. Paleo toitumine. Paleo oli avastus minu jaoks, tänu millele olen ma leidnud endas rohkem rahu. Ma ehk ei nõustu kõigega ja olen paleot endale sobivamaks kohendamas, kuid kõik, mida see on mulle õpetanud, on minu jaoks väga loogiline. Paleo on ka kulukas, sest ma pean varsti enda garderoobi välja vahetama.

5. Londonis käik. Meie esimene välisreis Esileediga. Lisaks sellele, et see oli lihtsalt meie esimene ühine väljaskäik Eestist (seni oleme miskipärast alati igal pool eraldi käinud), liitis see meid tunduvalt lähedasemaks ja ma õppisin enda teist poolt paremini tundma. Ma tean nüüd, et mina ei ole see kindlam pool, kui me turvaliste koduseinte vahelt välja saame.

6. Pingelised ajad. Mida vanemaks sa saad, seda enam jõuab pärale, et iga raskus on millekski hea. Kui mul nüüd on stress, siis ma ei küsi enam endalt, miks mina. Vaid ma õpin sellest- kuidas ja miks see tekkis, kuidas sellega toime tulla ja kuidas seda edaspidi vältida. Raskeks läheb siis, kui sa tuled enda turvalisest keskkonnast välja. See on see, kus sa arened.

7. Tutvusin paljude suurepäraste inimestega. Enamus neist uutest tuttavatest on seotud CrossFitiga, sest see on tõepoolest kommuun, kus kõik on valmis suhtlema kõigiga. Siin tervitaks CrossFiti perekonda ja loodan, et see aina kasvab. Ma ei ole eriti avatud suhtleja.. vähemasti alguses. Seega, kui me sinuga trennis juttu ei aja, siis asi ei ole sinus, ega minus. Või tegelikult ikka on. Me mõlemad sellised ujedad 🙂

8. Korteri remont sai valmis. See oli üks asi, mis mulle juba ammu närvidele käis. Õigemini mitte mulle, vaid Esileedile, kes siis omakorda mulle käis. Nagu öeldakse, et kui mees lubab midagi ära teha, siis ta ka teeb. Naine ei pea seda talle iga paari kuu tagant meelde tuletama.

20130820_1127309. Läbisin enda esimese võistluse. 10km kepikõnnis. Ei tundu küll eriline asi, mille üle uhkust tunda. Kuid võttes arvesse selle, kust ma tulen, siis see oli ehk märgilise tähendusega minu jaoks.

10. Sellel aastal aitasin suitsetamisest lahti saada vähemalt 200 inimesel. Seal hulgas ka mu sõpruskonna lähedastel inimestel. Keegi ei uskunud, et ma saan aidata ja ometi nad läksid mu juurest ning juba väga lühikese aja pärast räägivad, et nad ei suuda uskuda, et nad kunagi arvasid, et neil on sigarette vaja, et nautida pidusid, või et stressiga toime tulla. Ma olin kunagi täpselt samas olukorras ja see on nüüd minu kutsumus- aidata neid lõksust välja ning liialdamata, ma olen ikka kuramuse osav selles vallas 😀

3 asja, mida ma eelmisel aastal õppisin:

DSC012671. Koos on kergem. Ma ei pea alati enda tugevusele lootma, vaid vahel võin lasta end lõdvaks ja usaldada teisi.

2. Järjepidevus on kõige alus. Kui sa kogu aeg proovid ja katsetad, siis sa ei jõua kunagi algusest kaugemale. Võta ette ja jää endale kindlaks ning alles siis hakkad sa tulemusi nägema.

3. Su mõistus annab tuhat korda enne järele, kui su keha. Sul on mugav olla mugav. Hetkest, kui sul hakkab ebamugav, hakkab su aju mõtlema viise, miks sa peaksid lõpetama. Kõik vabandused, mis ta toob tunduvad ka täiesti mõistlikud- sa ju sõid kräppi, vahet pole, et sa praegu trenni teed, sa ei saa eriti midagi juurde, seega alusta parem homme. Sul kets hõõrub veits, mõistlik oleks seal poe juures auto endale järgi kutsuda. Sa peaksid ju tegelikult tööd tegema, täna ära trenni mine. Siin hakkabki mängima number kaks- järjepidevus.

3 asja, mida ma peaksin uuel aastal rohkem tegema:

DSC015171. Planeerima. Nii toitumist, trenni, tööd, kui aega lähedastele ja sõpradele.

2. Olema põhjalikum. Tavaliselt kui ma millessegi sukeldun, siis ma uurin asja pealiskaudselt ja õpin tegemise käigus. Tegelikult, et milleski parem olla, peaksin ma rohkem põhialuseid endale selgeks tegema.

3. Filmima rohkem. Ma mõtlen tõsimeeli, et äkki peaks ma rohkem video blogi pidama ehk vlogima. Filmida mulle meeldib, kokku lõigata ka. Ennast kaamerast vaadata ei meeldi. Kuid selleks, et endaga kaadris ära harjuda, tulebki seda piisavalt palju teha. Lisaks on mu diktsioon nagu ta on ja ma räägin maru kiiresti. Seega on nii plusse, kui miinuseid.

3 asja, mida ma peaksin uuel aastal vähem tegema:

1. Töö ajal vähem vaba aja tegevusi ja vabal ajal vähem tööd.

2. Muretsema asjade pärast, mida ma muuta ei saa. Ma kipun muretsema teiste pärast ja asjade pärast, mis on minu mõjualast väljas. Ei ole eriti produktiivne tegevus.

3. Heade asjade paremaks muutmist. Don’t try to fix it if it’s not broken.

3 mõõdetavat eesmärki, mis ma kavatsen sel aastal saavutada (blogiga seotud eesmärgid).

1. Loomulikuks jätkuks enda praegusele elustiilile kavatsen ma kaotada enda kehakaalust 30kg. See teeb umbes 0,75 kg nädalas, mis on igati tervislik kaalulangus.

DSC006592. Läbida sel aastal vähemalt kaks ametlikku võistlust- olgu tegu jalgrattasõidu, kepikõnni, kõnni, jooksu, orienteerumise või mis iganes muu võistlusega. Kui keegi oskab soovitada mulle mingeid taolisi võistlusi või kuuleb millestki, mis mulle võiks meeldida/sobida, andke teada.

3.Igal nädalal teha uus tervislik toit, mis on abiks tervislikumal teel, teha sellest vähemalt pilt (miks mitte ka video), et see oleks minu panus neile, kes on samal teekonnal ja ideid napib.

3 põhjust, miks ma soovin need eesmärgid saavutada.

1. Olla parem isa ja mees. Et ma ei oleks selline eemalt vaatav isa, kes ei suuda lapsega põrandal mürada, sest põlved on haiged ja kõht ei luba. Mind ei häiri, kui ma laps ülekaaluline oleks- ma armastaksin teda täpselt samamoodi. Kuid ma ei soovi, et mu laps õpiks minu pealt, kuidas teha valesid valikuid. Kui ta sööb valesti, siis ta sööb, kuid mina olen enda poolt teinud kõik, et seda talle mitte õpetada. Kui ta tarbib alkoholi või nikotiini, siis ju on nii, kuid mina olen enda poolt kõik ära teinud, et ta teaks paremini. Ükski laps maailmas ei õpi sõnade, vaid tegude järgi.

20130821_1807442. Kasvatada enda enesehinnangut ja eneseusku.

3. Olla loov ja miks mitte saada ka oma ala eksperdiks. Inimene, kes pole kunagi ülekaaluline olnud, ei suuda mõista seda sisemist võitlust, mida teine ülekaaluline läbi teeb.

Kõige targem otsus möödunud aastal:

20130715_090356Teha korrektuure enda toitumises. Enne seda olid mu mõtted vaid trenni intensiivistamisel. Tegelikult ongi kergem muuda vaid trenni poolt, sest trenni sa domineerid- sina kontrollid ja võid panna täiega. Toitumise puhul ei ole kontroll sinul, vaid sa pead alluma ja võtma omaks, et on miski, mida sa pead järgima.

Suurim risk, mille ma eelmisel aastal võtsin:

Osaleda 10km kepikõnni võistlusel. Ma ei olnud viimased 15 aasta jooksul kordagi nii pikka maad jalgsi läbinud. Kuulasin ja usaldasin enda CrossFiti treenereid ja ei kahetse.

Üks lause, mis võtaks möödunud aasta kokku:

Muutused algavad peast.

—-

20130719_104405Mul on suured ootused sellele aastale ja väljakutseid on palju- poja saabumine, suured ootused töövallas, saada paremaks trennides, avastada endale köögipool. Kui tuleb nii põnev nagu ma loodan, siis tuleb ikka väga põnev :).

[polldaddy rating=”7251350″]

Kommentaarid

“Ette- ja tagasivaade” on saanud 13 vastust

 1. Kriss ütleb:

  Nii palju ägedaid õppetunde ja uusi eesmärke. Täiega lahe aasta tuleb 🙂

 2. Tiiu ütleb:

  Tubli, Henri! Minu tänane tarkusetera: “Need kes tahavad teha otsivad võimalusi, need kes ei taha teha otsivad vabandusi”. Millisele kuulsale mehele see tsitaat kuulub?

 3. Nele Varendi ütleb:

  Väga tubli oled! Selline eneseanalüüs – super! Mina plaanin ka sel aastal paljudele rahvaspordivõistlustele end kirja panna. Eelmine aasta andis palju julgust! Ma ei kujutanud kunagi ette, et ma olen võimeline jooksma 10 km. See tundus täielik utoopia aga see oli ilmselt mu eelmise aasta suurim saavutus. Kusjuures veel suve alguses ei suutnud ma isegi 1 km joosta. Aga neid vahvaid spordiüritusi tuleb riburadapidi ja need on eriti head selleks, et trennis püsiks mott kõrgel ja samas see tohutu energialaeng, mis nendest üritustest tuleb innustab ka veel takkajärgi 🙂

 4. Nele Varendi ütleb:

  Muide ma vanasti tegin ka iga aasta lõpus kokkuvõtte ja panin märkmikusse kirja 3 suurimat saavutust või olulist sündmust läinud aastal ja 3 eesmärki uueks aastaks. Tegin seda paar aastat järjest. Tagant järgi oli nii põnev lugeda neid. Peaks selle jälle ette võtma. Aga sulle palju püsivust ja eesmärgikindlust uueks aastaks! 🙂

 5. pille-riin ütleb:

  Ma ei tea kas sa juba tead, aga on olemas selline lehekülg nagu http://www.elamusretked.ee . Äkki leiad sa sealt mõne ürituse/võistluse kus aasta jooksul osaleda. Ise läbisin 2013 aasta suvel Noarootis kepikõnnimaratoni, lähemalt saab lugeda siit https://www.firmasport.ee/vibram-fivefingers-esitleb-iii-noarootsi-kepikonnimaraton-tuldud-nahtud-tehtud/

 6. Rents ütleb:

  Mulle tundub, et oskus end analüüsida on edu eelduseks – inimene, kes seda oskab, oskab oma vigadest õppida. Sina oskad seda ilmselgelt väga hästi. 😀

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Päevaküsimus

Kas sina oled kunagi narkoosis olnud?

Loading ... Loading ...

Otsi

Arhiiv

Liitu uudiskirjaga

FB ja IG seab aina kitsendusi, kui paljude inimesteni mu sõnumid ja postitused jõuavad. Jäta palun enda e-maili aadress, sest ma plaanin korra nädalas (või paari nädala tagant) saata mailile ühe uudiskirja, et sa ei jääks väikesest meelelahutusest ilma lihtsalt sellepärast, et FB nii otsustas. Luban, et need jäävad ainult minule ja ma ei levita neid kellelegi, ega hakka ka saatma spämmi. Luban olla viisakas ja vastutustundlik.

Loe ka neid lugusid

 • Mis mind ära päästis?

  Kes on elanud kivi all, siis viimased kuu aega olen ma veetnud Tartu Ülikooli Kliinikumi haiglas uroloogia osakonnas. Jäin ootamatult hästi ägedasse (mitte lahedasse) haigusesse, mis mind pilve…

 • Pe**e, t**a, f**k ja teistest vahvatest sõnadest

  Kuna eile oli FB seinal juttu ropendamisest, siis ma mõtlesin, et kirjutaksin natukene meie pere filosoofiast sel teemal. Ma ei ole kunagi eriti suur ropendaja olnud. Mul on…

 • Miks te endale koera soovite? Peamiselt laikide pärast!

  Kuna mul pole mingit skandaali teile vahendada (tegelt üks on, aga sellest ma ei räägi), siis minu jälgijaskond on üpriski stabiiline, väikese tõusunurgaga ülespoole. Iga kuu tuleb mõnikümmend…